شناسه خبر: 335 منتشر شده در مورخ: 1391/9/29 ساعت: 19:12 گروه: صفحه نخست  
پارک ملّت
ورزش مداوم

پارک ملّت

   
این بوستان که تا سال 1357، پارک شاهنشاهی نامیده می‌شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای تکریم نقش مردم در تحولات اجتماعی ایران به بوستان ملّت تغییر نام یافت.

بوستان ملت به دستور محمدرضا آقاجانی در شمال شهر تهران ایجاد شد.

این بوستان که تا سال 1357، پارک شاهنشاهی نامیده می‌شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای تکریم نقش مردم در تحولات اجتماعی ایران به بوستان ملّت تغییر نام یافت.

بوستان ملت از شرق به خیابان ولیعصر، از جنوب به بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران محدود می‌شود.

این بوستان نخست زمینی بایر بود که با توجّه به موقعیت خاص آن کار احداثش از سال ۱۳۴۵ شمسی در ۲ فاز متفاوت آغاز شد. فاز اول، آن بخشی از پارک را شامل می‌شد که به موازات خیابان ولیعصر(عج) قرار داشته و «بلوار کنار جاده» نامیده می‌شد و به‌صورت بلواری به‌طول ۱۰۰۰ متر بَرِ خیابان ولیعصر در سال ۱۳۴۷ به بهره‌برداری رسید. این بخش از بوستان هنوز هم در امتداد خیابان و در نگاه عبوری خودنمائی می کند و جلوه زیبایی به منطقه و خیابان حضرت ولیعصر(عج) داده است.

کار ساخت فاز دوم بر پایه‌ٔ طرحی از پارک‌سازی انگلیسی و با الهام از بوستان‌های آن کشور در تپه‌های غربی ادامه یافت و در ۱۳۵۳ به بهره‌برداری رسید. این بخش از پارک از شمال به صدا و سیما، از جنوب به خیابان نیایش و از غرب به باشگاه انقلاب می‌رسد.

بر پایهٔ نظرسنجی انجام شده مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری، بوستان ملت نخستین بوستانی است که یک شهروند تهرانی به یک میهمان غیر تهرانی معرفی می‌کند.

این بوستان در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخوبی حفظ و حراست شد و بخشهای متعددی به آن اضافه شد. دریاچه، باغ وحش، تندیسهای بزرگان ایرانی در این پارک چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

همچنین به دلیل وضعیت جغرافیایی خاص این بوستان که به صورت تپه ای می باشد گردش در پارک و بالا رفتن از قسمتهای مختلف آن به نوعی ورزش مداوم شبیه است.

بوستان ملت در ساهای اخیر محل برگزاری مراسمها و جنگها و جشنها و سامانه های نشاط توسط مدیریت شهری تهران شده است.

همچنین پردیس سینمایی ملت در ضلع جنوب و البته در بخشهای خارج از محدوده اصلی بوستان ساخته شده و مورد استفاده مردم تهران است.

بزرگراههای کردستان، نیایش، چمران در اطراف این پارک وجود دارند اما به دلیل وضعیت خاص پارک و تنگنای عبوری در خیابان ولیعصر و همچنین عدم ایجاد توقفگاههای مناسب برای مراجعین باعث شده است تا اطراف این بوستان در ایام مختلف سال بخصوص نیمه اول سال و تعطیلات آخر هفته بشدت دچار سنگینی رفت و آمد و ترافیک باشد.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه : منطقه 3
محله : امانيه
خبرهای مرتبط
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0761 sec