شناسه خبر: 18338 منتشر شده در مورخ: 1393/3/8 ساعت: 12:48 گروه: فرهنگستان  
تهران در هفته ای که گذشت
از آلودگی آب تهران و تقصیر شهرداری تا برنامه ها برای اوقات فراغت زنان

تهران در هفته ای که گذشت

   
هفته ای که گذشت برای شهرداری تهران هفته ای پر از اخبار انتقادی در رسانه ها بود. ماجرای آلودگی آب تهران اما یکی از مهم ترین اتفاقاتی بود که در اواسط هفته به شهرداری تهران نسبت داده شود و انتقادهای زیادی به همراه داشت.

به گزارش پام نیوز  هشدار نسبت به رواج پدیده «وندالیسم در شهر تهران» دومین انتقاد به شهرداری تهران در هفته ای که گذشت بود.


از سوی دیگر، برنامه های شهرداری برای اوقات فراغت زنان و اسکان همراهان بیمار توسط شهرداری تهران در این هفته به چالش کشیده شد.

همچنین، مکاجرای واگذاری زمین اطلس مال نیز در این هفته روی بورس رسانه ها قرار داشت.

آلودگی آب تهران و شهرداری

اعلام خبر آلودگی آب تهران موضوع تازه ای نیست و به اواخر سال 87 و اوایل سال 88 بر می‌گردد؛ هنگامی که محمد باقر صدوق، مدیرکل وقت محیط ‌زیست استان تهران گفته بود درصد نیترات موجود در آب‌‌های تهران بالاتر از حد استاندارد است و پایتخت ایران از این نظر در رتبه اول کشور قرار دارد.

به تازگی و در هفته ای که گذشت اما در دولت یازدهم مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت آب سازمان آبفای استان تهران ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری از استفاده غیرقانونی و غیرمجاز این نهاد از شبکه آب شرب تهران خبر داده است تا این بار مقصر آلودگی آب  شهرداری تهران و پیمانکارانش باشند.

 اسفندیار جلیل زاده در جلسه کارگروه آب و خاک، وابسته به کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر گفته: انشعابات غیرمجازی که پیمانکاران فضای سبز شهرداری به شبکه آب رسانی تهران می‌زنند، باعث آلوده کردن آب شرب مردم می‌شود این در حالی است که، کسی یا ارگانی نباید به خود اجازه دخل و تصرف بدهد که شبکه را آلوده کند.

او ضمن ارائه گزارشی از عملکرد آبفای تهران، اضافه کرده: هفت درصد از آب مورد نیاز فضای سبز و پارک‌های تهران فقط توسط شهرداری به صورت غیرمجاز برداشت می‌شود و باعث آلودگی شبکه آب می‌شود.

مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت آب سازمان آبفای استان تهران با اشاره به اینکه با وجود تعداد زیاد فضای سبز کوچک و بزرگ که در تهران است، به اندازه کافی چاه حفر نشده است، گفته: شهرداری آب رسانی به پارک‌ها را از شبکه آب شرب مردم انجام می‌ دهد. مثلا در منطقه سرو در بزرگراه رسالت، شهرداری شبکه آبیاری فضای سبز را از طریق شبکه آب شهری به صورت غیرمجاز تامین کرده بود که 3/6 اتمسفر فشار آب آن بود و به داخل آب لوله کشی کوچه‌های منطقه می‌رفت و آلودگی به وجود می‌آورد.

به این ترتیب به نظر می رسد این بار انتقادها در خصوص آلودگی آب پایتخت به شهرداری تهران بازمی گردد که البته هنوز هم  پاسخی در این باره ارائه نکرده است.

هشدار نسبت به رواج پدیده «وندالیسم در شهر تهران»

در این هفته همچنین، کامبیز مصطفی پور دبیر همایش «وندالیسم در شهر تهران» در حاشیه این همایش در گفتگو با خبرنگار شهرخبر با هشدار نسبت به وندالیسم در شهر تهران اظهار کرد: همیشه دغدغه ای در شهر تهران وجود داشته که شهر را با چه میزان هزینه باید نگهداری کرد، در این خصوص زمینه های نظری بسیاری وجود دارد که هر زمان هزینه سرمایه های اجتماعی بالا رود کاهش هزینه خواهیم داشت ونهایتا افزیش اعتماد مردم، افزایش مشارکت شهروندان را به دنبال آن خواهیم داشت.

وی افزود: پدیده «وندالیسم» یعنی آسیب رسانی به اموال شهر که این پدیده هزینه های گزافی را بر شهر وارد می کند ولی پایه های نظری این مفهوم در مدیریت شهری و اینکه چرا وندالیسم اتفاق می افتد و دلایل اجتماعی بروز وندالیسم هنوز شناسایی نشده است. از همین جهت از اساتید دانشگاه تهران خواستیم که با کمک خود در شناسایی پدیده وندالیسم و علل بروز زمینه های ذهنی وندالیسم به شهرداری در پی حل این مشکل برآییم.


