شناسه خبر: 336 منتشر شده در مورخ: 1391/9/29 ساعت: 19:28 گروه: معرفی محلات شهر تهران  
معرفی محله امانیه
محله دو تکّه!

معرفی محله امانیه

   
معروف بوده است این قسمت از تپه ها جلوی چشم انداز ایوان ساختمان معیرالممالک را در باغ فردوس می گرفت و منظره تهران خوب دیده نمی شد. دستور داد سر آن را تراشیده و صاف نمایند.

امانیه دیروز 

امانیه به نام دکتر امان پور نامگذاری شده و نامهای دوره رضا شاه می باشد. تپه های امانیه در جنوب تجریش و شرق خیابان ولیعصر(عج) است.

سرتپه های امانیه مقداری اراضی مسطح و هموار بود. معروف بوده است این قسمت از تپه ها جلوی چشم انداز ایوان ساختمان معیرالممالک را در باغ فردوس می گرفت و منظره تهران خوب دیده نمی شد. دستور داد سر آن را تراشیده و صاف نمایند.

دهخدا در لغتنامه فخیمه خود درباره "امانیه" می آورد: "جایی است در تهران به شمیران در جاده پهلوی که بتازگی در آنجا ساختمان و باغ ها احداث شده است" ( دهخدا، 1338: 102).

نجم آبادی در رابطه با موقعیت فعلی محله امانیه بیان می دارد: " محله امانیه و خیابان آفریقا بر روی مسیل قرار گرفته است و دارای قنات های بسیار زیادی است".

وی در رابطه با وضعیت توسعه محله امانیه در سالهای دهه 40 بیان می دارد:

« افرادی که علاقه مند به ساخت و ساز بودند به این محله آمدند بخشهایی از این خیابان (آفریقا فعلی و جردن سابق) را گرفتند و شروع به ساخت و ساز کردند. به همین جهت وقتی از جنوب به سمت شمال این خیابان می رویم هیچ کوچه شبیه را نمی بینید. معمولا هر یک از کوچه ها جز ملک یک فرد بودند. در آن زمان انتخاب نامهای کوچه های این خیابان بر اساس اسامی موجود در کتاب گلستان سعدی بود (مصاحبه با نجم آبادی، 1388). یکی از مهمترین خیابانهای محله امانیه، خیابان آفریقا است. نام سابق این خیابان جردن( یکی از دانشمندان آمریکایی و بنیانگذار دبیرستان البرز) می باشد.

امانیه امروز

محله امانیه واقع در ناحیه 2 شهرداری منطقه 3 تهران و دارای مساحتی حدود 370هکتار است. این محله از شمال به اتوبان چمران و مدرس، از شرق به اتوبان مدرس، از جنوب به خیابانهای آرش، اسفندیار و نیایش محدود است.

حیطه غربی را اماکنی چون مسجد بلال حبشی، هتل استقلال، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و پارک ملت اشغال کرده است.

بر اساس سرشماری سال 1385 مرکز آمار ایران، جمعیت کل افراد ساکن محله امانیه 29243نفر بوده که شامل 1420نفر مرد و 15041نفر زن است.

از میان ایشان 27925نفر شاغل و باقی، 1316نفر فاقد شغلند. طبق شاخصی دیگر 27236نفر باسواد و 379نفر بیسواد هستند. همچنین تعداد خانوار ساکن در محله امانیه 9251 است.

دو ساختمان بلند موجود در امانیه به نام برج های دوما در تپه های امانیه از برج های قدیم و بسیار بلند زمان خود بود. این برج ها در دهه 40 توسط مهندسان فرانسوی ساخته شده است. ساخت این برج ها در توسعه و افزایش جمعیت این محله نقش عمده ای ایفا نمود.

هم اکنون تعداد زیادی برج و مراکز تجاری در این محله ساخته شده است که منجر به توسعه اقتصادی و تجاری محله شده است. از طرفی تعداد زیاد سفارتخانه چهره محله را تبدیل به محله ای بین المللی نموده است و تعداد قابل توجهی از شخصیتهای سیاسی و بین المللی را به این محله کشانده است.

از ویژگی های این محله حضور خیّرین محله ای است که به صورت سازماندهی شده در قالب انجمن خیّرین مدرسه ساز در سطح شهر تهران و کشور فعالیت دارند. ساکنین این محله را اغلب اقشار باسواد و تحصیلکرده شامل می شوند و کمتر ساکنی را می توانیم در این محله پیدا کنیم که فاقد تحصیلات باشند.

نجم آبادی در رابطه با سکونت خانواده های قدیم در محله امانیه می گوید: اینکه چه خانواده هایی در گذشته در این محله زندگی می کردند چندان روشن و شفاف نیست. خانواده امانپور بین خیابان آفریقا و ولیعصر زندگی می کردند. به هر حال این محله خیلی قدیمی و دارای افراد بومی نیست. این محله در سالهای 1335 به بعد توسعه یافته است و توسعه محله مصادف با ساخت بزرگراه مدرس به مناسبت برگزاری مسابقات آسیایی در آن زمان بوده است (مصاحبه با نجم آبادی، 1388).

از ویژگی های کنونی این منطقه وجود ترافیک گسترده در خیابان آفریقا و عدم همبستگی اجتماعی میان ساکنین محله می باشد. یکی از دلایل عمده این عدم همبستگی گستردگی مکانهای تجاری و وجود سفارتخانه ها در این محله و ضعف زیر ساخت ها اجتماعی و فرهنگی در محله شامل عدم وجود کتابخانه ها، باشگاههای ورزشی دولتی، خانه سلامت، سرای محله و ..... می باشد.

هم اکنون تعداد زیادی برج و مراکز تجاری در این محله ساخته شده است که منجر به توسعه اقتصادی و تجاری محله شده است. از طرفی تعداد زیاد سفارتخانه چهره محله را تبدیل به محله ای بین المللی نموده است که تعداد قابل توجهی از شخصیتهای سیاسی و بین المللی را به این محله کشانده است.

امانیه فردا 

در افق برنامه، محله امانیه یک محله مسکونی، تجاری و اداری اسـت کـه بـا بخـدمت گـرفتن اراضی ذخیره شهری و استفاده مناسب از بافت موجود محله، سرانه های شهری بهبود یافته و به سطح میانگین شهر تهران می رسد. با تدوین و اجرای برنامه ها و اقدامات موثر پیش بینی شده توسط مدیریت شهری، مردم محلـه از بابت مسافرین بخش تجاری و اداری و فعالیتهای تجاری و اداری موجود در محله، دچار زحمـت کمتری نسبت به وضعیت فعلی می شوند. تردد در معابر محله بالاخص برای مردم محله ٓاسان و بدون زحمت زیاد می شود. مشارکت مردم محله بویژه بـانوان، جوانـان و نخبگـان و مراکـز مذهبی در فرایند توسعه محله ارتقاء یافته و هویت محله ای و احساس تعلق به محله بیشتر می شود. از تمامی ابنیه و امکانات فرهنگی و خدماتی موجود در محله به صورت چنـدمنظوره و بهینـه استفاده شده و مردم محله از امکانات و ابنیه خدماتی به صورت رضایت بخش، بهره مند می شوند. در مجموع، بر اساس اقدام بر پایه برنامه ها و عملیات پیش بینی شـده، سـطح رفـاه، کیفیـت و رضایت مردم از زندگی و سکونت و فعالیت در محله امانیه ارتقاء می یابد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی محله امانیه

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه : منطقه 3
محله : امانيه
خبرهای مرتبط
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
Page Generated in 0/5834 sec