شناسه خبر: 19099 منتشر شده در مورخ: 1393/6/1 ساعت: 10:40 گروه: فرهنگستان  
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز: سرانه فضای سبز شیراز به 19 متر مربع رسید

معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز: سرانه فضای سبز شیراز به 19 متر مربع رسید

   
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: در سال 89 سرانه فضای سبز شهری در شیراز 14.88 متر مربع بود که این میزان در پایان سال 92 به حدود 19 متر مربع رسیده است.

به گزارش پام نیوز به گزارش روابط عمومی معاونت اجرایی و خدمات شهری رمضان امینی صبح سه‌شنبه 28 مرداد در یک کنفرانس خبری افزود: این مقدار سرانه فضای سبز بدون احتساب باغ های قصرالدشت است که سرانه فضای سبز مناطق 9 گانه به ترتیب منطقه یک 15.31 متر مربع، منطقه دو 12.51، منطقه سه 23.97، منطقه چهار 14.76، منطقه پنج 13.79، منطقه شش 18.9، منطقه هفت 7.64، منطقه هشت 4.48 و منطقه نه 27.3 می باشد..

 
امینی بیان کرد: سرانه فضای سبز هر منطقه بر اساس جمعیت آن منطقه حساب می شود که جمعیت کم تر به معنای سرانه کم تر و جمعیت بیشتر به معنای سرانه فضای سبز بیش تر است.
 
امینی افزود: اگرچه درخت و نهال را انسان می کارد، اما به عنوان موجود زنده ای است که به طبیعت و فضای زندگی ما شادی و نشاط می بخشد و کارکردهای زیست محیطی از جمله هوای پاک، جلوگیری از بیماری ها و همچنین در مبلمان شهری نقش زیادی دارد.
 
معاون اجرایی و خدمات شهری گفت: برنامه داریم که امسال 300 هکتار فضای سبز در فضای پیرامون شیراز و هم داخل شهر در حاشیه بلوارها، معابر و پارکها ایجاد کنیم.
 
وی بیان کرد: بر اساس برنامه تکلیفی وظیفه داشتیم سالانه یک متر مربع به سرانه فضای سبز اضافه کنیم اما با اقدامات انجام شده در این خصوص از برنامه زمان بندی جلوتر هستیم.
 
امینی با بیان اینکه یکی از نیازهای ما در بخش فضای سبز نیاز به تجهیزات پارکی، سرویس های بهداشتی و وسایل بدنسازی بوده، گفت: در این بخش ها اتفاقات خوبی رخ داده است.
 
وی افزود: در سال 89 تعداد سرویس های بهداشتی502 مورد بوده است که این تعداد در پایان سال 92 به 747 سرویس بهداشتی رسیده که افزایش در این تعداد نیاز شهر، مسافر و شهروند بوده است.
 
معاون اجرایی شهرداری در ادامه گفت: همچنین تعداد سطح آشغال ها از هزار و 680 مورد در پایان سال 89 به سه هزار و 12 مورد در پایان سال 92 رسیده است و آبخوریهای پارک ها نیز افزایش داشته که در این بازه زمانی از 85 مورد به 197 مورد و تعداد صندلیهای پارکها به عنوان مبلمان شهر از سه هزار و 655 به پنج هزار و 869 رسیده است.
 
امینی بیان کرد: در بحث وسایل بازی کودکان در پارکها دو اتفاق یکی از افزایش این وسایل از 248 مورد به 405 مورد و دیگری در جابه جایی همه تجهیزات قدیمی و جایگزینی آنها به تجهیزات نو انجام شده است. با تعاملاتی که با اداره استاندارد انجام دادیم که تجهیزات از لحاظ ایمنی، رعایت همه اصول علمی و هم بحث چیدمان و نقاطی که نصب می شود، مورد تایید استاندارد باشد.
 
وی با عنوان اینکه پارکها باید محل تولید هوای پاک، محل سرزندگی شهروندان و تخلیه انرژی جوانان باشد، گفت: در حوزه وسایل بدنسازی جهش قابل توجهی داشته ایم که تعداد دستگاه ها از 707 در پایان سال 89 به دو هزار و 545 در پایان سال 92 رسیده است.
 
امینی با تقسیم‌بندی پارک‌ها به چهارگونه همسایگی، محله‌ای، ناحیه‌ای و منطقه‌ای، خاطرنشان کرد: طی سال‌های 89 تا 92 سطح پارک‌های همسایگی از 108 باب به 130 باب، محله‌ای از 27 باب به 38 باب، ناحیه‌ای از 35 باب به 41 باب و تعداد پارک‌های منطقه‌ای از 15 باب به 19 باب افزایش یافته است.
 