مدیرمطالعات امور اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران ضمن اشاره به اینکه وندالیسم در بخش های مختلف در شهرداری تهران ملاحظه شده، خاطرنشان کرد: در حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک در پایانه های مسافربری، صندلی ها تخریب، پرده ها پاره و شیشه و ایستگاه های اتوبوس را تخریب می کنند و گاهی زمان مسابقات فوتبال هواداران آسیب های بسیاری به وسایل عمومی شهر وارد می زنند و همین مسائل را نیز در وسایلی مثل مترو و تاکسی می توان مشاهده کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه این موارد برای شهرداری و مدیریت شهری مسئله است، گفت: در سالهای آینده وندالیسم رشد چشمگیرتری را خواهد داشت و در نتیجه هزینه های بیشتری باید برای نگهداشت شهر پرداخت شود بنابراین قبل از آن باید با آگاهی و ارتقای سرمایه اجتماعی و مشارکت اجتماعی مردم بخشی از این وندالیسم را کنترل کرد در واقع اگر مردم احساس تعلق در محله خود داشته باشند جرات تخریب نخواهند داشت.

برنامه های شهرداری تهران برای اوقات فراغت زنان

بی تردید مهم‌ترین برنامه‌هایی که در سال‌های اخیر در راستای گذران اوقات فراغت زنان اجرا شد در قالب برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌های تربیتی و اردوهای تفریحی بود که از سوی مساجد و یا سرا‌های محل بوده است.

شهرداری نیزدر سال های گذشته با تجهیز پارک‌هایی ویژه زنان در برخی مناطق تهران تلاش کرد تا گامی در راستای افزایش کیفیت اوقات فراغت زنان بردارد که البته هر چند اقدام خوبی بود اما چندان موثر نبود.

در هفته ای که گذشت اما اعلام شد ،   شهرداری تهران برنامه‌های اوقات فراغت زنان تهران را بر پایه ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی، طرح راهبردی اوقات فراغت ویژه بانوان شاغل، تحکیم بنیان خانواده، جلب مشارکت و همیاری اجتماعی زنان و توانمند سازی اجتماعی بانوان اعلام کرده است.

البته  هنوز اشاره خاصی از سوی مسئولان درباره نوع برنامه و اجرای آن اعلام نشده است و تا به حال تنها نظرات و برنامه‌هایی کلی از سوی مسئولان استانداری و شهرداری تهران مطرح شده است.برنامه های اجرایی شده توسط شهرداری تهران هم تا به امروز بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و نتوانستهگام های مثبت عملی برای پر کردن خلا تفریحی زنان در جامعه بردارد.

وعده شهرداری تهران برای بیماران در تهران

اسکان همراهان بیمارهایی که از شهرهای دور برای درمان به پایتخت می آیند همواره مساله ساز بوده است و بعضا مناطری تاثر انگیز در شهر تهران ایجاد می کند.

به تازگی اما، سیدحسن هاشمی ، وزیر بهداشت در نشست مشترکی با محمدباقر قالیباف، شهردار تهران که برای بررسی وضعیت ساختمان‌ها و فضای فیزیکی حوزه بهداشت و درمان پایتخت برگزار شد، گفته: شهر تهران مراکز درمانی متعددی دارد که قدمت برخی از آنها بسیار بوده و ضروری است که جهت بازسازی و نوسازی این مراکز تدابیر لازم بین وزارت بهداشت و شهرداری تهران صورت گیرد.

 به گفته وزیر بهداشت در طول سال‌ها با توسعه علم پزشکی و افزایش طول عمر مردم، نوع بیماری‌ها نیز تغییر کرده ولی خدمات درمانی که در شهر تهران به مردم ارایه می‌شود، به لحاظ فضا و خدمات جانبی، در شأن آنها نیست. امروز با افزایش آگاهی نسبت به فضاهای شهر تهران می‌توان به راه‌های کوتاه‌تری برای رفع مشکلات رسید.

شهردار تهران هم در حاشیه نشست با وزیر بهداشت گفت: تمامی بیمارستان‌های دولتی تهران تا پایان سال به میهمانسرا مجهز می‌شوند. اقامت خانواده بیماران در کنار بیمارستان‌ها و داخل چادر، فشار مضاعفی به آنان وارد می‌کند.

حالا اما همه منتظرند تا این وعده شهردار تهران عملی شود و باید دید این اتفاق رخ می دهد یا خیر؟

 

 

کلید واژه ها :
تهران ، هفته ، گذشت
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0380 sec