شناسه خبر: 18294 منتشر شده در مورخ: 1393/3/5 ساعت: 13:04 گروه: فرهنگستان  
شهرداری متهم آلودگی آب تهران!

شهرداری متهم آلودگی آب تهران!

   
آلودگی آب تهران، آری یا خیر؟ این سوالی است که مدت ها است ذهن پایتخت نشینان را به خود درگیر کرده است اما هرگز پاسخ مناسبی به آن داده نشده است و حتی وقتی وزیر بهداشت معزول دولت دهم یعنی مرضیه وحید دستجردی درباره آلودگی آب تهران به نیترات سخن گفت، حرف خود را پس گرفت تا در آخر معلوم نشود آب تهران آلوده است یا خیر؟

به گزارش پام نیوز حالا با توجه به ماجرای کم آبی و خشکسالی در پایتخت و 12 کلانشهر دیگر ماجرای آلودگی آب تهران هم به قول معروف قوز بالای قوز شده و کسی نیست تا افکار عمومی را از نگرانی نجات دهد.

اعلام خبر آلودگی آب تهران اما به اواخر سال 87 و اوایل سال 88 بر می‌گردد؛ هنگامی که محمد باقر صدوق، مدیرکل وقت محیط ‌زیست استان تهران گفته بود درصد نیترات موجود در آب‌‌های تهران بالاتر از حد استاندارد است و پایتخت ایران از این نظر در رتبه اول کشور قرار دارد.

در تابستان 89 هم وزیر بهداشت وقت اعلام کرد: میزان نیترات آب در برخی مناطق تهران بیش از حد استاندارد است. دستجردی همان جا به زنان باردار و کودکان شیرخوار توصیه کرد که برای جلوگیری از عوارض مصرف آب شرب با نیترات بالا از آب بطری استفاده کنند و آب لوله کشی نخورند.

 به فاصله چهار روز اما، وزیر از موضع قبلی خود عقب نشینی کرد و گفت آب تهران سالم است و برای همه گروه‌ها و در همه مناطق تهران قابل شرب است.

بعد از آن هم رئیس کمیته محیط ‌زیست شورای شهرسوم  با اعلام اینکه علاوه بر بالا بودن میزان نیترات آب شرب تهران، میزان مواد آلی خطرناکی همچون‌ TOC نیز در آب بالاست، گفت که این مواد ترکیبات بقایای نیتراته هستند و امروز عامل مهمی در تعیین کیفیت آب بر پایه استانداردهای جهانی به شمار می روند.

معصومه ابتکار با بیان اینکه این ترکیبات توتال ارگانیک کربن هستند، ادامه داد: میزان کربنی که در آب به شکل آلی و ارگانیک ثابت می‌شود و کیفیت آب را مشخص می‌کند، توتال ارگانیک کربن است.

وی در ان روزها  تأکید کرد: اختلاط نیترات با کلر آب به دلیل اینکه گندزدایی آب با کلر انجام می‌شود، ترکیباتی را ایجاد می‌کند که الکترودها را از بین می‌برد و بسیار خطرناک است.

به این ترتیب بود که بحث آلودگی آب تهران به مجلس هم کشیده شد. اصغر حسنی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره آلودگی آب شهر تهران گفت: نمی‌توان منکر این شد که آب قسمتی از مناطق جنوبی تهران از چاه‌های سطحی است که بدون تصفیه وارد سیستم آب شهری می‌شود.

 این نماینده مجلس تنها راه‌حل مساله آلودگی آب در مناطق جنوب و جنوب شرقی تهران را انتقال آب از سد ماملو به مناطق جنوبی شهر دانست.علیرضا مرندی از دیگر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم با بیان این که آب تهران به جز آلودگی‌های میکروبی ویروسی و قارچی تصفیه هم نمی‌شود، عنوان کرد: در یک جمله آگاهانه می‌توان اظهار کرد که آب تهران آلوده است و تردیدی در این آلودگی چه به لحاظ وجود میکروب‌ها و چه وجود انواع فلزات سمی، وجود ندارد.البته اظهارات این نمایندگان هم از سوی برخی از همکارانشان رد شد.

سیامک مره ‌صدق، دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در تکذیب این سخنان مطرح کرد: هیچ مدرکی دال بر آلودگی آب تهران وجود ندارد زیرا، هیچ گزارشی از شیوع اسهال و استفراغ در تهران نداشته‌ایم و آب تهران تحت نظارت کامل است و آلودگی بیماری‌زایی که موجب چنین بیماری‌هایی شود در آب شهر وجود ندارد. بحث تایید و تکذیب آلودگی آب تهران هم چنان ادامه دارد و هنوز اطلاعاتی درباره دلیل آلودگی آب و میزان آلودگی از سوی مسئولان اعلام نشده است.

به تازگی اما در دولت یازدهم مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت آب سازمان آبفای استان تهران ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری از استفاده غیرقانونی و غیرمجاز این نهاد از شبکه آب شرب تهران خبر داده است تا این بار مقصر آلودگی آب  شهرداری تهران و پیمانکارانش باشند.

 اسفندیار جلیل زاده در جلسه کارگروه آب و خاک، وابسته به کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر گفته: انشعابات غیرمجازی که پیمانکاران فضای سبز شهرداری به شبکه آب رسانی تهران می‌زنند، باعث آلوده کردن آب شرب مردم می‌شود این در حالی است که، کسی یا ارگانی نباید به خود اجازه دخل و تصرف بدهد که شبکه را آلوده کند.

او ضمن ارائه گزارشی از عملکرد آبفای تهران، اضافه کرده: هفت درصد از آب مورد نیاز فضای سبز و پارک‌های تهران فقط توسط شهرداری به صورت غیرمجاز برداشت می‌شود و باعث آلودگی شبکه آب می‌شود.

مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت آب سازمان آبفای استان تهران با اشاره به اینکه با وجود تعداد زیاد فضای سبز کوچک و بزرگ که در تهران است، به اندازه کافی چاه حفر نشده است، گفته: شهرداری آب رسانی به پارک‌ها را از شبکه آب شرب مردم انجام می‌ دهد. مثلا در منطقه سرو در بزرگراه رسالت، شهرداری شبکه آبیاری فضای سبز را از طریق شبکه آب شهری به صورت غیرمجاز تامین کرده بود که 3/6 اتمسفر فشار آب آن بود و به داخل آب لوله کشی کوچه‌های منطقه می‌رفت و آلودگی به وجود می‌آورد.

به این ترتیب به نظر می رسد این بار انتقادها در خصوص آلودگی آب پایتخت به شهرداری تهران بازمی گردد که البته هنوز هم  پاسخی در این باره ارائه نکرده است.

با این تفاسیر به نظر می رسد نگرانی های افکار عمومی درباره آلودگی آب شرب چندان هم بی دلیل نیست و باید منتظر ماند و دید مجلس و شورای شهر برای این مساله وارد میدان می شوند تا شهرداری تهران در این خصوص پاسخگو باشد یا خیر؟

کلید واژه ها :
شهرداری ، آلودگی ، تهران
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0771 sec