شناسه خبر: 16954 منتشر شده در مورخ: 1392/12/22 ساعت: 14:11 گروه: مدیریت شهری  
از درگیری بودجه ای در شورا تا هجوم ریز گردها
تهران در هفته ای که گذشت:

از درگیری بودجه ای در شورا تا هجوم ریز گردها

   
شهر تهران در هفته ای که گذشت کمی تا قسمتی آرام بود و تنها ماجرای بدهکاران به شهرداری و همچنین بحث و جدل های مربوط به بودجه شهرداری در شورا کمی فضای اخبار شهری را داغ کرد.

به گزارش پام نیوز در این هفته همچنین بحران آب پایتخت به صورت جدی مطرح شد و هشدارهای وزارت نیرویی ها در این خصوص جدی تر شد.

از سوی دیگر ریز گردها و هجوم آنها به پایتخت، معضل دیگری بود که زیر ذره بین رسانه ها قرار گرفت.

خبر خوش توزیع بنزین پاک در جایگاه های سوخت پایتخت را هم شاید بتوان خوشحال کننده ترین خبر هفته نامید هر چند که هنوز در اجرایی شدن یا نشدن آن اما و اگرهایی وجود دارد.

بنزین یورو 4 و هوای پاک

شاید بتوان گفت، مهم‌ترین چالش پیش روی معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس جدید سازمان محیط زیست از زمان انتصاب، آلودگی هوای کلانشهر‌ها به خصوص تهران بوده است و برای همین در هفته ای که گذشت بازار اخبار مربوط به بنزین پاک داغ بود.

ابتکار عملا به جز بنزین پتروشیمی‌ها عامل مهم دیگری را در آلودگی بی سابقه و شدید کلانشهرهایی مانند تهران معرفی نمی‌کند و تقریبا در هر موقعیتی فصل مشابهی از اظهارات خود را به بیان مضرات بنزین پتروشیمی‌ها اختصاص می‌دهد.

رئیس سازمان محیط زیست معتقد است برای حل مشکل آلودگی هوا تولید بنزین در پتروشیمی‌ها باید متوقف شده و دولت به جای آن باید بنزین یورو 4 وارد کند.

بر این اساس  و با پیگیری های ابتکار از وزارت نفت،  قرار بر این شد حدود روزانه 11 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در تهران عرضه  شود که انتظار می رود با عرضه این حجم سوخت تاحدود زیادی از مشکل آلودگی هوا کاهش یابد.

البته به گفته وزارت نفتی ها  غیر از تهران در شهرهای اراک و کرج نیز بنزین یورو4 عرضه می شود و قرار است در شهر اصفهان نیز از اوایل سال آینده عرضه بنزین یورو4 آغاز شود.

با این حال اما هر چند مسئولین از آغاز توزیع بنزین پاک در پایتخت خبر داده اند اما هنوز تغییر محسوسی در هوای تهران رخ نداده و باز هم هوای پایتخت در مرز هشدار قرار دارد که این مساله توزیع بنزین پاک درهمه جایگاه های سوخت پایتخت را زیر سوال می برد هر چند که شاید بتوان این خبر را خوشحال کننده ترین خبر برای پایتخت دانست.

مشکل بی آب پایتخت

مشکل آب همواره برای تهران و سایرشهرهای کشور در فصل های کم بارش مطرح بوده است.

امسال نیز با وجود یک بار تجربه قطعی و افت فشار آب در مناطقی از تهران در تابستان ، این روزها مقامات آبی تهران هشدار می‌دهند به‌دلیل نباریدن باران، افت 50 درصدی ذخیره پشت سدها و کسری 50 میلیون مترمکعبی آب و در صورت رعایت نکردن مصرف صحیح آب توسط شهروندان تهرانی، بخش‌هایی از پایتخت با قطعی آب مواجه خواهند بود و به همین خاطر مسئولان آبی در این هفته هشدارهای بسیاری در خصوص بهینه مصرف کردن آب دادند.

