شناسه خبر: 17464 منتشر شده در مورخ: 1393/2/2 ساعت: 11:46 گروه: فرهنگستان  
چراغ سبز ضرغامی به منتقدان ژنو

چراغ سبز ضرغامی به منتقدان ژنو

   
در سال‌های اخیر مناظره‌های تلویزیونی جایگاه قابل‌توجهی در رسانه ملی پیدا کرده است؛ هر چند هنوز آگاهی در این رابطه که چه مسائلی باید به مناظره گذاشته شود و فاصله چه مسائلی باید با این عرصه حفظ شود به‌طور کامل وجود ندارد.

به گزارش پام نیوز  توافقنامه ژنو که روز سوم آذرماه 92 طی ساعت‌ها گفت‌وگو میان گروه مذاکره‌کننده ایران و 1+5 آن هم بعد از حدود 10 سال به سرانجام رسید، مایه شادمانی بسیاری از مردم و البته بسیاری از کارشناسان شد. اما در این میان منتقدانی هم بودند که از ابتدای شروع کار دولت همواره سعی در تخریب مذاکره‌کنندگان داشتند و بعد از انعقاد این توافقنامه به مخالفت‌های خود پایان ندادند و از هر تریبونی برای سر دادن ‌ساز انتقاداتشان استفاده ‌کردند.

در این راستا چند نفر از نمایندگان طی نامه‌ای خواستار حضور در برابر دوربین صداو سیما شدند تا درباره توافقنامه به بحث و مناظره بنشینند. رئیس صداوسیما در ابتدا پاسخی منفی به این نامه داد و اشاره کرد با توجه به شرایط کنونی نقد توافقنامه را به صلاح مملکت نمی‌دانم. البته این پاسخ منفی، با اصرار و پیگیری بیشتر نمایندگان در نهایت منجر به صدور مجوز از سوی ضرغامی شد. در هر صورت اینکه در وهله فعلی صحبت کردن درباره توافقنامه ژنو صحیح است یا خیر؟ خود بحثی است جداگانه. البته در این رابطه بسیاری از کارشناسان نظر مساعدی نسبت به این موضوع ندارند و به نوعی آن را افشای مسائل مهم و محرمانه ملی می‌دانند.

‌ مناظره درباره نقطه و ویرگول صحیح نیست
برای رسیدن به پاسخی مشخص نظر چند نفر از نمایندگان ملت را پرسیدیم که محمدرضا تابش نماینده اردکان در گفت‌وگو با آرمان اینگونه پاسخ داد.

با توجه به صدور مجوز برای به مناظره گذاشتن توافقنامه ژنو نظر شما در این رابطه چیست؟
در راستای بحثی که چند روز است در مجلس و به موازات آن در صداوسیما مطرح شده است مبنی بر به مناظره گذاردن توافق ژنو باید به این نکته اشاره کنم که درحال حاضر شرایط کشور به‌گونه‌ای نیست که ما بتوانیم همه موارد مربوط به قرارداد را بازگو کنیم. اگر عمیق‌تر وارد بحث شویم باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که در هر صورت اسناد، مدارک، گفت‌وگو‌ها و... دارای یک طبقه‌بندی هستند و خیلی از دولت‌ها بر اساس همین طبقه‌بندی‌ها گزارش ارائه می‌دهند یا به عبارتی در توضیح دادن مراعات می‌کنند؛ برای مثال اسناد مربوط به دخالت انگلستان بعد از 50 -60 سال که آن طبقه‌بندی تمام می‌شود افشا شد. به نظر من دولت اکنون نمی‌تواند همه مسائلی را که اتفاق افتاده بازگو کند چون یک مسائلی به نفع ملت رقم خورده است که در شرایط کنونی اگر بازگو شود، ممکن است موجب سوءاستفاده بدخواهان کشور و ملت قرار گیرد و آنها در روابط عادیشان تجدیدنظر کنند.

‌ آیا شما به عنوان نماینده مردم درباره توافقنامه ژنو نکته‌ای که موجب نگرانی باشد، مشاهده کرده‌اید؟
آنچه ما در جلسات خصوصی شنیدیم این است که منفعت ملت، ارزش‌ها، اصول مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری همه و همه رعایت شده است بنابراین دولت طبق یک چارچوب مشخص مذاکرات را پیش برده است بنابراین این مساله که حال مناظره‌ای برپا کنیم و درباره نقطه و ویرگول و واو بحث کنیم کار بیهوده‌ای است. البته در این رابطه می‌توانند اصحاب صاحب فن و کارشناسان راهکار ارائه دهند که باب مناظره و مباحثه هم در آن باز است اما نقد آنچه اتفاق افتاده در شرایط فعلی به اعتقاد من، لازم و ضروری نیست

مسائل محرمانه نباید مطرح شود
محمدجواد دامادی، نماینده مردم آستارا در مجلس نیز درباره به مناظره گذاردن توافقنامه ژنو اینچنین به آرمان پاسخ داد؛ خیلی از مباحث مذاکره و مسائل وابسته به مذاکره محرمانه است و فکر نمی‌کنم این مساله به نفع کشور باشد که مسائل محرمانه در یک رسانه بیان شود و این کار می‌تواند کار اشتباهی باشد به هر حال فضای مذاکرات فضای آرامی را در جامعه می‌طلبد و بهترین مطلبی هم که می‌شود به آن استناد کرد فرمایشات مقام معظم رهبری است مبنی بر اینکه اینها فرزندان انقلاب هستند پس به اعتقاد من نباید فضا را علیه گروه مذاکره‌کنندگان کشور ناآرام کنیم.

