شناسه خبر: 5759 منتشر شده در مورخ: 1391/6/21 ساعت: 17:00 گروه: مدیریت شهری  
حضور مسئولین سازمان محیط زیست در شورای شهر تهران:

محیط زیست:با بودجه خودمان نمی توانیم پردیسان را نگهداری کنیم!/شورای شهر:بوستان را به شهردای بسپارید

   

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه انتقادها به نحوه واگذاری پارک پردیسان تهران و نیز شاید در واکنش به پیشنهاد اخیر شهرداری تهران گفت: پارک پردیسان فروشی نیست، مگر می‌شود میدان آزادی را فروخت که ما این پارک را بفروشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، علی محمد شاعری که به همراه برخی دیگر از مسئولین این سازمان در درجلسه روز سه شنبه شورای اسلامی شهر تهران شرکت کرده بود با اشاره به مصوبه دولت در سال 89 در خصوص اجازه مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح جامع پارک پردیسان گفت: این مجوز به دلیل اجرایی شدن طرح جامع این پارک است که 50 سال پیش به تصویب رسید و روزآمد شده است زیرا با بودجه 1.5 میلیاردی سازمان حتی نمی‌توان پارک را آبیاری کرد و بخش خصوصی تنها سه میلیارد برای آبیاری این  پارک از ما می‌خواهد.

طرح پارك پرديسان هزار ميليارد اعتبار مي‌خواهد

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح به هزار میلیارد اعتبار نیاز داریم که جز با حضور بخش خصوصی امکان‌پذیرنیست.

شاعری ادامه داد: در چهار سال اخیر حتی یک آجر نیز به خاک پردیسان وارد نشده و متری از آن کاسته نشده است درحالی که درگذشته این پارک از 300 هکتار به 230 هکتار کاهش پیدا کرد و اتوبان‌هایی مانند حکیم، همت و ... در آن ایجاد شد.

وی تاکید کرد: چنین تفکری برای فروش پارک پردیسان در سازمان حفاظت محیط زیست وجود ندارد که اگر چنین باشد به عنوان اولین نفر، این سازمان را ترک می‌کنم.

پردیسان تا 50 سال ديگر مي‌ميرد، اگر...

 قائم مقام سازمان محیط زیست با بیان اینکه در واگذاری اجرای این طرح شهرداری تهران دراولویت است، گفت: ممکن است برخی تفکرات اشتباهی در ذهن‌شان داشته باشند اما ما نباید براساس ذهن خوانی افراد موضع‌گیری کنیم.

وی ادامه داد: اگر طرح جامع پارک پردیسان اجرایی نشود طی 50 سال آینده، چیزی ازاین پارک باقی نمی‌ماند چون امکان اجرایی شدن آن با بودجه های قطره چکانی دولت نیست و باید بر اساس اصل 44 بخش خصوصی به این موضوع ورود پیدا کند هرچند ما درواگذاری‌ها به شدت دقت می‌کنیم و بحث واگذاری بلند مدت منتفی شده است.

گفتنی است در پی درخواست اعضای شورای شهر برای توضیح سازمان محیط زیست در مورد حفاظت از پارک پردیسان در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران، قائم مقام سازمان و اشرفی پور رئیس سازمان محیط زیست تهران حاضر شدند.

به  گزارش مهر، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، درجلسه علنی روز سه شنبه با بیان اینکه مصوبه هیات دولت که اجازه واگذاری بخشی از پارک  پردیسان را به بخش خصوصی می داد، البته بدون تغیر کاربری، سبب نگرانی و دغدغه خاطر علاقمندان ودوستداران محیط زیست شد، گفت: پارک پردیسان یکی از نفس کش های مهم و بزرگ شهر تهران است که اگر بخواهد به بخش خصوصو واگذارشود یا به واحدها ی تجاری تبدیل شود  چیزی از آن باقی نمی ماند وبه تدریج حفاظت از آن کمرنگ تر می شود.

وی ادامه داد: در پی این نگرانی نامه ای به رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست نوشتیم که درپاسخ به این نامه بشدت این موضوع رد شد. با این وجود اعضای شورای طرحی را با یک فوریت به تصویب رساندند که بر اساس آن به دولت پیشنهاد داده می شد دراین پارک هیچ گونه تغییر کاربری ایجاد نشود و شهرداری تهران آمادگی دارد دراین زمینه مسئولیت حفاظت از این  پارک را برعهده بگیرد.

چمران ادامه داد: باید تفکر استفاده تجاری و کسب درآمد از فضای سبز حذف شود، اینکه بخواهیم با ا یجاد یک دکه ساندویچی درآمد زایی کنیم تفکر غلطی است.

وی با اشاره به وجود این نگرانی در اراضی عباس آباد  گفت: تمامی این فضا باید متعلق به فضای سبز باشد وهیچگونه ساخت و سازی در آن انجام نشود.

همچنین در این جلسه علیرضا دبیر عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در واکنش به صحبت‌های مسئولین سازمان محیط زیست کشور گفت: پارک پردیسان پارک ملی است و شامل اصل 44 نمی‌شود.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0338 sec