شناسه خبر: 17788 منتشر شده در مورخ: 1393/2/16 ساعت: 11:22 گروه: فرهنگستان  
زندگی اسف بار 1.5 میلیون تهرانی در بافت‌های فرسوده
درنشست خبری مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران مطرح شد؛

زندگی اسف بار 1.5 میلیون تهرانی در بافت‌های فرسوده

   
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن اشاره به عوارض رایگان شهرداری در نوسازی بافت های فرسوده گفت: یک و نیم میلیون نفر از مردم تهران در بافت های فرسوده زندگی می کنند.

به گزارش پام نیوز عبادالله فتح‌الهی در اولین نشست خبری خود از سیاست های جدید سازمان نوسازی شهر تهران خبر داد و گفت: شهر تهران دارای 64 هزار هکتار مساحت است که 3268  هکتار آن یعنی 5 درصد بافت فرسوده است و از بین 8 میلیون جمعیت تهران بر اساس سرشماری سال 85  یک و نیم میلیون یعنی 15 درصد تهرانی ها در بافت های فرسوده زندگی می کنند، همچنین وی با اشاره به اینکه 920 هزار پلاک در شهر تهران وجود دارد، از این رقم 206 هزار پلاک‌های فرسوده هستند که معادل 22 درصد از پلاک‌های شهر تهرانند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تاکید بر اینکه دولت و شهرداری مکلفند سالانه 10 درصد بافت های فرسوده را نوسازی کنند، تصریح کرد: از سال 82 به بعد اقداماتی در شهرداری انجام شد که نوسازی بافت های فرسوده سیر صعودی تسهیل ضوابط، مقررات و مشوق ها یافتند.

وی خاطرنشان کرد: عوارض نوسازی بافتهای فرسوده تهران «صفر» است و شهرداری هیچ عوارضی در ساخت نوسازی ساختمانهای مسکونی و اداری نمی گیرد، همچنین در 4 سال اخیر جرایمی هم که در حیطه اختیار شورای شهر بوده است، بخشیده شده و از این جهت نیز نوسازی بافت های فرسوده رشد یافتند به طور مثال می‌توان به مناطق 10، 9، 20، 18، 15 و 17 اشاره کرد.

فتح‌الهی یادآور شد: یکی از مشوق هایی که در طرح تفضیلی با ابلاغ شهردار تهران اتفاق افتاد، تجمیع سبب تشویقی بود که در طرح تفضیلی طبقاتی را به ذی نفعان ارائه می کردند،  در سال 87 تجمیع در کل تهران 2 درصد پروانه های بافت فرسوده را به خود اختصاص می داد و در سال 92  به 51 درصد ارتقا پیدا کرده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران ضمن بیان اینکه مقدمه نوسازی بافت فرسوده اجتماعی است و اینکه تجمیع نگاه مقابل به تفکیک است، اظهار کرد:  توجیه ذی نفعان که معکوس جهت گذشته حرکت کنند و تجمیع انجام دهند، از کارهای سنگین اجتماعی بوده که حوزه معاونت اجتماعی سازمان نوسازی بدان پرداخته است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال 92، برای 36 هزار و 361 واحد مسکونی پروانه صادر شده است، ادامه داد: از این تعداد 8925 پلاک مربوط به بافت‌های فرسوده در شهر تهران بوده‌اند.

