شناسه خبر: 334 منتشر شده در مورخ: 1391/9/29 ساعت: 18:37 گروه: شهرنشینی  
پارک شهر
بهشتی بر روی زمین؛

پارک شهر

   
پارک شهر یکی از مهمترین فضاهای بیلوژیکی برای حفظ حیات سالم شهری است که هر روز با آلودگیهای جدید دست و پنجه نرم می کند.

تاریخ پارک شهر

پارک شهر اولین پارک عمومی شهر تهران واقع در منطقه 12شهری است. تاریخ تأسیس پارک به سال 1339 هجری شمسی باز می گردد.

این پارک با مساحتی حدود 246800 مترمربع (تقریباٌ 25 هکتار) و هشت در ورودی، بخش های مختلف علمی- تفریحی را در دل خود جای داده است به گونه ای که می توان این پارک را یک مرکز فرهنگی به حساب آورد.

بخش های مختلف پارک شامل موزه صلح تهران، باغ پرندگان، آکواریم پارک شهر تهران، کتابخانه، استخر و ورزشگاه است. همچنین محوطه پارک دارای زمین تنیس، زمین بازی کودکان، بوفه و رستوران، آبریزگاه‌های عمومی و دریاچه برای قایقرانی است.

پارک شهر یکی از مهمترین فضاهای بیلوژیکی برای حفظ حیات سالم شهری است که هر روز با آلودگیهای جدید دست و پنجه نرم می کند.

اماکن عمومی پارک شهر:

1.       موزه صلح تهران

موزه صلح تهران در ساختمان کوچکی واقع در پارک شهر شامل ابزار و آلات استفاده شده در جنگ ایران و عراق مانند ماسک‌های حفاظت از گازهای شیمیایی و غیره می باشد. اگر چه موضوع کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ عراق علیه ایران و پیاهدهای آن در این موزه به صورت برجسته تری مورد توجه قرار گرفته است اما موضوعات دیگری همچون بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن، جنگ های جهانی اول و دوم، کاربرد سلاح های ممنوعه در جنگ ها و آثار و عوارض هر کدام در بخش های دیگر موزه به نمایش گذاشته شده است.

این موزه یکی از موزه‌های عضو شبکه بین‌المللی موزه‌های صلح است. هدف اصلی این موزه‌ها ترویج فرهنگ صلح از طریق نشان دادن پیامدهای ناگوار جنگ، خشونت و آثار زیانبار آن بر انسان ها و محیط زیست می باشد. موزه‌های صلح بیشتر از آن که مکانی برای تماشای اشیاء تاریخی باشند، محلی برای گفتگو، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگ سازی است.

2.       باغ پرندگان

باغ پرندگان تهران (Garden Birds) که در مرکز پارک شهر تهران واقع شده است در اسفند ماه سال 88 در 3 قطعه با مساحتی بالغ بر 4362 مترمربع احداث گردید.

این باغ دارای 8 قفس وسیع و 2 محوطه باز است که گونه‌های مختلفی چون طوطی‌های برزیلی، کپک، بلدرچین، مرغ عشق، عروس هلندی، انواع کبوترهای غیرمتعارف زینتی، انواع طاووس، انواع واریته‌های قرقاول، انواع بوقلمون، مرغ‌های زینتی هلندی و مرغابی در معرض دید عموم شهروندان قرار گرفته است.

3.       آکواریم پارک شهر تهران

در زمان جنگ تحمیلی 8 ساله علیه ایران و با توجه به ازدحام جمعیتی منطقه، یک پناهگاه با دو ورودی اصلی در ضلع جنوب شرقی پارک شهر احداث گردید که پس از جنگ به آکواریم و نمایشگاه ماهی های آب شیرین تغییر کاربری داد. آکواریم پارک شهر زیر نظر معاونت امور اجتماعی منطقه 12 اداره می شود و ورودی آن برای هر نفر 250 تومان می باشد.

4.       کتابخانه مرکزی پارک شهر

کتابخانه مرکزی پارک شهر قدیمی‌ترین و با وجود احداث کتابخانه‌هایی مجهزتر همچنان بزرگ‌ترین کتابخانه عمومی استان تهران محسوب می‌شود. در بخش مرجع این کتابخانه که در زیرزمین آن واقع شده، کتاب‌های چاپ سنگی و نفیس نگهداری می‌شود. بخش نشریات این کتابخانه در سال 1360 فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر، علاوه بر 120 هزار جلد کتاب، 650 عنوان مجله و 16 عنوان روزنامه در دسترس اعضاء و مراجعان قرار می‌دهد و آرشیو کاملی از نشریات ادواری از سال 1360 به بعد را نیز نگهداری می‌کند.

کتابخانه پارک شهر، در سال 89 همه روزه به‌جز پنج مناسبت و در مجموع 360 روز، از ساعت 7:30 تا 21 و روزهای جمعه و تعطیل از ساعت 8 تا 19 خدمات کتابخانه‌ای ارائه خواهد کرد.

پارک شهر از شمال به خیابان شهید فیاض‌بخش از جنوب به خیابان بهشت از غرب به خیابان وحدت اسلامی و از شرق به خیابان خیام محدود می‌شود. تلفن تماس این مجموعه:  ۰۲۱-۵۵۶۳۹۶۷۳-۵می باشد.

