شناسه خبر: 252 منتشر شده در مورخ: 1391/9/26 ساعت: 23:43 گروه: معرفی محلات شهر تهران  
معرفی محله بوعلی
جوان و در پی هویّت؛

معرفی محله بوعلی

   
محله بوعلی بیشتر به "شهرک بوعلی" مشهور است و در افواه عامه بخصوص ساکنان تعاونی های مسکن به "کوی فراز" نیز شهرت دارد.

معرفی محله بوعلی

محله بوعلی به عنوان یکی از محلات منطقه 2 از شمال به کوه های البرز، از جنوب به بزرگراه یادگار امام، از شرق به جاده عبدل آباد و کوی فراز و از غرب به شهرک مخابرات محدود می شود. این محله توسط بزرگراه یادگار امام از سعادت آباد جدا گردیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز" ، این محله از محلات جدید شهر تهران و جزء محلاتی است مه دارای تاریخ چندانی نیست و طبیعتا بخشی از آنچه در مورد این محله گفته می شود متکی بر نقل قولهای شفاهی ساکنین قدیم تر این محله است.

اسم قبلی شهرک بوعلی، عبدل آباد است که پس از جداسازی کوی فراز و الحاق آن به محله سعادت آباد به شهرک بوعلی مشهور شد.

    سابقه ایجاد این محله به سال 1376 بر می گردد. در آن سال اراضی مکان فعلی شهرک در پی تقاضای شهرداری از سازمان جنگلها  و مراتع کشور به وزارت مسکن و شهرسازی انتقال یافت و به نام تعاونی های هفت گانه بین 7 تعاونی دولتی برای ساخت و ساز مسکن جهت کارمندان مربوطه تقسیم شد .

در سال 1376 در زمان شهرداری غلام حسین کرباسچی زمینه ی تسطیح اراضی محله فراهم و کار ساخت و ساز شهرک از سال 1377 شروع شد.ب

رای آنکه شهرک مجوز ساخت بگیرد، 17 هزار متر مربع از زمینهای شهرک حسب قانون زمین شهری و قانون شهرداریهای مبنی بر تقسیم اراضی خارج از محدوده شهری، به شهرداری تهران واگذار شد . در اوایل کار شروع ساخت پروژه های مسکونی در این بخش از شهر تهران ، شهردار وقت عزل و در نتیجه پروژه متوقف گردید.

با تثبیت مدیریت شهرداری و بهبود اوضاع و با گذشت زمانی تقریبا اندک، دوباره کار ساخت و ساز آغاز و در سال 1380 فاز های 1، 2، 3و 4 آماده و تحویل مردم داده شد.

     در این شهرک-محله، حدود 2500 واحد مسکونی احداث شده که در فازهای 1 تا 4 آن اشخاص عادی سکونت دارند. فاز 5 که متشکل از سه بلوک است، به کارمندان تعاونی مسکن شرکت نفت و گاز جنوب و فاز 6 که شامل 8 بلوک است، به کارمندان  شهرداری تهران واگذار شده است.

همچنین230 واحد از واحدهای مسکونی شهرک به هنرمندان خانه سینما اختصاص دارد.

خوش آب وهوا بودن منطقه ، چشم اندازهای مناسب به کوه و شهر،توسعه اقتصادی و رشد مهاجرت به شهر،توسعه شهری به عنوان نوعی سرمایه گذاری و گسترش سرمایه گذاری و اقبال مردم برای سکونت در منطقه از جمله عواملی است که در رشد این محله موثر بوده اند.

ساکنین محله شیعه مذهب اند . بیشتر آنان از قشر تحصیل کرده بوده و حسب برآوردهای معتمدین محلی میانگین تحصیلاتشان لیسانس است. از اصناف خاصی که در محله ساکن هستند باید از صنف خانه سینما نام برد .

این محله به دلیل ساخت تعاونی و شهرکی آن پذیرای اقشار مختلف مردم و مهاجرین شهرستانی و نیز کارمندان دولتی و غیردولتی بوده و از لحاظ قومی محله متنوع می باشد و  از همه اقوام در آن دیده می‌شود، ولی اکثراً فارس هستند.

میانگین سنی محله را جوانان تشکیل می‌دهند و از نظر نسبت جنسی تعداد زنان بیشتر از مردان است. ساکنین محله از نظر اقتصادی جزء طبقه متوسط جامعه  محسوب شده  و بیشتر کارمند دولت هستند.

محله بوعلی به لحاظ سرانه های فرهنگی و ورزشی و تجاری وضعیت مناسبی ندارد و همزمان با توسعه فضاهای مسکونی، فضاهای مورد نیاز و خدماتی ساخته و توسعه نیافته است. در این محله یک مجموعه تجاری به نام بازارچه بوعلی وجود داردکه دارای 61 واحد تجاری است . در حال  حاضر نیز یک مجموعه فرهنگی – مذهبی شامل : مسجد، درمانگاه ، کتابخانه و ورزشگاه در حال ساخت است.

اخیرا با اقدامات شهرداری تهران و لحاظ شدن این بخش از شهر به عنوان محله و ایجاد تشکیلات شورایاری در آن، شهرداری منطقه 2 تصمیم به فراهم آوردن امکانات و فضاهای خدماتی و فرهنگی و ورزشی برای محله بوعلی گرفته است تا به رشد روزافزون این محله پاسخ دهد.

     آبی که از چشمه سارهای کوهستان سر چشمه می گیرد در کانال‌های بوعلی جاری شده و از آن  برای آبیاری  فضای سبز محله  استفاده می‌شود. آب و هوای مناسب و عاری از آلودگی و حداقل 8 درجه اختلاف دما با میدان کاج سعادت آباد که در فاصله ای اندک از این محله قرار دارد از مزایای منحصر بفرد محله بوعلی است.

محله بوعلی بیشتر به "شهرک بوعلی" مشهور است و در افواه عامه بخصوص ساکنان تعاونی های مسکن به "کوی فراز" نیز شهرت دارد.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه : منطقه 2
محله : بوعلی
نظرات :
طاهره باقرفر مدرس قران در سرای محله بوعلی 1392/6/30 | 22:23 پاسخ به این نظر
comment با تشکر از زحمات مدیریت محله و کارکنان زحمتکش سرای بوعلی موفقیت ایشان را ارزومندم
4rateup
1ratedown
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
Page Generated in 0/0353 sec