شناسه خبر: 17862 منتشر شده در مورخ: 1393/2/18 ساعت: 14:25 گروه: فرهنگستان  
سهم شهرداری تهران در افزایش قیمت مسکن

سهم شهرداری تهران در افزایش قیمت مسکن

   
یک کارشناس مسائل اقتصادی وضعیت بازار مسکن در سال 93 را بدون شوک دانست و گفت: رشد قیمت مسکن در سال 93 کوچکتر از تورم عمومی بانک مرکزی خواهد بود.

به گزارش پام نیوز  در خصوص وضعیت مسکن گفت: بازار مسکن در کشور ما متاثر از سیاست های کلان اقتصادی است که از مدل خاصی پیروی می کند.


وی تشریح کرد: از طرفی ساختار سکونتی از قالب روستایی به قالب شهری تبدیل شده و قیمت مسکن هم که در دوره ای از ثبات نسبی برخوردار بوده بعد از طی دوره اول در شهر تهران و سایرشهرها تقاضا برای مسکن افزایش یافته و عرضه مسکن نیز که در کوتاه مدت نمی توانسته پاسخگو باشد یکباره افزایش پیدا کرد.


این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: دوره های رونق و رکود را در دو سه دهه گذشته به طور پیوسته پشت سر گذاشتیم، با این حال منکر وجود عوامل دیگر بر سیکل های رکود بازار مسکن نیستیم. عوامل دیگری چون عوامل جمعیتی، ساختار عرضه و تقاضا و درآمد نفت، قیمت حامل های انرژی، درآمد خانوار، نقدینگی، تورم، تسهیلات خرید مسکن و حتی مسائل شهرسازی و شهرداری تاثیرات امکان ناپذیری بر بازار مسکن داشتند.


ملکی ضمن تاکید بر اینکه عامل مسلط همان دوره های رونق و روکودی بوده که گفته شد، خاطرنشان کرد: در خصوص بازار مسکن 93، یک سری نیروهای افزایشی قیمت مسکن و یک سری نیروها عوامل کاهنده قیمت مسکن هستند و طبیعتا انتظار است قیمت مسکن بر اساس برآیند این نیروها شکل بگیرد.


وی در خصوص عوامل فزایده گفت:اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه با توجه به اینکه مصالح ساختمانی  مثل آجر و سیمان و فولاد انرژی بر هستند، هزینه های ساخت مسکن افزایش می یابد همچنین در سال جاری تداوم تورم نیز وجود دارد، تورم به معنای کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید پول است، با توجه به اینکه در سال جاری احتمال بسیار زیاد با کثری بودجه مواجه خواهیم شد در نتیجه منجر به افزایش پایه پول خواهیم شد.


وی افزود: وام خرید مسکن به احتمال زیاد در سال جاری افزایش می یابد، افزایش هزینه تراکم و عوارض شهرداری و گرفتن مجوز ها نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار است.


ملکی ادامه داد: روی دیگر سکه عواملی است که سبب تعدیل یا کاهش قیمت مسکن می شود مثل تولید انبوه مسکن که یکی از مهمترین عوامل است، طی دو سه سال گذشته صدور پروانه های ساختمانی در تهران و سایر نقاط کشور بسیار بالا بوده است و طبیعتا مراحل ساخت را طی کرده و بعد وارد بازار می شوند.


این کارشناس اقتصادی ضمن بیان اینکه فایل های فروش پر است و به نوعی افزایش قیمت مسکن را کنترل می کند، تصریح کرد:  با توجه به اینکه درآمد خانوارها افزایش چشمگیری نداشته است، احتمالا امسال آرامش نسبی در بازار ارز خواهیم داشت و بازار مسکن هم بعید است التهاب خاصی بهش وارد شود.


وی خاطرنشان کرد: هرچند که پیش فرض های مختلف می تواند پیش بینی های متنوعی از وضعیت بازار مسکن ارائه دهد، با این حال به نظر می رسد در سال 93 با تثبیت قیمت مسکن مواجه نبوده و شوک قیمتی به بازار وارد نخواهد شد.


ملکی در پایان با تاکید بر اینکه نه تثبیت و نه شوک نخواهیم داشن، گفت: فقط گزینه ای که بیش از بقیه احتمال دارد اینکه رشد قیمت مسکن در سال 93 کوچکتر از تورم عمومی بانک مرکزی خواهد بود. و بعید است که رشد قیمت مسکن بیش از میزان تورم باشد

کلید واژه ها :
سهم ، شهرداری ، مسکن
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0209 sec