‌ صلاح نمی‌دانم که نمایندگان و مقامات رسمی کشور نقد کنند
در میان کسانی که مخالف برپا کردن مناظره درباره توافقنامه ژنو بودند افرادی نیز حضور دارند که موافق تحقق این امر هستند که البته تحقق آن را مشروط به شروطی می‌دانند، ازجمله احمد توکلی نماینده اصولگرای مردم تهران در مجلس که به آرمان می‌گوید: باید منتقدان حرف‌هایشان را بزنند ولی صلاح نمی‌دانم که نمایندگان و مقامات رسمی کشور در این مورد بخواهند نقدهایشان را به‌صورت علنی مطرح کنند چراکه ممکن است مستندی برای مخالفین آن سمت مذاکره‌کننده شود. اگر مقامات رسمی صحبت کنند امکانش هست از این مطالب سوءاستفاده کنند بلکه باید روشنفکران، روزنامه‌نگاران، دانشجویان و علما انتقاد کنند نه مقامات رسمی کشور.

‌ تنها مقامات دولتی می‌توانند روی صندلی موافق بنشینند
با توجه به اینکه هنوز مباحث بر سر بودن یا نبودن مناظره مطرح است اما خبرها حاکی از این مساله است که گویا رئیس صداوسیما عزم خود را جزم کرده است تا میزبان منتقدین در این رسانه باشد. چندی پیش محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی صداوسیما با یادآوری نامه 111 نماینده مجلس به ریاست سازمان صداوسیما مبنی بر اظهارنظر در رسانه ملی درباره توافقات ژنو افزود: نامه 111 نفر از نمایندگان مجلس به ریاست سازمان صداوسیما درباره نقد و بررسی توافق ژنو به رسانه ملی رسید که این نامه پیرو نامه قبلی بود که 19 نفر از نمایندگان به آقای ضرغامی نوشته بودند.

معاون پارلمانی صداوسیما ادامه داد: در نامه نمایندگان به ریاست صداوسیما فرصت برای نقد و بررسی توافقات ژنو در رسانه ملی درخواست شده بود. وی ادامه داد: ریاست سازمان صداوسیما در پاسخ به نامه مذکور نوشته بود که درحال حاضر شرایط آماده نیست و ما رویکرد حمایتی را درباره توافق ژنو داریم و رویکرد انتقادی در رسانه ملی جزو برنامه‌های این سازمان نیست.

میرتاج‌الدینی افزود: بلافاصله بعد از نامه اولیه نمایندگان، نامه 111 نفر از نمایندگان مجلس به ریاست صداوسیما رسید که در حال حاضر برنامه‌ای که برای بررسی این نامه داریم این است که باید بدانیم چگونه با این موضوع برخورد کنیم. وی همچنین از تصمیم سازمان صداوسیما برای برگزاری نشستی با نمایندگان خبر داد و گفت: در این نشست که هفته آینده برگزار خواهد شد با حضور نمایندگان امضا‌کننده نامه مذکور ابعاد درخواست آنان را مورد بررسی قرار خواهیم داد زیرا در بحث توافق ژنو که به عنوان مساله کلان کشور مربوط می‌شود رویکرد صداوسیما از روز اول حمایتی بوده است.

معاون پارلمانی صداوسیما ادامه داد: در تمام مسائل کلان ملی رویکرد صداوسیما حمایتی بوده است. میرتاج‌الدینی افزود: از این‌رو درخواست نشست مشترک نمایندگان امضاکننده این نامه با رئیس صداوسیما مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد سه‌شنبه هفته آینده این نشست در محل سازمان صداوسیما برگزار شود. معاون پارلمانی صداوسیما افزود: برای روشن شدن مذاکرات ژنو، نمایندگان امضاکننده این نامه درخواست داشتند برنامه‌های تلویزیونی از حالت مونولوگ به حالت دیالوگ (یک‌جانبه به چندجانبه) تبدیل شود.


وی ادامه داد: نشست سازمان صداوسیما با نمایندگان مجلس با هدف روشن شدن ابعاد توافق ژنو برگزار خواهد شد تا به این ترتیب از رویکرد مونولوگ که در صداوسیما نسبت به توافقات ژنو است خارج شویم و رویکرد دیالوگ را در پیش بگیریم. معاون پارلمانی صدا و سیما همچنین در گفت‌وگویی گفت: صداوسیما قصد دارد تا به شکل جدی تقاضای ۱۱۱ نماینده‌ای که خواستار برگزاری مناظره هسته‌ای شده‌اند را بررسی کند، اما اگر نظر نهایی «رسانه ملی» مثبت باشد، تنها مقامات دولتی می‌توانند روی صندلی موافق بنشینند و کارشناسان حامی دولت باید از خانه این مناظره‌ها را تماشا کنند.

آرمان

کلید واژه ها :
چراغ ، ضرغامی ، منتقدان ژنو
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0330 sec