شناسه خبر: 764 منتشر شده در مورخ: 1391/10/15 ساعت: 18:07 گروه: معرفی محلات شهر تهران  
معرفی محله کیانشهر
محله مهاجرپذیر

معرفی محله کیانشهر

   
در سال 1378 و همزمان با تأسیس شورایاری محلات، شهرک کیانشهر به سه محلۀ کیانشهر جنوبی ، کیانشهر شمالی و شهرک شهید بروجردی (سعیدیه ـ حمیدیه) تقسیم گردید.

محلۀ کیانشهر در جنوب غربی منطقۀ  15 شهرداری تهران قرار دارد.

این محله از شمال به خیابان شهید ابراهیمی ، از شرق به خیابان خواجوی کرمانی و پارک جنگلی میرزا کوچک خان، از جنوب به پارک جنگلی توسکا و بزرگ­راه آزادگان و از غرب به خیابان فدائیان اسلام منتهی می­گردد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز" ، در سالهای قبل از انقلاب اسلامی، کیانشهر فعلی یک منطقۀ آلونک نشین به نام شهرک نجف آباد بوده است. ساکنین این آلونکها از حدود سال 1354 در آن مکان اسکان داده شده بودند. بر اساس گزارش شفاهی برخی ساکنین قدیمی این شهرک، تا پیش از این تاریخ نیزاین آلونک نشینها در شهرک سجادیۀ فعلی (در شمال بزرگراه بعثت) چادر نشین بوده اند(فقهی، دی 1388).

   علت جابجایی و اسکان زاغه نشینان شهرک سجادیه ی فعلی در کیانشهر آن بود که فرح دیبا (همسر محمدرضا پهلوی) هنگام افتتاح پارک بعثت، آلونک نشینهای کنار چهارراه فرح آباد(بعثت فعلی) را مشاهده کرد، گزارش این مشاهده را در اختیار مسئولین امر گذاشت و برای ساماندهی وضعیت آن آلونک نشینها دستور لازم را صادر کرد(آقایاری، دی 1388).

تا قبل از این جریان، اراضی این محله به صورت بیابان و بایر بوده و تنها فعالیتی که در آن به چشم می خورد، سفالسازی بوده است(فقهی، دی 1388).

   اما قبل از این جریانات در سال 1344 خورشیدی، «گروه مهندسین مشاور» طرح جامع تهران را برای توسعۀ روزافزون پایتخت ارائه داده اند و پس از مدتها بحث و گفت و گو، سرانجام در 28 بهمن ماه 1347، طرح جامع 5 سالۀ تهران، به تصویب انجمن شهر رسید و برای تهران مرزهایی تعیین شد(تکمیل­همایون، 109:1379).

بدین ترتیب مرز جنوب مرکزی تهران، خیابان نجف آباد تعیین شد (تکمیل همایون، 1379).

نجف آباد زمانی محل سلاخ خانه ی تهران بود (حسینی بلاغی، 1386). اما این روستا(نجف آباد) را در اصل حاج میرزا آقاسی، صدر اعظم محمد شاه قاجار احداث کرده بود و دارای باغ و عماراتی هم در آن بوده است.

در دوره ی ناصرالدین شاه، صدراعظم وی به نام امین السلطان روستای نجف آباد را توسعه داد. مرزهای این قریه در دوره ی مذکور به این ترتیب معرفی شده است:

شرق، جاده ی کولوه؛

غرب، جاده ی حضرت عبدالعظیم(ع) تا آب انبار قاسم خان؛

جنوب، اراضی دولت آباد؛

شمال، نهر آقا یحیی زیر امامزاده اهل بن علی(حسینی­بلاغی، 1386).

با توجه به این مرزها می توان فهمید که محلۀ کیانشهر جنوبی فعلی، حاشیۀ جنوبی روستای نجف آباد قدیم بوده است. بیابانی بودن اراضی کیان­شهر جنوبی که در بالا نیز به آن اشاره شد، شاهدی بر این مدعاست.

عملیات عمرانی کیان شهر از سال 1350 آغاز شد. چهار شرکت ایتالیایی، اسرائیلی، ژاپنی و آلمانی، مجری عملیات این پروژه بوده­اند و در این راستا واحدهای ویلایی 210 متری مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی برای واگذاری به ارکانهای دولتی در این محله ساخته شدند(فقهی، دی 1388).

به روایتی دیگر نیز می توان گفت شرکتهای مجری این پروژه کانادایی، فرانسوی، ایتالیایی و آمریکایی بوده­اند(ایرانی، آبان 1388).

   این شهرک به صورت کاملاً کارشناسانه و مطابق با اصول مهندسی و با توجه به معیارهای برنامه ریزی شهری ساخته شده است و به همین دلیل مشکل خیابان بندی ندارد و برای احداث پارک، مدرسه و محیطهای اجتماعی، فرهنگی و مذهبی مکانیابی های مناسبی انجام شده است.

