شناسه خبر: 18959 منتشر شده در مورخ: 1393/5/13 ساعت: 09:53 گروه: فرهنگستان  
هر ایرانی در سال 340 قرص می خورد
پرفروش ترین و محبوب ترین داروها در ایران

هر ایرانی در سال 340 قرص می خورد

   
طبق آمار منتشر شده توسط معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، ایرانی ها بیش از دوبرابر جمعیت شان دارو مصرف می کنند و از این لحاظ دومین کشور پرمصرف دارو بعد از چین هستند .دومین کشور دنیا پس از چین!

به گزارش پام نیوز این رتبه ایرانی ها در سرانه مصرف دارو در جهان است. آماری نگران کننده که شاید نشان از علاقه شدید ایرانی ها به مصرف خودسرانه دارو باشد.سرانه مصرف دارو در ایران 340 قرص است. به عبارت دیگر یک ایرانی هر سال 340 قرص مصرف می کند. یعنی به طور متوسط روزانه حدود یک قرص. بر اساس آمار معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت 15 درصد داروها بدون تجویز پزشک مصرف می شود.

 
از محبوب ترین تا پرفروش ترین
 
«قرص استامینوفن» محبوب ترین، پرفروش ترین و پرمصرف ترین داروی کشور است که تقریبا در تمام داروخانه ها موجود است. مصرف زیاد این دارو موجب وابستگی بیش از حد به آن،خشکی مجاری تنفسی و مقاوم تر شدن سردردها می شود.پرفروش ترین داروها از نظر قیمت در بازار های دارویی بیشتر به آنتی بیوتیک ها اختصاص دارد.
 
فهرست 10 داروی پرفروش کشور به این ترتیب منتشر شده است:
 
1.کلوپیدوگرل (Clopidogrel)، پرفروش ترین داروی کشور است و در ردیف داروهای بیماران قلبی و عروقی قرار می گیرد. البته پرفروش ترین به معنی پر مصرف ترین نیست. این دارو با توجه به قیمتی که دارد در این جایگاه قرار گرفته است. مصرف این دارو با آسپرین خطرناک است.
 
2. سفیکسیم (Cefixime) ، این آنتی بیوتیک با آن که فروش عددی بیشتری نسبت به کلوپیدوگرل دارد، فروش کل آن به لحاظ قیمت کمتر است.
 
3.آموکسی سیلین (Amoxicillin)، سومین داروی پرفروش ایران، نام یکی از داروهای خانواده پنی سیلین ها و از دسته بتالاکتام هاست. آموکسی سیلین پر استفاده ترین آنتی بیوتیک در نسخه پزشکان است که برای رفع عفونت های دندانی نیز استفاده می شود. رنگ سفید و طوسی آن برای همه آشناست.
 
4.آلبومین ( Albumin)، در گروه دارویی مشتقات خونی قرار می گیرد و افزایش دهنده حجم پلاسماست. این دارو به صورت سرم استفاده می شود.
 
5.ایمیون گلبولین (immune globulin)، این دارو برای مبتلایان به نقص سیستم ایمنی، لوسمی لنفوسیتیک مزمن سلول های B، سندروم کاوازاکی، جلوگیری از عفونت در کودکان مبتلا به ایدز و در پیوند مغز استخوان به منظور کاهش احتمال بروز و شدت عفونت سیستمیک و کاهش واکنش میزبان علیه پیوند مصرف می شود.قرارگرفتن این دارو در فهرست پرفروش ها هم به دلیل قیمت زیاد آن است.
 
6.کوآموکسی کلاو ( Co-Amoxiclav)، این داروی ترکیبی از آموکسی سیلین و کلاولانیک اسید ساخته می شود و برای درمان بیماری های عفونی به خصوص عفونت های مقاوم به آموکسی سیلین مانند سینوزیت، عفونت گوش میانی و عفونت مجاری  تنفسی  مناسب است.
 
7.سوماتروپین (Somatropin ) این داروی هورمونی برای کوتاهی قد ناشی از کمبود هورمون رشد استفاده می شود. بسیاری از بدن سازان نیز برای تقویت وعضله سازی از این هورمون استفاده می کنند. استفاده زیاد از این هورمون خطرساز است و قرارگرفتن این دارو در رتبه هفتم داروهای پرفروش هم از همین نظر، یک زنگ خطر به حساب می آید.
 
8.ایمی پنم (Imipenem+Cilastatin) یک داروی ضدباکتری برای درمان عفونت های افراد مبتلا به نقص ایمنی، عفونت های داخل شکمی، عفونت های استخوان و مفاصل، عفونت های پوست و بافت نرم، عفونت های راه ادراری و راه صفراوی، پنومونی اکتسابی بیمارستانی است.
 
9. فیلگراستیم (Filgrastim)، دارویی است که برای برخی بیماران مبتلا به ایدز و کسانی که مقدار زیادی شیمی درمانی و یا پرتو درمانی انجام داده اند توصیه می شود.
 
10.متفورمین (Metformin)، به عنوان کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دو (دیابت غیروابسته به انسولین) به کارمی رود.
منبع: خراسان
 
کلید واژه ها :
ايراني ، قرص ، محبوب
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0761 sec