وی با تاکید بر اینکه همه زیبایی های شیراز از فضای سبز آن است، گفت: همه باید به نحوی عمل کنیم که این سرمایه را از دست ندهیم.
 
معاون اجرایی شهردار شیراز گفت: شهر شیراز بیش از دو هزار و 400 هکتار فضای سبز پیرامونی دارد که کمربند حفاظت شیراز برای تولید هوای پاک و کاهش آلودگی هستند.
 
امینی با یادآوری اینکه هم‌اینکه یک هزار و 240 هکتار باغ در منطقه قصردشت شیراز وجود دارد، گفت: بی‌تردید طی سال‌های اخیر از حجم این باغ‌ها کاسته شده و دلیل عمده آن خشکسالی، کمبود آب، آفت‌های گیاهی و البته تخریب بوده است.
 
معاون اجرایی شهردار گفت: درست است که دور باغهای اختصاصی دیوار کشیده شده اما آنها نیز جزو فضای سبز شهر هستند و مطمئنا کارکرد تلطیف و پاکی هوا را دارند.
 
امینی افزود: نباید انتظار داشته باشیم بدون سیاست تشویقی از صاحبان باغها بخواهیم این فضای سبز را نگهداری کند. باید کار اساسی شود که نگهداری باغات برای صاحبانشان نیز سودآور باشد.
 
وی اظهار کرد: موضوع نگهداری از باغات در شورای شهر به جد در حال پیگیری است و امیدواریم سیاستی اتخاذ شود که در کنار احترام به حقوق صاحبان باغها بتوانیم فضای سبز شهر را نگهداری کنیم.
 
معاون اجرایی شهردار شیراز گفت: ارزش فضای سبز غیرقابل قیمت گذاری می باشد و سالانه در بخش حفظ و نگهداری فضای سبز بیش از 64 میلیارد تومان در شیراز هزینه می کنیم.
 
امینی با بیان اینکه زیرساختهای استفاده از آب فاضلاب تصویه شده برای استفاده در آبیاری فضای سبز فراهم شده است، افزود: الان تصویه خانه ای در یکی از مناطق فعال است که ما توانسته ایم مجوزهایی در خصوص استفاده از آن بگیریم و 99 درصد آب فاضلاب که برای تصویه می رود برای ما فرصت است.
 
وی ادامه داد: چاه ها نیز منابع آبی هستند که ما گاهی مجبوریم بیش از 200 متر چاه برای به دست آوردن آب حفر کنیم.
 
این مقام مسوول تاکید کرد: هر چه قدر زمان بگذرد مشکلات ما در تامین آب شرب و چه آب مورد نیاز فضای سبز بیشتر می شود.
 
امینی با بیان اینکه شیوه آبیاری فضای سبز شهر شیراز به صورت سنتی می باشد، بیان کرد: شیوه آبیاری در حال تغییر است که در این راستا تعدادی از چاه های آب به سیستم هوشمند مجهز شده اند.
 
وی عنوان کرد: برای جلوگیری از تبخیر آب در طول روز آبیاری 90 درصد از فضای سبز را در شیفت شب انجام می دهیم.
 
معاون اجرایی و خدمات شهری گفت: 18 متر لوله گذاری نیز جهت آبیاری درختان در سایت برمشور صورت گرفته است.
 
معاون اجرایی شهرداری گفت: برای آبیاری بهتر درختان متناسب با نیاز درخت طشتک و آبخور ایجاد می شود.
 
وی با بیان اینکه متاسفانه پرت آب در ایران بسیار بالا و میزان آن حدود 80 درصد است، گفت: یکی از مهمترین راهکارها برای جبران کمبود آب، استفاده مناسب از پسآب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب است.
 
امینی با اشاره به اینکه توسعه شبکه‌های فاضلاب شهری و محدود شدن حفر چاه‌های جذبی موجب وارد شدن زیان به درختانی که ریشه‌های آن از این چاه‌ها تغذیه می‌کردند شده است، گفت: مجوز برداشت 200 لیتر برثانیه پساب تصفیه خانه شیراز برای آبیاری فضای سبز شهری صادر شده است، اما ما نیازمند حداقل 4 هزارلیتر بر ثانیه پساب هستیم.
 
