شناسه خبر: 17465 منتشر شده در مورخ: 1393/2/2 ساعت: 11:46 گروه: فرهنگستان  
فوران آتشفشان ایدز در کشور
خطوط قرمز شکسته می شود؟

فوران آتشفشان ایدز در کشور

   
روند افزایشی انتقال جنسی ایدز در طول این سال‌ها مسوولان جدید سلامتی کشور را نیز بر آن داشته که کوبنده‌تر بر طبل هشدارهایشان بکوبند و سخنانی بگویند و درخواست‌هایی داشته باشند که شاید تاکنون مشابه آن را حداقل از تریبون‌های رسمی کمتر شنیده شده باشد شاید که تابوی گناه بودن این بیماری بشکند.

به گزارش پام نیوز  نزدیک به 5 سال از زمانی که  دکتر مرضیه وحیددستجردی نسبت به فعالیت تن‌فروشان و به دنبال آن آغاز موج سوم انتقال ویروس ایدز از طریق روابط پرخطر جنسی و احتمال فوران آتشفشان ایدز در آینده نزدیک هشدار داد و هر چند دیرهنگام اما سعی در تابوشکنی از این بیماری جهت افزایش آگاهی عموم جامعه و پیشگیری از بروز موارد جدید آن داشت، گذشته اما هنوز راهکار جدی برای کنترل این بیماری اندیشیده نشده است و به دلیل عدم اطلاع رسانی درست و تابو بودن این بیماری، ایدز همچنان در جامعه قربانی می گیرد.

آمار 33.2 درصدی انتقال ایدز از طریق روابط جنسی پرخطر و در این میان سهم 67.5 درصدی زنان در ابتلا از این طریق از یک سو و رشد قارچ گونه ایدز در کمپ‌های ترک اعتیاد، زندان‌ها و کودکان کار، البته به تعبیر وزیر بهداشت، مسوولان سلامت کشور را بر آن داشته است که بی‌پرده از این بیماری سخن بگویند و برای اطلاع رسانی بیشتر به جامعه و پیشگیری از انفجار مجدد مین HIVایدز، شکسته شدن خطوط قرمز جهت دفع خطر را خواستار شوند و به همین دلیل دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی ، وزیر بهداشت دولت یازدهم در همان ابتدای کار در باره این بیماری سخن گفت و در حالی که ایدز را به طاعون تشبیه کرد، پنهان کاری‌ها و دادن اطلاعات غلط را عاملی برای تابو شدن این بیماری معرفی کرد  و با انتقاد از این روند در اطلاع رسانی از بیماری ایدز، گفت: افزایش روابط پرخطر از یک سو و پنهان کاری دسته جمعی میان مبتلایان به دلیل نگاه منفی در افکار عمومی از سوی دیگر سبب شده که در طول 11 سال آمار ایدز در کشور به 9 برابر افزایش یابد.

البته رسیدن سومین موج این بیماری و حتی موج چهارم آن دور از انتظار نبود. هشدارها نشان می‌داد که پیشگیری امکانپذیر است، اما تعلل مسوولان سبب شد تا این امر محقق نشود.

از 24 سال پیش تاکنون که ابتلای 5 درصد از بیماران تالاسمی و هموفیلی به ویروس HIV به عنوان نخستین مبتلایان ایدز در کشور به ثبت رسید تا امروز، آمار HIV مثبت‌های کشور به بیش از 22 هزار نفر رسیده است.

ابتلای بیماران تالاسمی و هموفیلی، موج نخست ایدز در کشور بود؛ اگرچه به اعتقاد مسوولان ذی‌ربط این تنها آمار رسمی است و مبتلایانی که به آنها دسترسی وجود ندارد، بسیارند.

غربالگری فرآورده‌های خونی نخستین اقدام کمیته کشوری مبارزه با ایدز بود و بیشترین بار این کمیته به دوش وزارت بهداشت، اما امروز نهادهای دیگری نیز پایشان در کمک‌رسانی به مبتلایان به ایدز گیر است. از سازمان بهزیستی گرفته تا ستاد مبارزه با موادمخدر هریک در این امر دخیل هستند.

موج دوم ایدز با ابتلای معتادان تزریقی از طریق استفاده از سرنگ مشترک آلوده بروز کرد و حالا موج سوم از طریق رفتارهای پرخطر جنسی جان گرفته است و هشدار ها در باره موج چهارم  که نگرانی ها از بازگشت مجدد موج دوم است جدی تر شده است چرا که  پدیده اعتیاد همچنان تهدید کننده موتور همه گیری اچ آی وی در کشور است.

حالا اما به تازگی نیز، رئیس انجمن صنفی مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به افزایش سیزده برابری آمار مبتلایان به ایدز از سال ۸۰ تاکنون گفته: در سال ۸۰، ۴۰۳ تن به ایدز مبتلا بودند، حال آنکه در سال جاری، شمار افرادی که وارد مرحله بیماری شده‌اند، به ۵ هزار و ۴۱۱ تن رسیده است.

بنا به گفته سید حسن موسوی چلک، در حالی آمار ایدز در ایران افزایش داشته که بر پایه آمارهای جهانی، از سال ۲۰۰۵ تاکنون شمار مبتلایان به این بیماری، ۳۰ درصد کم شده است.

به این ترتیب به نظر می رسد باید هشدارها در این خصوص را کاملا جدی گرفت و به فکر چاره بود چرا که بیماری ایدز در واقع مرگ پنهان جامعه خواهد بود.

کلید واژه ها :
خطوط ، شکسته ، فوران آتشفشان ایدز
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0315 sec