شناسه خبر: 5747 منتشر شده در مورخ: 1391/6/19 ساعت: 17:00 گروه: مدیریت شهری  
ابلاغ حکم فرمانداری ویژه برای ری؛

وزیر کشور:استقلال شهرری هدیه رئیس جمهور به مردم بود

   

وزیر كشور با اعلام اینكه تشكیل فرمانداری ویژه و استقلال شهرداری ری دو هدیه رییس‌جمهور به مردم شهر ری بود، گفت: این اقدامات در حال انجام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، به نقل از ایسنا، مصطفی محمد نجار در مراسم افتتاح نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری‌های كشور با اشاره به وجود هزار و 200 شهرداری در سراسر كشور، گفت: بنای جمهوری اسلامی ایران، ارتقای سطح خدمات به شهروندان است و خدمت‌رسانی یكی از شعارهای دولت نهم و دهم بوده كه باید در راس فعالیت‌های شهرداری‌ها قرار بگیرد.

وی با اشاره به سابقه رییس‌جمهور در امور شهرداری، به اهتمام ویژه دولت به امور شهرداری‌ها اشاره كرد و گفت: اعداد و ارقام كمك‌های دولت به شهرداری‌ها در بخش‌های مختلف نظیر مدیریت پسماند، افزایش سرانه‌های فرهنگی و ورزشی، افزایش سرانه فضای سبز و حمل‌ونقل عمومی روشن است و در برخی بخش‌ها همچون حمل‌ونقل عمومی، میزان كمك‌ها نسبت به سال‌های قبل به طور نجومی افزایش یافته است.

وزیر كشور با اشاره به افزایش پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهرها، اظهار كرد: روز گذشته در استان اردبیل، 58 پروژه‌ شهرداری‌ها به ارزش 46 میلیارد و 600 میلیون تومان را بازدید كردم و بخشی از آن مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

نجار با بیان اینكه 50 درصد جمعیت جهانی در شهرها سكونت دارند، گفت: در كشور ما نیز 71 درصد جمعیت شهرنشین هستند و به همین خاطر توجه به خدمات شهرداری‌ها از اهمیت ویژه برخوردار است.

وی با بیان اینكه منابع دولتی و عوارض دیگر پاسخگوی نیازهای شهرداری‌ها نیست، گفت: باید به دنبال كسب منابع پایدار مالی برای شهرداری‌ها باشیم و این اقدام نیازمند تغییر در مدیریت منابع و هزینه و نوع نگاه به مدیریت شهری است.

وزیر كشور با تاكید بر اینكه باید در فرصت باقی مانده از عمر دولت دهم، جهش و نقطه عطفی در حوزه تحول مدیریت شهری رخ دهد، افزود: نگاه ما به این تحول مدیریتی باید كلان باشد، به گونه‌ای كه پس از این دولت، مدیران بعدی نیز برنامه آغاز شده را ادامه دهند.

دستور وزیر كشور به سازمان شهرداری‌ها برای تشكیل مركز سرمایه‌گذاری‌های شهرداری‌ها

نجار در بخشی از این نشست به رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها دستور داد كه مركزی برای شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهرهای سراسر كشور و نیز شناسایی سرمایه‌گذاران بالقوه و برقراری ارتباط میان این دو گروه، تاسیس كند.

 

وی ادامه داد: ‌این مركز باید با حضور كارشناسان حقوقی و مالی، موانع پیش‌روی ارتقای سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در شهرداری‌ها را برداشته و با تعریف بسته‌های مناسب سرمایه‌گذاری، شرایط را برای سرمایه‌گذاران تسهیل كند.

وزیر كشور در ادامه خطاب به شهرداران برخی شهرها كه در جلسه امروز حضور داشتند، گفت: ظاهرا در برخی شهرداری‌ها سرمایه‌گذار خصوصی پا پیش گذاشته اما شهرداری‌های شهرهایی همچون بابل، شیراز و لامرد از همكاری اجتناب می‌كنند. شهرداران این بخش‌ها به موضوع رسیدگی و نتیجه را به بنده اعلام كنند.

نجار با اشاره به وجود مشكل زباله در بابل، گفت: در دنیا زباله به عنوان طلایی كثیف شناخته می‌شود و از آن برای تهیه بیو انرژی، كود و آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود. این در حالی است كه رویكرد ما زباله هنوز هم هزینه‌ای است و تنها به دنبال دفن آن هستیم.

وی با تاكید بر اینكه در افق چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران به كشور اول منطقه در همه سطوح تبدیل خواهد شد، گفت: شهرداری‌ها نیز باید خود را با این سند منطبق كرده و در همه عرصه‌ها پیشتاز منطقه باشند.

وزیر كشور افزود: برای مدیریت پسماند، نیازمند الگوسازی متناسب شرایط بومی هر منطقه در كشور هستیم.

نجار اعتقاد دارد كه شرایط خوب و امكانات وسیعی به شهرداری‌ها ارائه شده، اما نحوه اعمال مدیریت در این حوزه حرف اول را می‌زند و برای پیشرفت باید شیوه‌های مدیریتی تغییر كند.

وی بر ضرورت تحقیق و پژوهش در حوزه مدیریت شهری نیز تاكید كرد و گفت: در سال تولید ملی باید همت همه ما به تحقق این نامگذاری برای سال جاری باشد.

نجار با تاكید بر اینكه وزارت كشور خود را خادم شهرداری‌ها می‌داند، از شهرداری‌هایی كه در جریان زلزله اخیر نسبت به اعزام كمك‌ها و تجهیزات اقدا كرده‌اند، تشكر كرد و گفت: این رویه به ویژه در استان‌های همجوار آذربایجان شرقی باید ادامه یابد، به ویژه اینكه امكانات خوبی در بحث اسكان دائمی در اختیار شهرداری‌ها است.

وزیر كشور همچنین با اشاره به اقدام معاونت حقوقی ریاست جمهوری مبنی بر تنقیح قوانین و مقررات حوزه مدیریت شهری، خاطرنشان كرد: مجموعه آخرین وضعیت قوانین این حوزه، گردآوری شده كه می‌تواند برای شهرداری‌ها راهگشا باشد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از كتاب مجموعه آخرین وضعیت قوانین و مقررات مدیریت حوزه شهری با حضور معاون حقوقی رییس‌جمهور و وزیر كشور رونمایی شد.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0353 sec