شناسه خبر: 17602 منتشر شده در مورخ: 1393/2/8 ساعت: 13:58 گروه: فرهنگستان  
سکوت «تاکسی رانی» در مقابل گرانی خودسرانه کرایه ها

سکوت «تاکسی رانی» در مقابل گرانی خودسرانه کرایه ها

   
هر چند مدیران شهری گرانی هر ساله کرایه ها را به دلیل تورم و افزایش هزینه ها می‌دانند ورانندگان تاکسی هم حق زندگی دارند اما افزایش غیر اصولی کرایه تاکسی در حالی که هیچ نهادی حاضر به پذیرش ابلاغ آن نیست، بسیار تعجب برانگیز است و نشان از عدم نظارت مدیران شهری بر تاکسی رانی دارد.

به گزارش پام نیوز گرانی خودسر نرخ تاکسی ها به خصوص در پایتخت به عادت هر ساله رانندگان تاکسی بدل شده است و همه ساله روزهای ابتدایی سال که می شود به رسم سنتی قدیمی کرایه های تاکسی افزایش پیدا می کند حالا چه پارلمان نشین های تهرانی رای به گرانی ها داده باشند و یا هنوز قیمت های نهایی ابلاغ نشده باشد.

نرخ ها را رانندگان مشخص می کنند و مسافرانی که از شلوغی و فشارهای مترو و اتوبوس به تاکسی پناه آورده اند مجبورند نرخ های اجباری رانندگان را بپردازند.

این در حالی است که این روزها فاز دوم هدفمندی یارانه ها نیز در حال اجرایی شدن است و نرخ بنزین سهمیه ای از 400 تومان به 700 تومان و از آزاد از 700 تومان به 1000 تومان تغییر پیدا کرده است  و حالا افزایش مضاعف نرخ کرایه تاکسی ها در راه است.

البته بسیاری از رانندگان تاکسی بدون اینکه برچسب های نرخ خود را تغییر دهند بالافاصله بعد از گرانی بنزین ، نرخ ها را بالا برده اند.

یک راننده تاکسی خط شهران  –ولیعصر که نرخ تاکسی خود را از 1400 تومان به 1750 تومان تغییر داده در پاسخ به خبرنگار شهر خبر که می پرسد چرا وقتی هنوز برچسب نرخ تاکسی ها تغییر نکرده ، کرایه ها را گران کردید ،می گوید: بنزین گران شده  و گرانی منتظر تاکسی رانی نمی ماند.ما رانندگان تاکسی هم زن و بچه داریم و هزینه ها روی ما تاثیر گذار است.

این راننده تاکسی ادامه می دهد: روز گذشته برچسب های سر خط تغییر کرد و ما هم نرخ ها را تغییر دادیم اما صبح امروز دیدیم برچسب های جدید کنده شده و ما هم مثل شما بلا تکلیفیم!

این راننده تاکسی تاکید می کند: تاکسیرانی جز مشاغل سخت است و یک راننده تاکسی سه برابر درآمد ماهیانه خود، هزینه استهلاک و نگهداری خودرو را دارد و همه این مسائل باید در تصویب نرخ کرایه تاکسی ها تاثیرگذار باشد که نیست. مردم هم که فقط زورشان به ما می رسد و به گرانی های دیگر اعتراض ندارند!

در هر حال گرانی کرایه تاکسی ها در حالی رقم می خورد که دبیر شورای‌عالی ترافیک اعلام کرده: درحال حاضر نرخ کرایه تاکسی در هیچ شهری به‌ طور رسمی افزایش پیدا نکرده و افزایش نرخ کرایه‌های تابع شرایطی است که هنوز مهیا نشده است.

سید مهدی یدی گفته: هنوز سیاست‌های کلی دولت درخصوص نرخ کرایه‌ها اعلام نشده و شورای شهر نیز افزایش کرایه‌ها را اعلام نکرده است بنابراین هر میزان افزایش خودسرانه نرخ کرایه تاکسی غیرقانونی است.

او ادامه داده: با شورای شهر تهران توافق شده است که تا اعلام سیاست‌های کلی دولت در این خصوص، نرخ‌های جدید ابلاغ نشود و همه سازمان‌های تاکسیرانی بر افزایش خودسرانه نظارت و برخورد کنند.

این در حالی است که مسولین تاکسی رانی هم مصرانه معتقدند از میان تاکسی ها ، حدود ۷۰ درصد در تهران خطی هستند؛ درصدی از آن‌ها تاکسیمتر دارند و در فرودگاه یا راه‌آهن فعالیت می‌کنند و بنابراین حدود ۵ درصد تاکسی‌ها گردشی هستند و ممکن است مرتکب تخلف شوند که این امر در هر جامعه‌ای وجود دارد!

گفتنی است، در  بهمن ماه سال گذشته نرخ کرایه های تاکسی با افزایش میانگین 25 درصد به تصویب شورا رسید و رسم هر ساله گرانی کرایه های تاکسی به جا آمد .

هر چند مدیران شهری گرانی هر ساله کرایه ها را به دلیل تورم و افزایش هزینه ها می‌دانند ورانندگان تاکسی هم حق زندگی دارند اما افزایش غیر اصولی کرایه تاکسی در حالی که هیچ نهادی حاضر به پذیرش ابلاغ آن نیست، بسیار تعجب برانگیز است و نشان از عدم نظارت مدیران شهری بر تاکسی رانی دارد.

کلید واژه ها :
سکوت ، تاکسی رانی ، خودسرانه
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0376 sec