شناسه خبر: 17475 منتشر شده در مورخ: 1393/2/3 ساعت: 13:32 گروه: فرهنگستان  
گزارشی از مهمانی دردسر ساز همسر روحانی

گزارشی از مهمانی دردسر ساز همسر روحانی

   
این روزها نقد دولت، نقل مجالس است. دولتی که با شکل‌گیری حماسه سیاسی روی کارآمد اما جزو معدود دولتی‌هایی است که در ماه‌های ابتدایی نه تنها مورد حمایت گروه‌های سیاسی قرار نگرفت بلکه به سیبلی برای انتقادات بسیاری از سیاسیون داخلی تبدیل شد.

به گزارش پام نیوز در میان مخالفان دولت، حرکت‌ها و انتقادات مجلسی‌ها بیشتر به چشم ‌می‌آید. نمایندگان مردم که روحانی را کاندیدای جناح خود نمی‌دانند از تریبون هرم مثلثی بهارستان به نفع خود و به ضرر دولت تدبیرو امید استفاده می‌کنند. این در حالی است که حسن روحانی از ابتدای روی کار آمدن، تعامل با مجلس را شعار کار خود قرار داد و برای آنکه کارها هر چه زودتر سر و سامان بگیرد کابینه خود را همان روز اول به قوه مقننه معرفی کرد. اما هرچه روحانی به سمت مجلس دوید، نمایندگان بیش از گذشته از دولت فاصله گرفتند و انتقادات بیشتری به قوه مجریه وارد کردند. انتقادات گاهی برای تخریب دولت مطرح می‌شود، نمونه بارز آن سوال از محمود علوی، وزیر اطلاعات است. از ابتدای سال تا کنون که مجلس تنها دو هفته تشکیل شد، اکثر وزرای تدبیر و امید به مجلس فراخوانده شدند و وزیر آموزش و پرورش کارت زرد گرفت تا استیضاح فانی بعد از تنها 5 ماه مسئولیت، کلید بخورد. با وجود اینکه همه اعتقاد دارند برخی مجلسی‌ها با انتقادها به دنبال تخریب روحانی هستند اما دور از انصاف است که از برخی  اشتباهات دولتی‌ها چشم‌پوشی کرد. دولت تدبیر، گاهی از مسیر اعتدال خارج می‌شود و با حاشیه‌سازی، خوراک جدیدی در اختیار این گروه تندرو و منتقد قرار می‌دهد. چه آن زمان که رئیس‌جمهور با وجود آنکه می‌گفت از نقد استقبال می‌کند، منتقدان ژنو را بی‌سواد دانست چه این روزها که اخباری از برگزاری مجلسی تجملی از سوی همسر روحانی، حاشیه‌ها و بی‌دقتی دولت است که فضا را برای انتقادهای تخریب کننده فراهم می‌کند.


   روز زن، روز دردسر ساز
به مناسبت ولادت حضرت فاطمه‌(س) خیلی از ارگان‌ها  و نهادها جشن‌های مذهبی برگزار کردند. اما هیچ‌کدام به اندازه مراسمی که گفته می‌شود همسر رئیس‌جمهور برگزار کرده است سر و صدا نداشت. بر اساس اخبار منتشر شده که تا امروز نه رسما  تایید می‌شود و نه تکذیب، همسر روحانی شنبه هفته جاری، در کاخ سعدآباد مهمانی زنانه‌ای به مناسبت روز زن  برگزار می‌کند که تجملات این مراسم مورد اعتراض برخی از نمایندگان قرار گرفته است. به نوشته خبرگزاری فارس، رقص لزگی ۶ دختر، کنسرت موسیقی زنان و برگزاری شوی لباس زنان بخشی از ویژه‌برنامه‌های این ضیافت بود. همچنین گفته می‌شود که در پایان مراسم به هر یک از مدعوین ایرانی و خارجی، تعداد 5 سکه تمام بهار اهدا شد. اخبار منتشر شده حاکی از آن است که این مراسم شرایط نامناسب داشته که همسر علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به نشانه اعتراض سالن حافظیه را ترک کرد. این در حالی است برخی از زنانی که در این مراسم حضور داشتند تمام این اتفاقات را تکذیب کردند. آن‌ها به سایت انتخاب گفته‌اند این مهمانی، یک مراسم مولودی زنانه بود که خانم الهی قمشه‌ای در آن به سخنرانی پرداخت و مطالبی همچون اعطای سکه به تمامی شرکت‌کنندگان حقیقت ندارد. آنان اضافه کردند: اخبار منتشرشده در مورد خروج اعتراض‌آمیز همسر دکتر صالحی از این مجلس یا استفاده از ارکسترهای خاص نیز صحت ندارد.


