شناسه خبر: 17734 منتشر شده در مورخ: 1393/2/15 ساعت: 19:19 گروه: فرهنگستان  

لایحه جرم سیاسی خرداد تقدیم مجلس می شود

   
رییس کارگروه تدوین طرح جرم سیاسی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه ˈجرم سیاسیˈ اوایل خرداد ماه مجدد توسط دستگاه قضایی به مجلس تقدیم می شود.

به گزارش پام نیوز ˈابوالفضل ابوترابیˈ اظهار کرد: دستگاه قضایی از کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی فرصت بازبینی لایحه ˈجرم سیاسیˈ را درخواست کرد که احتمالا تا اوایل خرداد ماه سال جاری نظر کارشناسی این دستگاه قضایی در این مورد به کمیسیون ارجاع می شود.وی افزود: در واقع کارگروه در هفت ماده این طرح را مورد بررسی کارشناسی قرار داده و به اتمام رسانده اما ممکن است در ادامه زمان بررسی آن در کمیسیون، مواردی به آن اضافه یا از آن کم شود.

نماینده مردم نجف آباد همچنین خاطر نشان کرد: احتمال می دهیم که 90 درصد مصوبات کارگروه مورد تائید کمیسیون و همچنین قوه قضائیه قرار گیرد و شاید 10 درصد مورد ایراد واقع شود که برای اصلاح آنها نیز آمادگی داریم.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بر لزوم دریافت نظرات دانشگاهیان و کارشناسان امر تاکید کرد و افزود: دانشگاهیان، مردم، کارشناسان حقوقی و همه کسانی که در مورد طرح نقطه نظراتی دارند می توانند نظرات خود را به ارائه دهند تا هنگام بررسی طرح آن را اعمال کنیم.

ابوترابی، در باره محتوای طرح جرم سیاسی نیز گفت: اصل این طرح به ماده یک آن باز می گردد که در آن جرم سیاسی را بیان و در تعریف جرم سیاسی به هدف و انگیزه جرم سیاسی و سپس مصادیق جرائم خشونت بار را که جرم سیاسی نیستند اشاره و از تعریف جرم سیاسی خارج کردیم.

وی ادامه داد: در واقع برای اولین بار است که چنین تعریفی از جرم سیاسی و مصادیق جرایم خشونت بار صورت می گیرد.

وی در ادامه افزود: در تعریف جرم سیاسی سرقت مسلحانه یا آتش زدن یا هر رفتار خشونت آمیزی مشمول جرم سیاسی نیست و در تعریف انگیزه سیاسی نیز گفتیم حتما در انگیزه سیاسی باید عدم نفع شخصی و با نیت خیرخواهانه باشد یعنی عمل شرافتمندانه ای که منفعت شخصی در آن متصور نباشد.

این نماینده مجلس در پایان با بیان اینکه ˈزمان بررسی طرح جرم سیاسی در صحن علنی مجلس مشخص نیستˈ، اظهار کرد: این طرح فعلا در دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار دارد.

ایرنا

کلید واژه ها :
لایحه ، مجلس ، تقدیم
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0678 sec