شناسه خبر: 17581 منتشر شده در مورخ: 1393/2/7 ساعت: 11:29 گروه: فرهنگستان  
هشدار به جوانان سیگاری کلانشهرها

هشدار به جوانان سیگاری کلانشهرها

   
تعداد زنان سیگاری در 20 سال گذشته 60 درصد افزایش یافته و آمار زنانی که روزانه یک پاکت سیگار می‌کشند، سه برابر شده است.

به گزارش پام نیوز «سیگار کشیدن ممنوع»،‌ «لطفا سیگار نکشید»، «سیگار ، عامل سرطان» و...این روزها کمتر کسی است که این جملات را نشنیده باشد یا نخوانده باشد. جملاتی هشدار دهنده که خبر از مرگ پنهانی می دهند که با دود کردن سیگار همراه است.

سیگاردر واقع ماده دخانی  است که ذره ذره بر بافت ها و سلول های بدن نفوذ کرده و فرد را ناتوان می کند اما بسیاری بدون توجه به این موضوع، همچنان مصرف آن را ادامه می دهند و باعث آزار و بیماری خود و اطرافیانشان می شوند.

‌بسیاری از مردم از عوارض پنهان و آشکار سیگار بی اطلاع هستند و استعمال آن را نوعی تفریح محسوب می کنند و به اصطلاح بعضی ها،‌وقتی این ماده دخانی را مصرف می کنند برای لحظاتی به مشکلات فکر نمی کننداما غافل از اینکه سیگار یک ماده دخانی هزار چهره است که هزاران بیماری نهفته وآشکار در آن وجود دارد که از دید افراد پنهان مانده است.

به گفته پزشکان، ‌ابتلا به پیری زود رس،‌سفید شدن زودهنگام موها، ‌سرطان مثانه و از شایع ترین عوارض مصرف مداوم سیگار در افراد است. این در حالی است که  سن استعمال سیگار امروزه به مرز جوانی رسیده و به شدت در میان قشر نوجوان و جوان  و حتی بانوان هم مشاهده می شود.
نسل جوان جامعه نیز بی آنکه بدانند سیگار ویران کننده جسم و تخریب کننده روح است بیش از گذشته برای کشیدن آن اشتیاق دارند.

حتی انسان هایی هم که سیگاری نیستند، از تنفس بوی نامطبوع سیگار ناراحت هستند اما معلوم نیست که چرا افراد سیگاری از این بوی ناخوشایند لذت می برند و ترک آن برایشان دشوار است. بر اساس آمارهای رسمی کشوری،حدود 10 میلیون نفر در کشور سیگار می کشند و آمارهای غیررسمی این رقم را حدود 20 میلیون نفر تخمین می زند.

به تازگی نیز، معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه روزانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور دود می‌شود ، گفته: در سال ۳۰هزار نفر بر اثر ابتلا به سرطان می‌میرند که هزینه هر بیمار ۲۰ میلیون تومان است. علی‌اکبر سیاری ادامه داده: نکته اینجاست که 40 درصد سرطان ها به شرط رعایت موارد پیشگیری قابل کنترل هستند. به‌گفته سیاری 10 درصد مردم در ایران  سیگار می‌کشند و روزانه 70 میلیارد نخ سیگار در کشور دود می‌شود در حالی که اگر مسئول سلامتمان باشیم، پول این تعداد سیگار را می‌توان صرف سلامت کنیم.

این سخنان در حالی است که بر اساس آخرین آمار مربوط به بررسی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر که در سال 1387 منتشر شده ، 09/11 درصد جمعیت 15 تا 64 سال شامل 13/21 درصد مردان و 81/0 درصد زنان به طور روزانه مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند و هم اکنون این میزان دو برابر افزایش یافته است.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تعداد زنان سیگاری در 20 سال گذشته 60 درصد افزایش یافته و آمار زنانی که روزانه یک پاکت سیگار می‌کشند، سه برابر شده است. به این ترتیب به نظر می رسد زنگ هشدار سیگار و بروز سرطان به صدا در امده است اما کسی به فکر نیست و هیچ برنامه ای برای رواج فرهنگ ترک سیگار در جامعه وجود ندارد.

به این ترتیب باید منتظر ماند تا هر روز به تعداد سیگاری ها اضافه شود و  در این روزهای گرانی دارو و درمان ، ابتلا به بیماریهای ریوی و قلبی و عروقی نیز در مرز هشدار قرار گیرد هر چند که با آلودگی هوای کلانشهرها الان هم بحرانی است.

کلید واژه ها :
هشدار ، کلانشهرها ، 20 سال
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0255 sec