اماکن پیرامون پارک:

پارک شهر به دلیل وقوع در هسته مرکزی شهر تهران دراطراف خود ادارات و مراکز بسیاری را جا داده است که مهمترین آنها عبارتند از:

اداره آب و فاضلاب (منطقه 4)

دیوان عدالت اداری

پزشکی قانونی

تالار سنگلج

شهرداری تهران

ساختمان شورای اسلامی شهر تهران

روزنامه رسمی کشور

کانون جهانگردی و اتومبیل رانی ایران

وزارت دادگستری

ورزشگاه شهدای هفتم تیر

تحقیقات علوم آزمایشگاهی

درمانگاه خیریه صالح

مرکز تلفن شهید قندی

مرکز عروج(شناسایی شهدای گمنام)

پارک شهر و یک واقعه تلخ تاریخی:

متأسفانه  نام پارک شهر علاوه بر زیباییهای بسیار این پارک، با یک تلخی ناگوار تاریخی همراه است.

ساعت 11 روز شنبه 14 اردیبهشت سال 1381 یک دستگاه اتوبوس که 57 دانش آموز دختر را از دبستان طه شماره 2 در شهرک کاروان تهران برای اردوی تفریحی به محل آورده بود مقابل ورودی پارک شهر متوقف شد کودکان دبستان در زیر رگبار شدید باران وارد محوطه شدند و به همراه مربیان خود راهی دریاچه مصنوعی شدند. در این محل چند قایق تفریحی وجود داشت که در این ساعت از روز هیچ استفاده ای نداشت ، کمی بعد، اولین گروه از بچه ها که تعداد آنها 17 نفر بود، سوار بر یک قایق تفریحی شدند که گنجایش 11نفر را داشت گزارش رسانه های آن روز حاکی است ، هنوز دقایقی از سوار شدن کودکان به قایق نگذشته بود که در وسط دریاچه به دلیل سنگین شدن ، قایق واژگون شده و در حالی که هیچ فریادرسی نبود چند لحظه بعد این کودکان معصوم در دل آب سبز رنگ استخر غوطه خوردند و به قعر دریاچه فرو رفتند.

در این حادثه جانسوز 6 دختر دبستانی و قایقران دریاچه در دریاچه پر از گل و لای پارک شهر به خواب ابدی فرورفتند و مانند همه حوادث دیگر هیچ کس نه پاسخی گفت و نه آن چنان مجازاتی شد که درس عبرتی برای دیگران باشد.

جانباختگان این حادثه عبارت بودند از :

زینب کمره‌ای (دانش‌آموز)

بهاره رضایی (دانش‌آموز)

نسرین امینی (دانش‌آموز)

زهره رحیمی (دانش‌آموز)

مریم سروندی (دانش‌آموز)

آرزو جوادی (دانش‌آموز)

اکبر-س. (قایقران)

در پی این حادثه اردوهای دانش‌آموزی به مدت چندین ماه لغو، میزان اردوهای دانش‌آموزی سال ۱۳۸۱ نصف و شماری از مراکز تفریحی تهران تعطیل شد.

محمد عطریانفر، رئیس وقت شورای شهر تهران در واکنشی در پی این حادثه گفت: «حادثهٔ تلخ پارک شهر به ما نشان داد که مدیریت شهری در کشور ما آشفتگی بسیار دارد. باید با این موضوع به صورت ریشه‌ای و جامع در کشور برخورد شود.»

با اعلام رضایت خانوادهٔ قربانیان حادثه، موضوع این پرونده در دستور کار قاضی شعبهٔ ۱۶۰۲ جنایی تهران قرار گرفت. رئیس شعبهٔ ۱۶۰۲ جنایی تهران در خصوص این پرونده گفت: «در بررسی کارشناسی این حادثه توسط یک گروه ۵نفره از کارشناسان، میزان تقصیر اسدالله فردی، شهردار منطقهٔ دوازده، ۸۵ درصد قلمداد شده‌است و آموزش و پرورش نیز ۵ درصد مقصر معرفی شده‌است.» آخرین جلسهٔ محاکمه شهردار وقت منطقهٔ ۱۲ و ۲ نفر دیگر از مسوولان این منطقه در ۲۱ خرداد ۱۳۸۲ با حضور خانوادهٔ قربانیان در شعبهٔ ۱۱۵۷ برگزار شد.

در طی یک بررسی علمی، علائم اختلال تنش‌زای پس از رویداد در بازماندگان این حادثه بررسی شد.

این ماجرا دوباره پس از ۵ سال برای بررسی از جنبهٔ عمومی جرم به شعبهٔ ۱۱۵۶ دادگاه بعثت ارسال شد، توسط قاضی الهی‌زاده بررسی شد و مقصران به پرداخت جزای نقدی محکوم شدند. مقصران این حادثه توسط دادگاه، ۸ نفر از مسوولان شهرداری منطقهٔ ۱۲ و ۴ نفر از مسوولان آموزش و پرورش قلمداد گشتند. با پیگیری موضوع از سوی سرپرست وقت دادسرای جنایی، قاضی ناصر سراج، قرار شد دیهٔ قربانیان از بیت‌المال پرداخت شود.یکی از متهمان که برای بررسی پرونده‌اش از مراجعه خودداری کرده‌بود با دستور قاضی شعبهٔ ۱۱۵۴ دادگاه عمومی و جزایی تهران بازداشت شد.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه : منطقه 12
محله : سنگلج
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0244 sec