شناسه خبر: 19736 منتشر شده در مورخ: 1394/1/18 ساعت: 12:52 گروه: فرهنگستان  
کرایه‌ها در لاین سبقت!+ جدول
نوروز با طعم گرانی نرخ تاکسی

کرایه‌ها در لاین سبقت!+ جدول

   
از نیمه دوم فروردین امسال، کرایه‌های حمل و نقل عمومی با مجوز شورای شهر تهران گران شد و بررسی‌ها حاکی از آن است که این کرایه‌ها به‌گونه‌ای سر به فلک کشیده است. شهرداری تهران نیز طبق روال هرساله این لایحه را به شورا ارائه کرد و درنهایت در ۵ بهمن سال ۹۳ به تصویب رسید، اما مانند سال‌های گذشته تأکید شد که نرخ‌های جدید باید بعد از پایان تعطیلات نوروز به اجرا در آید.

به گزارش پام نیوز از نیمه دوم فروردین امسال، کرایه‌های حمل و نقل عمومی با مجوز شورای شهر تهران گران شد و بررسی‌ها حاکی از آن است که این کرایه‌ها به‌گونه‌ای سر به فلک کشیده است. شهرداری تهران نیز طبق روال هرساله این لایحه را به شورا ارائه کرد و درنهایت در ۵ بهمن سال ۹۳ به تصویب رسید، اما مانند سال‌های گذشته تأکید شد که نرخ‌های جدید باید بعد از پایان تعطیلات نوروز به اجرا در آید.

 
شاید افزایش متوسط 20 درصد کرایه‌ها به نظر چیزی نیاید، ولی وقتی نرخ تاکسی‌های درون شهری در تهران را می‌بینیم، جا می‌خوریم، زیرا در برخی مسیرها، افزایش کرایه‌ها تا 30 درصد هم می‌رسد. بلیت یک سفره متروی تهران به 650 تومان و بلیت دو سفره به 1000 تومان رسیده ولی در این بین افزایش کرایه‌های تاکسی خیره کننده است.بررسی نرخ جدید کرایه‌ها نشان می‌دهد مسیرهایی که به نظر می‌رسد مسافت زیادی ندارند، دارای کرایه بالایی شده و صد البته این کرایه‌ها، در توان عموم مسافران نیست و انتظار می‌رود سایر وسایط حمل‌ونقل عمومی از جمله مترو و اتوبوس، شلوغتر از گذشته شود.

 استدلال شورای شهر برای افزایش قیمت‌ها

نرخ جدید کرایه‌های تاکسی با نصب برچسب‌های جدید بر شیشه تاکسی‌ها از 17 فروردین ماه  به اجرا درمی‌آید .براساس قانون، شهرداری موظف است لایحه افزایش نرخ کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی را پیش از پایان هر سال برای بررسی و تصویب به شورای شهر ارائه کند. 

نمایندگان مردم در پارلمان محلی افزایش ۲۰درصدی برای نرخ کرایه‌های تاکسی را درنظر گرفتند و بر این اساس، کرایه جدید همه خطوط تاکسی در شهر تهران تعیین شد. این را نیز باید درنظر داشت استدلال شورای شهر تهران برای افزایش کرایه‌ها، مسائلی مانند افزایش قیمت سوخت نبوده، چون وزیر نفت هم بارها اعلام کرده دولت برنامه‌ای برای افزایش نرخ سوخت ندارد بلکه شورای شهر با این استدلال که هزینه‌های عمومی بر اساس نرخ تورم بالا می‌رود، نرخ کرایه‌ها را تا این میزان بالا برده است. هر چند آمار رسمی مراکزی مانند مرکز آمار و بانک مرکزی تورم را کمتر از 20 و 30 درصد اعلام کرده است، به این دو نکته نیز باید توجه داشت که اولا در برخی از مسیرها، به‌دلیل فقدان پول خرد، مسافران و رانندگان تاکسی ترجیح می‌دهند کرایه را رند کنند و این باعث افزایش کرایه‌ها می‌شود. همچنین در ساعات شب و مسافرکش‌های خصوصی، نرخ کرایه‌ها دست‌کم 25 درصد افزایش می‌یابد.

 افزایش نرخ با تائیدیه فرمانداری

فرماندار تهران با اشاره به افزایش میانگین 20درصدی نرخ کرایه حمل‌ونقل عمومی تهران که از روز یکشنبه اعمال شده است، گفت: این افزایش نرخ با تائیدیه فرمانداری تهران صورت گرفته است.عیسی فرهادی افزود: افزایش کرایه در ناوگان حمل و نقل عمومی از سوی شورای شهر تهران پیشنهاد شده بود تا در سال 1394 به مرحله اجرا در آید.

 ایسنا نوشت؛ او افزود: فرمانداری تهران پیشتر اعلام کرده بود این افزایش نرخ‌ها نباید بیشتر از نرخ تورم باشد تا مورد موافقت قرار گیرد. برهمین اساس افزایش متوسط میانگین 20 درصدی در نرخ کرایه‌ها به تائید رسید و از روز گذشته در شهر تهران اجرایی شده است. ایسنا نوشت؛ فرهادی ادامه داد: بخشی از این افزایش نرخ‌ها به نوسازی ناوگان اختصاص خواهد یافت و بخش دیگر آن نیز به حفظ وضعیت موجود تعلق خواهد گرفت. همچنین شورای اسلامی شهر تهران افزایش نرخ بلیت مترو را سال گذشته به تصویب رساند که پس از ارسال این لایحه به فرمانداری تهران و تائید آن به صورت قانون درآمد. کرایه‌ها در لاین سبقت!+ جدول
کلید واژه ها :
کرایه‌ها ، سبقت ، جدول
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0364 sec