شناسه خبر: 17486 منتشر شده در مورخ: 1393/2/3 ساعت: 13:47 گروه: فرهنگستان  
گرانی لوازم خانگی و اما و اگرهای ازدواج جوانان

گرانی لوازم خانگی و اما و اگرهای ازدواج جوانان

   
امین ‌حضور، بورس فروش لوازم خانگی در تهران این روزها حال و هوای دیگری دارد. از سویی، خریدهای عیدانه و نونوار کردن منازل و تعویض لوازم خانه و آشپزخانه که از اسفند ماه گذشته آغاز شده هنوز ادامه دارد و مردم برای تامین مایحتاج مورد نیاز خود به بازار مراجعه کرده‌اند و از سوی دیگر، بازار حالتی دوگانه دارد که نه نشان از رکود است و نه نشان از رونق.

به گزارش پام نیوز مردم  که در ایام نوروزی با برنامه‌ ریزی و جمع و جور کردن پس‌ اندازهای خود وارد بازار شده‌ بودند اما  اما با گرانی حداقل 10 تا 15 درصدی کالاها مواجه شده‌ اند.

گرانی که حتی  بعد از گذشتن ایام عید نیز به حالت عادی بازنگشت و حالا هم خبر رسیده است که براساس کتاب مقررات صادرات و واردات سال 93 تعرفه واردات کلیه لوازم خانگی دو برابر شده است.

این خبر اما در حالی روی خط رسانه ها رفته که سال گذشته تعرفه واردات لوازم خانگی بین 35 تا 55 درصد بوده است که این رقم بین اقلام مختلف لوازم خانگی متفاوت است.

امسال  اما تعرفه واردات این کالاها دو برابر شده و براساس نوع کالا تعرفه واردات آن بین 70 تا 110 درصد شده است و به این ترتیب  این احتمال  قطعی وجود دارد که لوازم خانگی طی ماه‌های آینده با افزایش قیمت مواجه شود.

گفتنی است، لوازم خانگی از کالاهای اولویت 10 است که واردات آن‌ها با ارز متقاضی و پرداخت سود گمرکی دو برابر از ابتدای سال جاری آزاد شده است. در حال حاضر لوازم خانگی که با تعرفه دو برابری وارد می‌شوند تا چهار ماه آینده به بازار می‌رسد و این احتمال وجود دارد که قیمت لوازم خانگی در بازار افزایش داشته باشد.

البته در حال حاضر افزایش قیمت لوازم خانگی در بازار محسوس نیست زیرا هیچ کالایی از این گروه با تعرفه دو برابر هنوز وارد بازار نشده است اما با این حال در ماه های آینده خرید جهیزیه برای عروس خانم های جوان از امروز هم مشکل تر خواهد بود.

هرچند بزرگ‌ترها می‌گویند "خدا خودش برای امر خیر همه چیز را درست می‌کند" و شکی در آن نیست، اما بعید است این سختی‌ها و مشکلات جوانان را به ازدواج راغب کند چرا که در حال حاضر، برای تهیه یک جهیزیه عروس در حد خیلی معمولی حداقل 15 میلیون تومان لازم است.

حالا اگر  یک حساب سرانگشتی داشته باشید ، کاملا مشخص است که  با این قیمت بالای طلا،  هزینه عروسی،  کرایه خانه و ... چرا کسی به سراغ ازدواج نمی رود!

بی تردید اگر این موانع رفع نشوند و هر روز شاهد گرانی های بیشتر باشیم هرگز نمی توان آمار ازدواج و فرزند آوری را که این روزها به ان شدیدا توصیه می شود، بالا برد.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0334 sec