شناسه خبر: 4532 منتشر شده در مورخ: 1391/4/1 ساعت: 17:00 گروه: شهرنشینی  
باز ببر، باز شیر!

کشف خانه تیمی حیوانات وحشی در تهران!

   

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران از کشف یک خانه محل نگهداری حیوانات وحشی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"،  اسماعیل میران زاده، در خصوص آخرین مورد کشف حیوانات وحشی در منزل شخصی گفت: اوایل هفته جاری ما از طریق سامانه ارتباطات مردمی با خبر شدیم تعدادی جانور غیر قانونی در ویلایی شخصی در روستایی اطراف لواسانات نگهداری می شود.

وی اظهارداشت: بعد از بررسی موضوع و حصول اطمینان با مراجعه به حوزه قضایی مربوطه دستور قضایی و مجوز لازم اخذ شد و با ضابطین دستگاه محیط زیست که ضابط دادگستری هستند به اتفاق نیروی انتظامی محل مربوط را شناسایی کردیم . متاسفانه همان طور که اطلاع داده شده بود در این ویلا فردی به صورت غیر قانونی اقدام به نگهداری حدود 5 قلاده میمون ، یک بهله عقاب طلایی ، هفت قطعه طوطی ، 6 قطعه طاووس و 4 قطعه قو می کرد.

میران‌زاده اضافه کرد: این فرد به صورت غیر قانونی این پرندگان را نگهداری می کرد و مجوز لازم را نداشت به همین دلیل تمامی این حیوانات پس از ضبط با خودروی خصوصی سازمان حفاظت محیط زیست به مرکز نگهداری حیوانات پارک پردیسان منتقل شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست تهران ادامه داد: بر اساس قانون، نگهداری حیوانات خاص چه بومی و چه غیر بومی بدون اخذ مجوز لازم ممنوع است.

وی در ادامه با اشاره به ماده 7 قانون شکار و صید گفت: در این قانون آمده است که خرید، فروش، تکثیر، پرورش، صدور و ورود حیوانات وحشی و اجزای آنها که غیر بومی بوده و از خارج به کشور وارد شده و یا از قبل در کشور تکثیر شده و پرورش یافته اند فقط با کسب پروانه یا اجازه از سازمان حفاظت محیط زیست مجاز است.

وی اضافه کرد: همچنین ورود و صدور آندسته از جانوران وحشی و اجزای آنها که در فهرست کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر انقراض ثبت شده اند، تنها با رعایت مقررات کنواسیون مذکور صورت می گیرد. بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست می تواند گونه هایی که بر خلاف مقررات کنوانسیون مذکور، به کشور وارد شده اند را ضبط و در صورت لزوم با هزینه وارد کننده به کشور مبدا عودت دهد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران با اشاره به دیگر قوانین موجود در این زمینه تصریح کرد: در بند ج ماده 10 قانون شکار و صید نیز آمده که هرکسی مرتکب اعمالی از قبیل حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا مرده و یا اجزایی از آنها بدون کسب پروانه یا مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست شود به جزای نقدی از یکصد هزار ریال تا یک میلیون ریال و یا حبس از یک ماه تا شش ماه محکوم می شود.همین طور در تبصره 2 ماده 13 قانون شکار و صید اشاره شده که هرکسی مبادرت به زنده گیری ،شکار ،خریدو فروش و حمل و نگهداری و صدور پرندگان شکاری از قبیل شاهین ،بحری ،بالابان و دلیجه کند علاوه بر محکومیت به سه سال حبس و جزای نقدی از یک میلیون و 800 هزار ریال تا 20 میلیون ریال و در صورت تکرار به هر دو مجازات محکوم می شود.

میران‌زاده افزود: هر گونه خرید و فروش بدون مجوز ممنوع است اما اگر مثلا فردی بخواهد یک نوع طاووس خاص را به کشور وارد کند  بر اساس شرایط موجود  اجازه وارد کردن دو مدل طاووس یا دو مدل میمون با شرایط خاص مثل قرنطینه و جواز لازم و ... داده می شود.

وی با اشاره به تشدید طرح برخورد با خرید و فروش و نگهداری غیر مجاز حیوانات در استان تهران، افزود : از ابتدای سال 91 یگان حفاظت محیط زیست استان تهران برخورد با مراکز غیر مجاز خرید و فروش و نگهداری غیر قانونی حیوانات را تشدید کرده است و بر خورد با اینگونه مراکز در سطح استان تهران در دستور کار ما قرار دارد .

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست تهران افزود: همچنین مردم و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک یا افرادی که اقدام به اینگونه رفتارها می کنند، اطلاعات خود از خرید و فروش و یا نگهداری غیر قانونی حیوانات را با شماره تماس 77359564 و یا4- 77355781 اعلام نمایند و مطمئن باشند به محض اطلاع رسانی مردم و شهروندان به سرعت و بدون هیچ فوت وقتی با متخلفان برخورد می شود. ضمن اینکه امکانات و نیروهای یگان حفاظت  محیط زیست به گونه ای است که در هر زمانی از شبانه روز امکان برخورد و اعزام به محل وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: این حیوانات پس از ضبط برای نگهداری موقت به پارک پردیسان سازمان حفاظت محیط زیست منتقل می شوند و بعد از رسیدگی به پرونده آنها از نظر قضایی چنانچه قابلیت رها سازی و زندگی در طبیعت را داشته باشند و از طرفی اگر غیر از گونه های بومی کشور باشد بر اساس نظر کارشناسان مربوطه در زیستگاههای طبیعی کشور رها سازی می شوند و آن تعدادی که امکان زیست در طبیعت را نداشته باشند و یا غیر بومی باشند به مراکز مجاز نگهداری در کشور تحویل داده خواهند شد.

کلید واژه ها :
حیوانات وحشی ، لواسان ، محیط زیست
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0367 sec