شناسه خبر: 18124 منتشر شده در مورخ: 1393/2/29 ساعت: 11:27 گروه: فرهنگستان  
چرا مردم ایران با دندانپزشکان قهرند؟!
بیکاری دامن دندانپزشکان را هم گرفت

چرا مردم ایران با دندانپزشکان قهرند؟!

   
علی رغم آمار بالای پوسیدگی دندان به خصوص در سنین پایین مردم توان مراجعه به پزشک ندارند. از سوی دیگر فرهنگ مراقبت از دندان نیز د ر کشور جا نیافتاده تا هر روز دندان ها پوسیده تر شود و پزشکان هم به دلیل فقر اقتصادی مردم بیکار!

به گزارش پام نیوز دندان  و بهداشت دهان و دندان در ایران برای مردم اهمیت چندانی ندارد یعنی اگر برای یک دل درد ساده به پزشک مراجعه می شود اما درد دندان معمولا با مسکن های خود تجویزی ساکت می شود و فراموش می شود مگر این که کار به جای باریک بکشد تا فرد را وادار کند به دندان پزشکی مراجعه کند.

البته این مساله تنها مربوط به فرهنگ نیست بلکه گرانی بی حد و حصر هزینه های درمان دندان باعث می شود مردم تمایلی برای رفتن پیش دندان پزشکان را نداشته باشند.

 هر چند  باید این نکته را مد نظر داشت که هزینه‌های خدمات دندانپزشکی در همه کشورهای جهان گران است و حتی می توان گفت این هزینه ها در ایران  نسبت به سایر کشورها کمتر است اما، وضعیت اقتصادی مردم و تحت‌پوشش بیمه‌نبودن این خدمات هزینه‌های سنگینی را بر مردم تحمیل می‌کند.

 از طرف دیگر، در چند سال گذشته به‌دلیل افزایش نرخ ارز، قیمت تجهیزات دندانپزشکی و به تبع آن خدمات درمانی افزایش چشمگیری داشته است.

 همچنین، اگرچه هزینه‌های دندان‌پزشکی در تمام کشورها بیشتر از سایر خدمات است، واقعیت این است که در بسیاری از کشورها بحث پیشگیری قوی‌تر است، بنابراین کسانی که می‌خواهند خدمات درمانی دندانپزشکی بگیرند، تعداد کمتری دارند.

  در هر حال در ایران وضعیت به گونه ای است که ضرب المثل علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد رعایت نمی شود و در رابطه با بحث پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان گفته می‌شود به‌دلیل فرهنگ غالبی که در کشور وجود دارد ، مردم به دنبال این هستند که پس از ایجاد مشکل به دنبال رفع آن برآیند و به همین دلیل،  به‌طور طبیعی مراجعه مردم و توجه آنها به درمان بیشتر است

به این ترتیب است که به‌رغم افزایش دندان‌پزشکان، دانشکده‌های دندانپزشکی و مراکز بهداشتی و درمانی آنچه افزایش پیدا کرده خدمات درمانی است و نه خدمات پیشگیری و توجه مردم نسبت به بحث پیشگیری کمتر است.

با این وجود اما با توجه به شرایط بد اقتصادی این روزها مردم برای درمان هم کمتر به دندان پزشکان مراجعه می کنند و همین امر باعث شده بسیاری از متخصصان دندان در کشور بیکار بمانند.

به عنوان مثال در حال حاضر هزینه یک پر کردن ساده دندان از 70 هزار تومان به بالا است و هزینه یک جرم گیری ساده از دندان ها از 60 تا 100 هزار تومان براورد شده است.

به همین دلیل است که به تازگی رئیس انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران، باقر شهنی‌زاده با اشاره به ایجاد حدود 60 دانشکده دندانپزشکی و تربیت بالغ بر 30 هزار دندانپزشک در کشور عنوان کرده: درحال حاضر 30 درصد از 30 هزار دندانپزشک تربیت‌شده کشور بیکار هستند. بنابراین باید برنامه‌ریزی‌ها در حوزه سلامت بهداشت دهان و دندان سلامت‌محور باشد نه درمان محور.

به این ترتیب است که آمار بالای پوسیدگی دندان به خصوص در سنین پایین بالا است و مردم توان مراجعه به پزشک را ندارند. از سوی دیگر فرهنگ مراقبت از دندان نیز د ر کشور جا نیافتاده تا هر روز دندان ها پوسیده تر شود و پزشکان هم به دلیل فقر اقتصادی مردم بیکار!

 

 
کلید واژه ها :
مردم ، ایران ، دندانپزشکان
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0355 sec