شناسه خبر: 5138 منتشر شده در مورخ: 1391/4/31 ساعت: 17:00 گروه: دادوستد  
تحلیل آماری نشان می دهد:

10 درصد خانه‌های تهران خالی است

   

تحلیل نتایج سرشماری نفوس‌ومسكن نشان می‌دهد سرعت رشد خانه‌های‌خالی طی 5 سال گذشته از سرعت ساخت‌وساز و عرضه‌های جدید بیشتر بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، به نقل از دنیای اقتصاد؛ این تحلیل حاكی است: ظرفیت مسكونی در كشور – تعداد واحدهای مسكونی- در فاصله سال‌های 85 تا 90 معادل 25/8 درصد افزایش پیدا كرده است به این معنی كه در سرشماری سال85 تعداد واحدهای مسكونی در كشور 15 میلیون و 900 هزار فقره بود و در سرشماری سال90 این رقم به 20 میلیون واحدمسكونی رسیده است.

این نرخ رشد عرضه در طول دوره‌های قبل از سال85 سابقه نداشته است و عمده این رشد عرضه در دو سال اخیر اتفاق افتاده است، اما طی همین 5 سال گذشته تعداد خانه‌های خالی در كشور 4 برابر شده است.

سال86 با اعلام نتیجه سرشماری نفوس‌ومسكن سال85 مشخص شد در كشور 400 هزار واحدمسكونی بدون استفاده وجود دارد. البته در آن سال تعداد خانه‌های خالی با توجه به استاندارد جهانی كه می‌گوید «در هر شهر یا كشوری باید 4 تا 5 درصد از خانه‌ها خالی باشد تا خرید‌وفروش و نقل‌وانتقال به راحتی در آنجا قابل انجام باشد»، طبیعی گزارش شد، چون كه در سال85 نسبت خانه‌های خالی به كل خانه‌های مسكونی 2/5 درصد بود كه نصف نرخ‌طبیعی محسوب می‌شد. اما اكنون بعد از 5 سال مطابق گزارش‌های مركز آمار 8/3 درصد كل خانه‌های مسكونی كشور خالی از سكنه شده كه این نسبت از نرخ‌طبیعی مجاز فراتر رفته و رخداد احتكار مسكن در بازار را كاملا تایید می‌كند.

آن طور كه دلالان ملك و كارشناسان براساس تحقیقات میدانی می‌گویند عمده خانه‌های خالی در مالكیت بسازوبفروش‌ها قرار دارد به این شكل كه تعداد افرادی كه هركدام صاحب بیش از 2 واحد خالی از سكنه هستند قابل توجه است و در مقابل، تعداد مالكان دارای فقط یك‌ خانه‌خالی آنچنان زیاد نیست.

در تهران 10 درصد

حداقل 20 درصد از كل خانه‌های خالی موجود در كشور، در تهران مستقر است. از یك میلیون و 666 هزار خانه‌خالی در سطح كشور 327 هزار و 750 واحدمسكونی سهم شهر تهران است. به این ترتیب با توجه به اینكه در تهران هم‌اكنون بیش از 3 میلیون واحدمسكونی وجود دارد نسبت خانه‌های خالی به كل واحدها در پایتخت معادل 10/15 درصد خواهد شد. یعنی اینكه بیش از 2 برابر نرخ‌طبیعی خانه‌خالی در یك شهر، تهران دارای این نوع خانه‌ها است.

علت رشد خانه‌های خالی

مطالعه دقیق بازار مسكن ریشه رشد شدید خانه‌های خالی را روشن می‌‌كند. مطالعه تجربی كارشناسان اقتصاد مسكن نشان می‌دهد معمولا نوسان تعداد خانه‌‌های خالی با منحنی نوسان قیمت مسكن ارتباط معكوس دارد. در دو سه سال گذشته قیمت مسكن چه در تهران و چه در كشور تحت كنترل بوده و رشد هیجانی نداشته است. این پدیده به صورت نامحسوس سوداگران بازار و حتی انبوه‌سازان را از فروش املاك‌شان منصرف كرده است و آنها را به امید افزایش قیمت در آینده، عملا به مالكان خانه‌های خالی تبدیل كرده است. به همین خاطر است كه در سال‌های 85 و 86 همزمان با تشكیل بزرگ‌ترین حباب قیمتی در بازار مسكن تعداد خانه‌های خالی به نصف رقم طبیعی خود می‌رسد. كارشناسان برای كنترل این پدیده سیاست اخذ مالیات را پیشنهاد می‌كنند.

شاخص‌مثبت در مقابل خانه‌های‌خالی

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در متن نتایج سرشماری سال90 به‌رغم وجود پدیده منفی خانه‌های خالی، بهبود یكی از مهم‌ترین شاخص‌های بخش مسكن به چشم می‌خورد. در سال90 شاخص «تراكم خانوار در واحدمسكونی» از 1/1 به 1/04 رسیده است. این شاخص نسبت تعداد خانوارهای ایرانی به تعداد واحدهای مسكونی را نشان می‌دهد كه براساس آن در سال85 به ازای هر 110 خانوار 100 واحد مسكونی قابل استفاده در كشور وجود داشته اما در حال حاضر به ازای هر 100 واحد مسكونی 106 خانوار وجود دارد كه نشان می‌دهد عرضه مسكن رفته‌رفته در حال سربه‌سر شدن با تقاضای مسكن در كشور است.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/2833 sec