شناسه خبر: 18459 منتشر شده در مورخ: 1393/3/18 ساعت: 17:03 گروه: فرهنگستان  

کاهش قیمت داروهای ایرانی بیماری های خاص

   
معاون نظارت وبرنامه ریزی سازمان غذا و دارو گفت: با انعقاد تفاهمنامه میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان های بیمه گر، از ابتدای سال جاری، داروهای ایرانی و تولید داخل بیماران ام اس، تالاسمی و پیوندی کاهش قیمت چشمگیری داشته اند.

به گزارش پام نیوز «اکبر عبدالهی اصل» روز یکشنبه افزود: این تفاهمنامه درمورد پوشش مضاعف برخی داروهای گران قیمت مربوط به بیماران خاص و صعب العلاج منعقد شده که براساس آن میزان پرداخت بیماران در مورد داروهای ژنریک و تولید داخل کاهش داشته است.


وی ادامه داد: درپی سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و دستورالعمل های اقتصاد مقاومتی، سازمان غذا و دارو بیش از گذشته موظف به حمایت از نظام ژنریک و داروهای تولید داخل شده است.

عبدالهی اصل افزود: در این تفاهمنامه، برخی برندهای معتبر اروپایی موجود در بازار دارویی ایران نیز تا حدی تحت پوشش بیمه قرار گرفته، اما پرداخت بیماران در مورد داروهای تولید داخل کاهش قابل توجهی داشته است.

معاون سازمان غذا و دارو گفت: در این تفاهمنامه، داروهای ایرانی و تولید داخل مربوط به بیماران ام اس، تالاسمی و پیوند کاهش قیمت داشته اند، در حالیکه داروهای مشابه برند وارداتی با وجود مبلغ قابل توجه یارانه ای که به آنها تعلق گرفته و از طریق بیمه پرداخت می شود، کاهش قیمت نداشته است.

وی ادامه داد: در صورت اصرار بیمار یا پزشک به مصرف نوع برند وارداتی، بیمار مجبور به پرداخت سهم بیمار است که ممکن است مبلغ قابل توجهی نیز باشد.

پیش از این نیز رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود که داروی ایرانی اینترفرون بتا که مبتلایان به ام اس استفاده می کنند، ارزان می شود.

به گفته رسول دیناروند، بیمارانی که تا این هفته بین 50 تا 90 هزار تومان برای تهیه این دارو هزینه می کردند، از این به بعد بین 25 تا 45 هزار تومان هزینه خواهند کرد.

اینترفرون بتا یک پروتئین از دسته سایتوکاینها است که عمل تنطیم سیستم ایمنی را انجام می دهد.

این دارو در کنار ترکیبات پایدارکننده و تونیسیته مختلف می تواند نقش دارویی را بازی کند.

این پروتئین سبب کاهش تعداد حملات در بیمارانی می شود که مبتلا به ام اس عود کننده هستند.

تعداد بیماران ام اس حدود 30 هزار نفر و شمار بیماران استفاده کننده از داروی خارجی هشت هزار نفر در کشور اعلام شده است.

دیناروند همچنین درمورد حمایت سازمان های بیمه گر از داروهای خارجی گفته بود، سازمان های بیمه گر براساس فرمولی که دارند، داروی خارجی را تا قیمت داروی ایرانی، تحت پوشش قرار می دهند.

ایرنا

 

 

کلید واژه ها :
کاهش ، بیماری ، خاص
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/1148 sec