شناسه خبر: 19524 منتشر شده در مورخ: 1393/8/21 ساعت: 10:40 گروه: فرهنگستان  
ترافیک بلای جان تهرانی ها/ طرح های کلان بی نتیجه ماند
صبح و عصر و شب!!

ترافیک بلای جان تهرانی ها/ طرح های کلان بی نتیجه ماند

   
ترافیک، ترافیک و باز هم ترافیک.این همه چیزی است که تهرانی ها هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنند و نتیجه ای جز دود و اعصاب خراب برای آنها ندارد. ترافیکی که هر سال با آمدن فصل مدارس چند برابر می شود تا مسیری را که می توان یک ربع ساعت پیمود ساعت ها طول بکشد و عمرگران در ترافیک و دود و دم هدر رود...

به گزارش پام نیوز ترافیک، ترافیک و باز هم ترافیک. این همه چیزی است که تهرانی ها هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنند و نتیجه ای جز دود و اعصاب خراب برای آنها ندارد.

 
ترافیکی که هر سال با آمدن فصل مدارس چند برابر می شود تا مسیری را که می توان یک ربع ساعت پیمود ساعت ها طول بکشد  و عمرگران در ترافیک و دود و دم هدر رود.
 
به این ترتیب است که هر چند از قدیم الایام گفته اند وقت طلاست اما این طلای بی بازگشت برای تهرانی ها بسیار بی ارزش است و مسئولین هم هر گز به فکر چاره ای اساسی برای این اتلاف وقت نیستند.
 
هر چند امسال نیز بر اساس اخبار امسال هم تمامی متولیان ترافیک پایتخت از ساعات اولیه بامداد اول مهر ماه در سالن نظارت تصویری مرکز کنترل ترافیک تهران مستقر شدند تا با تمام امکانات موجود و تدابیری که از حدود یکماه قبل در ستاد مهر برای این روز اندیشیده بودند، نسبت به کنترل و روانسازی ترافیک اقدام کنند، اما نه تنها از مهر ماه تا امروز از بار ترافیکی صبح گاهی کاسته نشد بلکه بر بار ترافیکی شبانگاهی هم افزوده شده و برخی اتوبان ها و بزرگراه های تهران تا پاسی از شب هم ترافیک هستند.
 
در این باره، سید جعفر تشکری‌هاشمی معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به افزایش ترافیک شبانه پاییزی در پایتخت می‌گوید: بیشتر ترافیک عصرگاهی که تا ساعت 22 ادامه دارد، ناشی از پایان سفرهای کاری، اداری و آغاز تفریحات شبانه شهروندان تهرانی و سفرهایی است که برای امور غیرشغلی از جمله گردش و خرید انجام می‌شود.
 
معاون شهردار تهران اضافه می‌کند: متاسفانه در طول شب امکان نظارت بر رفتارهای ترافیکی کاسته می‌شود و نوع رانندگی افراد نیز با کاهش نظارت‌ها تغییر می‌کند. رانندگی برخی افراد سبب کندی ترافیک در بزرگراه‌ها و خیابان‌های تهران می‌شود.
 
همچنین برخی موانع ترافیکی نیز بر افزایش بار ترافیکی می‌افزایند توقف در حاشیه‌های پرخطر و افزایش حجم خودروها که بی‌توجه به قوانین ترافیکی هستند، نقش موثری در بار ترافیکی شبانگاهی تهران دارند. وی ادامه می‌دهد: باید انضباط بخشی در اولویت کار راهنمایی و رانندگی قرار گیرد. در حال حاضر پیک ترافیکی شبانگاهی بر اساس دوربین‌های موجود در سطح شهر تهران حدود ساعت 17 تا 19:30 است به جز نقاط خاص که به دلایل مختلف تراکم بار ترافیکی‌شان تا نیمه‌های شب به طول می‌انجامد سایر شبکه‌های حمل‌و‌نقلی تا 19:30 دارای تراکم خودرو هستند. 
 
اما اوج ترافیک شبانه تهران از زبان مسوولان راهور کمی متفاوت‌تر است. سرهنگ تیمورحسینی، رئیس پلیس راهور پایتخت نیز با بیان اینکه از ساعت 18:30 بار ترافیکی سنگین معابر شروع می‌شود و تا حدود ساعت 21:00 ادامه دارد، می‌گوید: اما در برخی از بزرگراه‌ها مانند شهید همت و معابری این‌چنینی، ساعت‌ها با بارترافیکی سنگین و آزاردهنده روبه‌رو هستیم که گاهی اوقات تا ساعات پایانی شب ادامه دارد.
 
 وی اضافه می‌کند: دلیل تغییر ساعت پیک ترافیکی در تهران، تغییر ساعت رسمی کشور و کاهش طول روز است. در گذشته و به‌خصوص نیمه اول سال اوج ترافیک از ساعت 18 شروع و تا 22 شب ادامه داشت؛ اما در زمستان به دلیل کوتاه شدن روز و سردی هوا مردم سریع‌تر به منازلشان مراجعه می‌کنند و تلاش می‌کنند حداکثر تا ساعت 20:00 در خانه‌هایشان باشند. ما نزدیک به سه ساعت تغییر پیک ترافیکی داشته‌ایم.
 
 به گفته این مقام مسوول در پلیس راهور، دلیل ترافیک روزانه، ترددهای اداری دانش آموزان است که حتی تغییر ساعت اداری نیز در آن تاثیر چندانی ندارد.
 
سرهنگ حسینی تاکید می‌کند: با شروع فصل سرد همیشه 25 درصد افزایش بار ترافیکی داشته‌ایم که البته هر پدیده‌ای در ترافیک تهران تاثیرگذار است.
 
 با وجود این سخنان اما  با وجود اینکه هم مسئولان شهری هم مسئولان در پلیس راهور بر دلایل و عوامل ایجاد ترافیک اشراف دارند اما هنوز هم صبح ها، شب ها و حتی عصرهای تهران پر است از صدای بوق و دود و ترافیک!
 
 و نه طرح های ترافیکی مانند طرح زوج و فرد و نه طرح های مهر ماهی ونه حتی پل ها و تونل های زیر زمینی نتوانسته از بار ترافیک تهران کم کند و باید منتظر ماند و دید بالاخره تهرانی ها چه زمانی از این حجم زیاد ترافیک  کاسته خواهد شد.
کلید واژه ها :
ترافیک ، تهرانی ، نتیجه
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0957 sec