شناسه خبر: 18092 منتشر شده در مورخ: 1393/2/28 ساعت: 13:41 گروه: فرهنگستان  
سهام عدالت، همچان در هاله ای از ابهام

سهام عدالت، همچان در هاله ای از ابهام

   
سهام عدالت سهامی بود برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه که امده بود تا فاصله طبقاتی را کم کند و کمک خرجی برای این خانوارها باشد اما عملا در سال 88 به ابزار انتخاباتی دولت نهمی ها تبدیل شد و بعد از انتخابات هم به فراموشی سپرده شد.

به گزارش پام نیوز  در واقع این طرح نیز مانند سایر طرح های اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد راه به جایی نداشت و مانند همان یک میلیون تومان هایی که قرار بود به حساب نوزادان واریز شود، استخدام هایی که قرار بود برای پرستاران انجام پذیرد و مسکن مهری که قرار بود همه را خانه دار کند فراموش شد!

در واقع پرداخت سود سهام عدالت یکی ازشیوه‌های بود که دولت نهم آن را ابداع کرد تا از این طریق هم سهم بخش

تعاون را افزایش دهد و هم عدالت اجتماعی را افزایش دهد.

به گفته مقامات مسئول تا پایان سال ۸۸، برای ۴۱ میلیون نفر دعوت‌نامه سهام عدالت ارسال شد که از این میان ۳۷ میلیون نفر برای دریافت سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری مراجعه و ثبت‌نام کرده اند.

در‌‌ همان روز‌ها بود که مقداری سهام بین واجدین شرایط توزیع شد. بعد از آن اما در زمان انتخابات دهم ریاست جمهوری، حرف و حدیث‌های زیادی درباره توزیع انتخاباتی سهام عدالت رسانه‌ای شد.

حرف و حدیث‌هایی که آن روز‌ها تکذیب می‌شد اما با گذشت  4 سال، سرانجام علی لاریجانی، رئیس مجلس هشتم هم به انتقاد از روند سهام عدالت پرداخت و بسیاری از نمایندگان مجلس نیز شایعات در مورد توزیع این سهام را تایید کرده اند.

شهریورماه سال 90 نیز رییس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق تامین اجتماعی از سرنوشت نامعلوم سهام عدالت بازنشستگان خبر داد و در گفت‌و‌گویی، اعلام کرد : طی چهارسال گذشته فقط یک‌بار سود سهام عدالت به بازنشستگان پرداخت شده است. تا حرف و حدیث ها درباره تبلیغاتی بودن سهام عدالت رنگ و بوی جدی تری به خود بگیرد.

در هر حال با وجود خبرهای مدام سازمان خصوصی سازی از پرداخت سود سهام عدالت و در حالی که در اوایل سال 91معاون سازمان خصوصی سازی ضمن پاسخ به برخی انتقادات شرکت های سرمایه گذاری استانی از ارایه پیشنهاد واگذاری سهام عدالت به یک دهک دیگر، امکان معامله سهام تا 5 سال دیگر و دستور ویژه رئیس جمهور برای پرداخت بدهی شرکت ها خبر داده بود، بررسی‌ها نشان می‌دهد که تاکنون تنها در یک مرحله و کمی قبل از انتخابات سال 1388 اولین مرحله سود سهام عدالت توزیع شده است و دیگر خبری از این سود نیست.

بعد از آن هم در دولت دهم تکلیف سهام عدالت و سودش مشخص نشد تا همگان آن را حربه ای انتخاباتی بدانند که تنها کاربرد انتخاباتی داشت.

با روی کار آمدن دولت جدید، اواخر آبان ماه بود که خبر رسید با تصویب هیات وزیران ، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شد نسبت به طراحی امکان خرید و فروش سهام عدالت اقدام کند.

بعد از آن نیز خبر رسید که تحقیق و تفحص از سهام عدالت در مجلس کلید خواهد خورد.بر اساس اخبار رسیده کمیسیون اقتصادی مجلس، تحقیق و تفحص از سهام عدالت و شرکت‌های سرمایه‌گذاری سه بانک را به طور جداگانه تصویب کرده است.

اما در هر حال هنوز نه خرید و فروش سهام عدالت آغاز شده و نه نتیجه تحقیق و تفحص مشخص شده است.

البته پس از این که کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی با حضور نمایندگان مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در روز دوشنبه 15 اردیبهشت امسال جلسه ای را با محوریت موضوعات مربوط به معاملات سهام عدالت برگزار کردند و فولادگر، رئیس این کمیسیون گفت که براساس اصل 44 قانون اساسی خرید و فروش سهام عدالت باید سال 96 انجام شود و اگر دولت قصد دارد این کار در سال جاری انجام شود باید به مجلس لایحه ارائه کند؛ نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم خواستار این شده تا دولت تکلیف منابع سهام عدالت را مشخص کند، چرا که به گفته پورابراهیمی وضعیت تاسف باری در سهام عدالت وجود دارد و اخیرا هم به او خبر داده اند که در یکی از شهرستانها 20 درصد از سهام عدالت به نام اشخاص زده شده است.

پورابراهیمی تاکید کرده است : موضوع آزاد سازی خرید و فروش سهام عدالت در حال پیگیری است و در این زمینه تعاملاتی از سوی جمعی از نمایندگان مجلس با دولت انجام شده است.

در هر حال آنچه مسلم است تا تکلیف تعداد قطعی مشمولین طرح مشخص نشود و اقساط سهام عدالت مشمولین هم تسویه نشود تکلیف سهام عدالت مشخص نخواهد بود و باید منتظر ماند و دید دولتی ها در این  زمینه چه اقداماتی انجام خواهند داد

 

 

کلید واژه ها :
سهام ، عدالت ، هاله
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0643 sec