   همسر روحانی در خانه خود مهمانی بگیرد
با این وجود، نمایندگان مجلس روز گذشته در صحن علنی با نطق و تذکر کتبی، به دولتی‌ها تاکید کردند زیر ذره‌بین هرم سبز قرار دارند و نباید از مسیر ساده زیستی خارج شوند. یکی از مخالفان همیشگی دولت در نطق میان‌ دستور خود به مراسم همسر روحانی اشاره کرد و گفت: اگر همسر رئیس جمهور می‌خواهد جشنی برگزار کند در خانه خود برگزار کند، رئیس‌جمهور اجازه ندهد که همسران مسئولان با اموال دولتی و بیت المال پای علیاحضرت‌ها را بار دیگر به این مملکت باز کنند. روح ا... حسینیان نماینده مردم تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات در بخشی از نطق خود تاکید کرد: همسر رئیس جمهور اگر می‌خواهد جشن بگیرد در خانه خود که الحمدا... هم بزرگ است و هم جادار جشن بگیرد، در مسجد یا حسینیه جشن بگیرد نه در کاخ‌های متعلق به ملت. وی ادامه داد: بدعتی نگذارید که خدایی ناخواسته دوباره علیاحضرت‌ها به این مملکت بازگردند البته در یکی از دولت‌های سابق تلاش شد که والا‌حضرت‌ها دوباره ظهور کنند اما مردم در پای صندوق رای پاسخ این بدعت‌ها را محکم دادند. نماینده مردم تهران افزود: از رئیس جمهور می‌خواهم جلوی این بدعت‌ها را بگیرد و اجازه ندهند همسرانشان با استفاده از امکانات دولتی بار دیگر سنت‌های جاهلی و زمان شاهنشاهی را احیا کنند، این فریاد امام علی (ع) است که بر رواق تاریخ می‌پیچد که کجا رفتند آنهایی که سنت ستمکاران پیشین را احیا کردند.


   تذکر 11 نماینده به رئیس‌جمهور
نطق حسینیان تنها نقد مجلسی‌ها به دولت نبود. بلکه 11 بهارستان‌نشین در قالب تذکر کتبی دولت را مورد خطاب قرار دادند و از رئیس جمهور خواستند  مانع برگزاری مهمانی‌های اشرافی از پول بیت‌المال شود. طبیب‌زاده نوری،‌اخوان بی‌طرف‌،عمرانی،‌آلیا، سالک‌،کوثری، آصفری، موسوی لارگانی، حیدری طیب‌، قاضی‌زاده، خسروی در تذکر کتبی به روحانی با طرح این پرسش که آیا می‌توان شعار صرفه‌جویی و پیشنهاد انصراف از دریافت یارانه را مطرح کرد و در کاخ سعدآباد به عنوان روز زن مهمانی اشرافی گرفت و از بیت‌المال هزینه کرد، خواهان جلوگیری از برگزاری مهمانی‌های اشرافی از پول بیت‌المال شدند. فارغ از اینکه مراسم همسر روحانی، به این اندازه اشرافی بوده است یا خیر، قطعا چنین وقایعی می تواند به اعتماد ملت نسبت به دولت منتخب آسیب برساند.  آن هم مردمی که وجود این دولت را تنها راه نجات ملی تلقی می کنند.اگر روحانی چند اشتباه شبیه مراسم مجلل همسر خود در کارنامه ریاست‌جمهوری اش داشته باشد، در دور بعدی انتخابات ریاست  جمهوری، مجبور می‌شود کلید پاستور را به فرد دیگری بدهد.