همچنین از همان ابتدا، شهرک مجهز به سیستم فاضلاب بوده است (آقایاری و فقهی، دی 1388). در خصوص نام شهرک نیز می توان گفت نام شهرک از ابتدا، کیان شهر انتخاب شد. تنها آپارتمانهای ابتدای شهرک، شهرک نجف آباد نام داشت که بعد از انقلاب، نام آن به شهرک شهید مطهری تغییر کرد(آقایاری و فقهی، دی 1388).

خود اهالی محله به شهرک مطهری، هجرت نیز می گفتند(ایرانی، آبان 1388). اسامی خیابانها نیز از شاهنامه انتخاب گردیده بود از قبیل: گشتاسب، جاماسب (امینیان فعلی)، بهمن (اکبری فعلی)، کیخسرو (ابراهیمی فعلی)، گُرد آفرید (شهید فیاضی فعلی)، منیژه (سیامک جنوبی فعلی) و غیره.

مرزهای این شهرک به این ترتیب بود: شمال بزرگراه بعثت، شرق سه راه افسریه [بزرگراه بسیج مستضعفین]، جنوب بزرگراه آزادگان و غرب خیابان شهرزاد رجب نیا) (آقایاری و فقهی، دی 1388).

در سال 1357، تعداد قابل توجهی از واحدهای شهرک کیانشهر همچنان خالی مانده بود. با پیروزی انقلاب اسلامی، عدۀ زیادی از افراد بی خانمان، بدون پرداخت مبلغ، یا طی مراحل قانونی در واحدهای خالی شهرک ساکن شدند. با گذشت زمان به افرادی که به این ترتیب خانه ها را اشغال کرده بودند و حداقل 10 سال در آن خانه سکونت داشتند، این امکان داده شد که با پرداخت مبلغ واحد مسکونی خود به صورت اقساط به بانک مسکن، مالک قانونی واحد خود گردند (آقایاری و فقهی، دی 1388).

شهرک جمهوری اسلامی (واقع در شرق کیانشهر جنوبی) نیز بعد از انقلاب اسلامی تأسیس گردید و ساکنین محلۀدروازه غار در آن ساکن شدند (فقهی، دی 1388).

در سال 1378 و همزمان با تأسیس شورایاری محلات، شهرک کیانشهر به سه محلۀ کیانشهر جنوبی ، کیانشهر شمالی و شهرک شهید بروجردی (سعیدیه ـ حمیدیه) تقسیم گردید. (آقایاری و فقهی، دی 1388) و بنا به روایت دیگر این تفکیک در سال 1380 اتفاق افتاده است. (ایرانی، آبان 1388).

از ابتدای تأسیس شهرک عده ی زیادی از آذری­ها بویژه از شهرستان پارس آباد مغان در محله ساکن شده و گروههای خویشاوندی مشخصی را تشکیل دادند. در حال حاضر نیز 80 درصد اهالی محله، آذری هستند. پس از آنها نیز مهاجران شمالی اکثریت را دارا می باشند. از همان ابتدا اهالی محله شیعه مذهب بوده اند و حداکثر 1 درصد از اهالی از اهل سنت بوده و هستند. (فقهی، دی 1388).

   در تاریخ محلۀ کیانشهر تحول اثرگذاری ذکر نشده است و تنها حادثه ای که باید از آن یاد کرد اصابت بمب به مسجد جامع شهید بهشتی در خیابان شهید صالحی در بمباران هوایی سال 1361 می باشد(فقهی، دی 1388).

مراجع اسنادی (منطبق با جدول مراجع اسنادی):

ـ تکمیل­همایون، ناصر(1379). تاریخ اجتماعی و فرهنگی تهران. جلد سوم. از ویرانی دارالخلافه ناصری تا پایان دوره پهلوی. تهران: دفتر پژوهش­های فرهنگی.

ـ حسینی­بلاغی، سیدحجت(1386). گزیده تاریخ تهران. تهران: انتشارات مازیار.

شفاهی (منطبق با جدول مصاحبه های انجام شده):

ـ ایرانی، عظیم(آبان 1388). مصاحبه با اعضای شوریاری و معتمدین محله کیان­شهرجنوبی درتاریخ6/8/1388.

ـ آقایاری، غلام(دی 1388). مصاحبه با اعضای شوریاری و معتمدین محله کیان­شهرجنوبی درتاریخ3/10/1388.

ـ فقهی، محمد(دی 1388). مصاحبه با اعضای شوریاری و معتمدین محله کیان­شهرجنوبی درتاریخ3/10/1388.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه : منطقه 15
محله : كيانشهر جنوبی
نظرات :
مژگان 1395/4/26 | 00:45 پاسخ به این نظر
comment سلام....بسیار عالی بود ممنون
2rateup
0ratedown
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
Page Generated in 0/0442 sec