معاون اجرایی شهرداری شیراز گفت: زمانی در بیست سال گذشته بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی خصوصا در نقاط شرق و شمال شرق شیراز، یک مشکل بود و این آب با زهکشی به شهرستان‌های همجوار منتقل شد اما امروز بشدت نیازمند آب هستیم.
 
 
 
135 نفر از آتش نشانان شیراز آموزش تکاوری می بینند
 
معاون اجرایی شهردار شیراز با بیان اینکه آتش نشان نباید از ارتفاع بترسد و در کار خود باید یک چریک به تمام معنا باشد، گفت: برای اولین بار در ایران 135 نیروی آتش نشانی طی تفاهم نامه ای با ارتش یک دوره یکماهه چریکی را می گذرانند و بعد از آن نیز دوره های آموزشی آتش نشانی طی خواهند کرد تا در شرایط سخت آماده اجرای عملیات باشند.
 
امینی در خصوص توسعه کیفی آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در شیراز افزود: بعضی از اقدامات شهرداری، پنهان است، یکی از این بخش‌ها اقدامات انجام شده در بحث توسعه تجهیزات و امکانات خصوصا در موضوع آتش‌نشانی است.
 
وی گفت: زمانی در کل پایگاه‌های آتش‌نشانی شیراز تنها 3 دستگاه ست تنفسی وجود داشت که این تعداد به‌زودی به 250 ست خواهد رسید.
 
امینی با بیان اینکه 18 میلیارد تومان در حوزه زیر ساخت آتش نشانی گذاشته شده، گفت: ما در گذشته کمتر از 129 شیرآتش نشانی در کل شیراز داشتیم ولی امسال داریم هزار شیر آتش نشانی در شهر نصب می کنیم که تاکنون بیش از 400 مورد آن نصب شده است.
 
امینی گفت: در حوزه تجهیزات ایستگاه های آتش نشانی ها داریم به نحوی عمل می کنیم که پاسخگوی نیازها باشیم.
 
مردم از کمک به متکدیان خودداری کنند
 
امینی افزود: در راستای جمع آوری متکدیان و معتادان از سطح شهر، این افراد جمع آوری و پس از تفکیک جنسیتی به مراکز ترک اعتیاد دارای مجوز انتقال می یابند.
 
وی ادامه داد: شاید بازدارنده ترین عامل در حذف این افراد خود مردم باشند که با نگاه ترحمانه و عطوفانه خود مانع رفع مشکل می شوند و تا وقتی که نگاه ها اینگونه باشد این مشکل رفع نمی شود.
 
شهرداری شیرازچهار و نیم میلیارد ریال صرف پاکسازی تبلیغات منازل مبله کرد
 
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: این شهرداری از نیمه دوم سال گذشته تا پایان تیرماه امسال چهار میلیارد و 500 میلیون ریال صرف پاکسازی آثار تبلیغات غیرقانونی منازل مبله از در و دیوار شهر شیراز کرده است.
 
 
به گزارش ایرنا، رمضان امینی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه منازل مبله معضلی برای شهرداری تبدیل شده اظهار داشت : امسال هم یک قرارداد دو میلیارد و 500 میلیون ریالی دیگر برای پاکسازی این تبلیغات با پیمانکار منعقد کرده ایم.
 
وی گفت: متاسفانه عده ای افراد فرصت طلب و سودجو بدون در نظر گرفتن و رعایت حقوق شهر و شهروندان، اقدام به درج آگهی های منازل مبله بر در و دیوار شهر می کنند و خسارت های بسیاری را به شهر تحمیل می کنند.
 
امینی افزود: ما مخالف اجاره دادن منازل مبله به مسافران نیستم اما این کار باید از طریق قانونی و در چارچوب انجام شود.
 
او اظهار کرد: برای برخورد با افراد متخلف و سودجویی که در این زمینه فعالیت می کنند، تاکنون موفق به شناسایی 304 مورد تلفن شده ایم که پس از ارسال پیامک و دادن اخطار، نسبت به قطع آنها اقدام شد.
 
وی بیان کرد: در این زمینه تاکنون 148 پرونده تشکیل شده و طی یک ماه گذشته نیز 29 خانه پلمب شده است.
 
عده ای با نوشتن آگهی تبلیغی در شیرازبه صورت رنگ فشاری و چسباندن کاغذ، اعلام کرده اند که منازل مبله را به مسافران و گردشگران اجاره می دهند که در این آگهی ها فقط شماره های همراه تبلیغ کنندگان درج می شود.
 
کلید واژه ها :
معاون ، اجرایی ، شیراز
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : فارس
شهر : شیراز
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0746 sec