فتح‌الهی خاطرنشان کرد: در نوسازی 4 مجموعه اجزا تاثیرگذار هستند، اول خود مردم به عنوان مالک هستند و دوم شهرداری با مجموعه ای از قوانین و مقررات هم در نوسازی پلاک های مردمی نقش دارد وهم در تامین بخشی از زیرساخت ها مثل معابر و فضای سبز، خدمات آتش نشانی و ساماندهی مشاغل و سوم دولت در حوزه بهداشت و آموزش و پرورش و گاز و مجموعه خدمات زیر بنایی که در حیطه وزارت خانه هایی دولتی قرار دارد و چهارم نیز نهادهای توسعه گر و سرمایه گذاران محلی که لولای اجزای دولت، شهرداری و بخش خصوصی هستند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: دولت در سنوات گذشته ورود ناکافی داشته، در شهر تهران شهرداری از دوره مدیریت قالیباف بیش از 300 میلیارد تخفیف عوارضی نوسازی بافت های فرسوده را پرداخت کرده،یکی از رورویکرد های این سازمان در سال 93 تبدیل سازمان نوسازی به ستاد هماهنگی نوسازی، بهسازی و احیای بافت های بافت های تاریخی و فرسوده تهران است.

وی ادامه داد: هیئت مدیره سازمان نوسازی ترکیبی از معاونین شهردار تهران و معاون وزیر مسکن و شهرسازی است، پیش بینی  شده که تسهیلات وام مسکن در سال جاری به 50 هزار واحد در ارتباط با نوسازی بافت‌های فرسوده ارائه شود که این رقم در کل کشور مربوط به نوسازی 200 هزار واحد در بافت‌های فرسوده است این در حالی است که نوسازی در بافت‌های فرسوده شهر تهران بسیار سنگین‌تر از دیگر شهرهاست و این موضوع در بافت‌های تاریخی مستلزم حمایت‌های مضاعف‌تر دولت است.

، فتح‌الهی ضمن اینکه از امضای تفاهم‌نامه‌ای سازمان نوسازی شهرداری تهران با وزارت مسکن به منظور استقرار دبیرخانه نوسازی و بهسازی خبر داد، تصریح کرد: نگاه به فرآیند نوسازی بافت‌های فرسوده باید همانند نظام سلامت باشد و زمانی که حادثه اتفاق می‌افتد دیگر کار از کار گذشته است و در این زمینه پیشگیری می‌تواند از وقوع حوادث جلوگیری کند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران با بیان اینکه تا صاحب ملکی پروانه نخواهد فرایند نوسازی اتفاق نمی افتد ادامه داد: امسال با هدایت و تصویب شورای شهر دو تبصره در لایحه بودجه در نظر گرفته شده که با استقرار 56 دفتر تسهیلگری برنامه جامعی را در محلات در نظر گرفته‌ایم که می‌توان در این زمینه به تسهیلات بانکی دولت و مجوزهای رایگان شهرداری اشاره کرد.

به گفته وی سازمان نوسازی شهرداری تهران دو میلیون متر مربع بنای در دست ساخت در اختیار دارد که مشتمل بر 9000 واحد می‌شوند و بخشی از آنها نیازمند تکمیل است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران همچنین در مورد تراکم‌های ارائه شده در بافت‌های فرسوده و عوارض متفرقه تصریح کرد: تراکم بر اساس ضوابط طرح‌های موضعی و تفصیلی داده می‌شود و عده‌ای هستند که می‌خواهند بارگزاری بیشتری داشته باشنداین عوارض نیز مربوط به ساخت‌وسازهایی است که بیش از استانداردهای مدنظر باشد هرچند در این زمینه این موضوع اصلاح شده است.

به گفته وی شورای معماری و شهرسازی پیش از این می‌توانست سطح اشغال را از 60 درصد به 100 درصد ارتقا دهد در حالی که این موضوع چشم بسته اتفاق نمی‌افتد و بر اساس اقتضا انجام شد و امری استثنا بود و شرایط کلی نداشت.

فتح‌الهی با اشاره به اینکه سالانه باید طبق یک برنامه 10 ساله 10 درصد از بافت‌های فرسوده نوسازی شود گفت: 30 درصد از بهسازی و نوسازی‌های انجام شده توسط مردم و مجموعه نهادهای زیربط انجام شده است.

 
کلید واژه ها :
زندگی ، اسف ، بافت‌های ، فرسوده
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0389 sec