شناسه خبر: 18295 منتشر شده در مورخ: 1393/3/5 ساعت: 13:04 گروه: فرهنگستان  
تلاش های دولت روحانی بر باد می رود؟
فراز و فرودهای گردشگری در ایران

تلاش های دولت روحانی بر باد می رود؟

   
صنعت گردشگری در ایران به کما رفته است. این را همه کارشناسان حوزه گردشگری تایید می کنند و حالا با روی کار آمدن دولت یازدهم می رود وضعیت کمی بهتر شود.

به گزارش پام نیوز در هر حال، صنعت گردشگری  از دو جهت عمده حائز اهمیت بسیار است. نخست اینکه موجبات آشنایی ملل با دیگر فرهنگها، نژادها، اقوام، سرزمینها، گویش‌ها و...را فراهم می کند و دوم، از نظر اقتصادی به عنوان یک منبع تأمین درآمد و ارز محسوب می‌شود.

کشورهای مختلف جهان در سایه برخورداری از امکانات گوناگون و جاذبه‌های متنوع، در پی جذب و جلب جهانگردی بسوی خویش هستند. در ایران اما با وجودی که در تمامی برنامه‌های توسعه سالیان اخیر،  صنعت توریسم چندان مورد توجه قرار نگرفته است هر چند که با روی کار آمدن دولت یازدهم و وعده های جدید رئیس سازمان میراث فرهنگی ، همچنین با حصول توافق ژنو امیدها برای جذب گردشگر خارجی به ایرانی که پر از جاذبه های گردشگری است بیشتر و بیشتر شده است اما اتفاقاتی رخ می دهد که چهره جدید ایران را مخدوش می کند.

همین چند وقت پیش بود که دیپورت باستان شناس فرانسوی و حاشیه سازی‌های بسیار برای عمل کردن به وصیت یک ایرانشناس مبنی بر دفن پیکر او در جوار زاینده رود حاشیه آفرین شد.

 حاشیه آفرینی که می تواند تاثیر منفی بر روی صنعت گردشگری کشور بگذارد که این روزها دولت یازدهم سعی دارد ان را احیا کند.

 دیپورت«رمی بوشارلا» باستان‌شناس فرانسوی که به دعوت ایران و برای حضور در دوازدهمین گردهمایی سالانه‌ی بین‌المللی باستان‌شناسان به کشور سفر کرد، از جمله اتفاقات ناخوشایندی بود که در آخرین روزهای اردیبهشت ماه از سوی برخی از رسانه‌ها به گوش رسید و هنوز هم با گذشت چند روز هیچ مسئولی از دلیل این اتفاق سخن نگفته است.

داستان اجرای وصیت ریچارد فرای شرق‌شناس برجسته سوئدی تبارِ مقیم آمریکا که کتابهایی «ترجمه تاریخ بخارا»، «میراث باستانی ایران»، «عصر زرین فرهنگ ایران» و «تاریخ باستانی ایران» برای حفظ میراث باستانی ایران منتشر کرده، اتفاقی پر حاشیه دیگری است که در صورت تصمیم نادرست میتواند وجه منفی از ایران در سطح بین المللی به جای بگذارد.

بعد از فوت فرای در هفت فروردین امسال و مواجه شدن مسئولان کشور برای اجرای وصیت او و دفن پیکرش در جوار زاینده رود، مخالفان این درخواست در قامت حامی منافع کشور سر برآوردند و تلاش کردند تا با تظاهرات، تخریب آرامگاه آرتورپوپ- دیگر آمریکایی ایران شناس- و همچنین جاسوس خواندن فرای، مانع اجرای این خواسته شوند.

 اتفاقی که با واکنش عدن نبی، همسر ایرانی‌آشوری ریچارد فرای همراه شد و او با انتشار بیانیه‌ای گفت که «فعالیت‌های «جاسوسی» فرای محدود به جنگ جهانی دوم و علیه آلمان نازی بوده است؛ موضوعی که پنهان نبوده و در نوشته‌های خود ریچارد فرای آمده است. »

 داستان مخالفت برخی با دفن فرای آنچنان شور شد که حتی روزنامه نیویورک تایمز هم به این موضوع پرداخت و از دست داشتن گروه‌های مخالف حسن روحانی در پشت پرده این مخالفت ها سخن به میان آورد و نوشت«نیروهای محافظه‌کار که مخالفان حسن روحانی - رئیس‌جمهور ایران - به‌شمار می‌روند، گروه‌هایی را برای اعتراض در کنار مقبره‌ی آرتور پوپ -ایران‌شناس مشهور که در سال 1969 در ایران دفن شد - و همسرش تهییج کردند و با اسپری رنگی جملاتی را روی آن‌ها نوشتند. این در حالی است که غربی‌ها در ایران با لبخند و چای مورد استقبال قرار می‌گیرند و این برخوردها می‌تواند موضع ایران را در مذاکراتش با غرب و بویژه با آمریکا و انگلیس تضعیف کند. »

در کنار تمام این حاشیه آفرینیها، نظرات مخالف و موافق دفن فرای، دیپورت باستان شناس فرانسوی، از یک نکته نباید غافل شد، اینکه به دلیل چهره علمی این افراد و رسانه‌ای شدن این اتفاق‌ها، این امکان وجود دارد که تلاش‌های انجام گرفته برای بهبود وجهه ایران در نگاه گردشگران خارجی خنثی شود. در واقع این اتفاقات دوگانه به نحوی نشان از سیاست یک بام و دو هوایی کشور در حوزه گردشگری دارد، سیاستی که از یک سو تمام توانش را برای بهبود روند گردشگری کشور گذاشته و از سوی دیگر با مخدوش ساختن وجهه ایران و برخورد ناشایست با چهرههای علمی در حوزه میراث فرهنگی، مسیر این صنعت بدون دود را با پیچ و خمی جدید رو به رو میکند.

 

کلید واژه ها :
تلاش ، روحانی ، باد
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0328 sec