دولت دقت کند، مورد سوء استفاده قرار نگیرد
او اعتقاد دارد از آنجا که هنوز خبر برگزاری چنین مراسمی تایید نشده است نباید به آن پرداخت با این حال به مسئولان تاکید می‌کند ساده زیستی را الگوی راه خود قرار دهند. عباس قائد رحمت به خبرنگار قانون می‌گوید که نه تنها دولت، بلکه نمایندگان مجلس و مسئولان قوه قضاییه باید دقت بیشتری نسبت به  ساده  زیستی داشته باشند. او ادامه می‌دهد: برگزاری مراسم مذهبی از قدیم عرف بوده اما نباید این گونه جشن‌ها به سمت تجمل‌گرایی برود و الگوی نادرستی در بین آحاد مردم ایجاد کند. قائد رحمت می‌گوید مقام معظم رهبری نیز در این زمینه توصیه‌هایی به مسئولان داشتند با این حساب باز مسئولیت، مقامات کشوری نسبت به ساده‌ زیستی بیشتر می‌شود. این نماینده با توصیه به مسئولان می‌افزاید اگر روسای قوا و دیگر مسئولان از جمله نمایندگان نسبت به رفتارهای اجتماعی خود دقت نکنند، ممکن است مورد انتقاد قرار گیرند و برگزاری مراسم مجلل، دستاویز جدیدی برای مخالفان و سوء استفاده برخی افراد تندرو شود. با این وجود قائد رحمت از رسانه‌ها خواست تا از صحت خبری مطمئن نشدند، آن را منتشر نکنند تا برای مسئولان دردسر ساز نشود.

برگزاری جشن‌های مجلل دور از شأن مسئولان است
یکی دیگر از نمایندگان مجلس با بیان اینکه برگزاری مراسم مذهبی و مناسبتی از گذشته مرسوم بوده است تاکید می‌کند باید این جشن‌ها در منازل و با هزینه شخصی مسئولان برگزار شود نه آنکه دولتی شود و مورد انتقاد قرار گیرد. جبار کوچکی‌نژاد به «قانون» می‌گوید که مردم از دولتی‌ها و نمایندگان مجلس انتظار دارند زندگی ساده داشته باشند نه آنکه در کاخ مراسم و جشن برگزار کنند. او ادامه می‌دهد: مسئولان نیز باید مانند مردم در خانه‌های شخصی مراسمی به دور از تجملات برگزار کنند تا مورد نقد و انتقاد قرار نگیرند. از سوی دیگر این نماینده تاکید می‌کند: توصیه می‌کنم مراسم مذهبی از سوی خود مسئولان برگزار شود نه همسران یا دیگر اعضای خانواده‌شان. مردم به شخص رئیس جمهور و نماینده رای داده‌اند نه همسران آنها. چنین اقداماتی باعث می‌شود از محبوبیت مسئولان در بین مردم کاسته شود و در دوره بعدی انتخابات مردم به آنها اقبالی نشان ندهند. کوچکی‌نژاد در ادامه به دولتی‌ها توصیه کرد در شرایطی که انتقادات بسیاری از سوی مخالفان به آنها وجود دارد، سعی کنند حاشیه‌های خود را کاهش دهند تا بیشتر مورد هجمه قرار نگیرند.

قانون

کلید واژه ها :
گزارشی ، مهمانی ، همسر ، روحانی
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0514 sec