شناسه خبر: 17914 منتشر شده در مورخ: 1393/2/21 ساعت: 11:58 گروه: فرهنگستان  
جمشید بسم الله بازار خودرو کیست؟

جمشید بسم الله بازار خودرو کیست؟

   
هنوز ماجرای جمشید بسم الله ، دلالی که بازار ارز را کنترل می کرد و محمد رضا رحیمی معاون اول جنجالی محمود احمدی نژاد از ان رونمایی کرد از یادها نرفته است.

به گزارش پام نیوز  دلالی که به گفته آقای معاون باعث شد نرخ ارز تا مرز 4000 تومان نیز پیش برود. حالا اما بازار خودرو نیز به روزهای نوسان بازار ارز دچار شده و این در حالی است که به نظر می رسد جمشید بسم اللهی هم هست که بازار خودرو را کنترل می کند.

در واقع بالا رفتن تفاوت قیمت بین کارخانه و بازار خودروها این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی قیمت خودروها را در بازار آزاد تعیین می‌کنند.

در شرایطی که قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی در چند هفته اخیر صعودی شده است، مشخص نیست که این قیمت‌ها دقیقا توسط چه کسانی و در کجا تعیین می‌شود.

نکته اما اینجاست که در حالی که عرضه به مقدار کافی از سوی خودروسازان صورت می‌گیرد، نباید  تفاوتی بین قیمت کارخانه و بازار خودروها وجود داشته باشد  یا این تفاوت باید بسیار ناچیز است اما در مواردی مانند شرایط فعلی که افت تولید و کاهش عرضه از سوی خودروسازان وجود دارد، با افزایش تفاوت قیمت رسمی و بازار خودروها این سوال پیش می‌آید که چه کسانی قیمت خودروها در بازار آزاد را تعیین می‌کنند.

اگرچه قیمت‌های رسمی فروش خودروسازان از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین و ابلاغ می‌شود اما هیچ مکانیزم روشن و شناخته شده‌ای برای تعیین قیمت این محصولات در بازار آزاد وجود ندارد.

البته به نوعی نیز می توان گفت، قیمت خودروها در بازار از سوی خودروسازان و به صورت غیرمستقیم تعیین می‌شود. در واقع قیمت خودرو در بازار نیز مانند هر کالای دیگری تابع قانون عرضه و تقاضا است به‌ گونه‌ای که در صورت برابر بودن عرضه و تقاضا، قیمت‌ها ثابت مانده، با افزایش عرضه قیمت‌ها کاهش و با رشد تقاضا، افزایش می‌یابد.

بنابراین خودروساز می‌تواند با کاهش و قطع عرضه موجب سنگین‌تر شدن کفه تقاضا نسبت به عرضه شده و به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد دامن بزند.با این کار خودروساز به دلالان و واسطه‌ها این پیام را می‌دهد که قیمت خودرو در بازار روزانه باید افزایش یابد.

به این ترتیب شاید بتوان گفت خودرو سازان جمشید بسم الله بازار خودرو هستند.

این در حالی است که سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودروبه تازگی  با اشاره به افزایش 75 درصدی تولید خودرو در فروردین ماه امسال، از برنامه ضربتی خودروسازان برای تنظیم بازار خبر داده است.

ساسان قربانی همچنین اضافه کرده: مقرر شد در جهت تنظیم بازار و پاسخ به نیازهای مردم،  حداقل 20 درصد تولید کارخانه ها به صورت تحویل فوری صورت بپذیرد.

به این ترتیب به نظر می رسد در هفته های آینده بازار خودرو باید با کاهش قیمت مواجه شود. باید منتظر ماند و دید چنین اتفاقی رخ خواهد داد یا خیر؟

کلید واژه ها :
جمشید ، بسم الله ، خودرو
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0821 sec