شناسه خبر: 17243 منتشر شده در مورخ: 1393/1/24 ساعت: 10:01 گروه: فرهنگستان  
هشدار نسبت یه فروپاشی خانواده ایرانی

هشدار نسبت یه فروپاشی خانواده ایرانی

   
تجرد در کشورهای غربی امری عادی محسوب می شود و این مساله در ایران هم با الگو برداری از کشورهای غربی در حال افزایش است.

به گزارش پام نیوز شاید اگر 50 سال پیش دختر یا پسری مجرد می ماند فرهنگ جامعه او را نمی پذیرفت اما امروز بازار تجرد آنقدر داغ است که برخی خانواده ها با ادعای روشنفکری فرزندان خود را به استقلال و جدا شدن از خانواده و زندگی مجردی تشویق می کنند.

در هر حال، امروزه کسی از مضرات و مشکلات زندگی مجردی بی اطلاع نیست و کارشناسان و متخصصان در رابطه با مشکلات آن، صحبت های متعددی را انجام داده اند. به عنوان مثال در دانشکده های روانشناسی، گروه های مختلف آسیب شناسی زندگی مجردی تشکیل شده است و یا معاونت خانواده ریاست جمهوری، سیاست های کلی مقابله با آن را تعیین و ابلاغ کرده است. اما راه های مقابله با این پدیده چیست؟ چه راه هایی جهت پیشگیری از وقوع چنین بیماری های اجتماعی ای وجود دارد؟ نقش خانواده ها در جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی چیست؟
در حقیقت خانواده ها عامل اصلی جلوگیری از زندگی مجردی هستند و هیچ کس جز آنها نمی تواند فرزندان را از آن منع کند.

خانواده ها باید در مواردی فرزندان خود را درک کنند و به آنها حق تصمیم گیری دهند تا شاهد فاصله عاطفی با فرزندانشان نباشند.جوانان ما در دوره ای قرار دارند که با اعتقادات و باورهای پدر و مادرشان تفاوت چشم گیری دارند، پس نیاز است که نظرات آنها هم در خانواده مطرح و بررسی شود، نه اینکه چون فرزند تجربه کافی ندارد با نظرات او مخالفت شود.

دکتر معید فر، جامعه شناس، در رابطه با نقش خانواده به شهر خبر  می گوید: «رواج زندگی مجردی موجب می‌شود، زندگی اجتماعی که به خانواده کاهش یافته است، به افراد تقلیل یابد؛ چرا که در کشور ما، تنها نهاد قوی «خانواده» است. اگر خانواده نیز، به تدریج از هم گسیخته شود و روحیه فردگرایی در آن وسعت یابد، دیگر جایی برای تجربه با هم بودن وجود ندارد و هویت جمعی به هویت فردی کاهش می‌یابد. در این شرایط، برای فرد تفاوت نمی‌کند که در ایران زندگی کند یا در کشوری دیگر، چون آنچه که باعث تعلق به کشور و جامعه می‌شود، با هم بودن آدم‌هاست.»
وی درباره ی نقش خانواده در این زمینه می افزاید:« خانواده با کنترل شرایط و امور و نزدیکی با فرزندان، می تواند از شرایط دوری گزینی آنها از کانون خانواده جلوگیری کند. اعضای خانواده باید به فرزند، جوان و نوجوان درون خانواده کمک کند، تا بتواند صمیمیت را در خانواده حفظ کند و از آسیبهایی که ممکن است به وجود بیاید، جلوگیری کند»؛

بنابر این در زمینه کاهش زندگی مجردی، نقش خانواده بسیار حیاتی است. خانواده با تقویت ارتباط و دوستی خود با فرزند و البته شناسایی دوستان فرزند، کنترل نامحسوس وی در شرایط مختلف، عدم سرزنش و پذیرش اشتباهات فرزند و کمک به او در جهت اصلاح رفتار به صورت ارشادی و نه قهرآمیز، تقویت زمینه‌های فرهنگی و مذهبی تربیت فرزند، رفتار صحیح والدین و الگوسازی مناسب از خود برای فرزندان، توجه به خواسته‌ها و تمایلات فرزند، عدم وجود تبعیض بین فرزندان، واگذاری مسئولیت‌های متناسب به فرزندان و نظرخواهی و مشورت با فرزندان، در جهت ایجاد و تقویت اعتماد به نفس در آنها و غیره، می‌تواند تا حد زیادی فرزندان و جوانان را در مقابل گرایش به آسیب‌هایی مانند گرایش به زندگی مجردی بیمه کند.

با این حال هر روز آمار تجرد بالاتر می رود و در روزهایی که همه حتی مقام معظم رهبری درباره عوارض کاهش جمعیت جوان کشور هشدار داده اند تجرد می تواند بلای جان بنیان خانواده ایرانی باشد و باید هر چه سریعتر برای آن چاره ای اندیشیده شود.

کلید واژه ها :
هشدار ، فروپاشی ، خانواده ایرانی
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0351 sec