مسوولان بخش آب کشور می‌گویند سرانه مصرف شهروندان ایرانی در بخش آب از متوسط جهانی بالاتر است و این مساله باعث می‌شود تا منابع آبی بیشتری تولید و عرضه شود.

در این میان، تهرانی‌ها بیشتر از همه مردم کشور آب مصرف می ‌کنند و با اینکه متوسط سرانه منطقی آب در دنیا و حتی کشورهای پُرآب 150 لیتر در روز است، هر شهروند تهرانی 220 تا 250 لیتر در روز آب مصرف می ‌کند.

حالا هم استاندار تهران درباره آخرین وضعیت آب تهران گفته: چنانچه مردم 20 درصد صرفه‌جویی کنند، مشکلی نخواهیم داشت اما اگر مراعات نکنند آب را سهمیه‌بندی می‌کنیم.

سیدحسین هاشمی تاکید کرده: در صورتی که در بهار 93 نیز نزولات آسمانی داشته باشیم، همچنان نسبت به مدت مشابه سال قبل کمبود آب داریم بنابراین، مردم باید در بحث صرفه‌جویی آب جدی باشند و چنانچه مراعات نکنند مجبور به سهمیه‌بندی خواهیم شد.

او با انتقاد از روند مصرف آب در تهران گفته: در هیچ کجای دنیا همانند کشور ما آب مصرف نمی‌کنند و نحوه حمام‌کردن با دوش باز، شستن ماشین، بازگذاشتن شیر آب از جمله مواردی است که به ‌شدت باعث افزایش مصرف آب می‌شود که مشکلاتی را به‌دنبال خواهد داشت.

هاشمی ادامه داده: در همه جای دنیا آب بسیار گران است و ارزش فراوانی دارد و با توجه به اینکه تهران دارای 5/8 میلیون و استان تهران دارای 5/12 میلیون جمعیت است، لزوم صرفه‌جویی در آب یک موضوع اجتناب‌ناپذیر است و چنانچه اتفاق نیفتد شاهد کاهش مصرف نخواهیم بود.

به این ترتیب هر چند وضعیت آب در ایران و پایتخت هنوز بحرانی نشده، اما بدون توجه عمومی به آب مسلما خیلی زودتر از پیشبینی ها آب برای تهرانی ها  و ایرانی ها به بحرانی لاینحل تبدیل خواهد شد.

هشدارها در باره هجوم ریز گردها

در این هفته همچنین آلودگی هوای پایتخت  و هجوم ریز گردها به تهران مورد نقد رسانه ها قرار گرفت.

چند سالی است که بازار ریز گردها در پایتخت و شهرهای غربی کشور داغ شد ه و  نفوذ گرد و غبار از مرزهای غربی و جنوب غرب کشور میزان آلودگی هوا را به چندین برابر حد مجاز رسانده است، تا جایی که به گفته معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست، آلودگی‌های ناشی از ریزگردها مشکلی است که به مشکل آلاینده‌ها و آلودگی هوا اضافه شده است و باید به طور جداگانه به آن رسیدگی کرد.

پدیده ریزگردها تا جایی پیش رفته است که چندی پیش موضوعی جدید در این رابطه مطرح شد و نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرد.

همین چند وقت پیش بود که رئیس دانشگاه محیط زیست از احتمال ورود غبار آلوده به آلودگی‌های شیمیایی مانند اورانیوم ضعیف شده ناشی از عملیات‌های نظامی در عراق خبر داد.

خبری که اما به سرعت تکذیب شد و  ناصر راست‌خواه، رئیس نظام ایمنی هسته‌ای کشور وجود هرگونه غبار آلوده به مواد رادیواکتیو به کشور را تکذیب کرد و در آخر هم معلوم نشد اورانیوم هم به ریه های مردم ایران می رود یا خیر؟!

بسیاری از کارشناسان زیست محیطی اما، یکی  از مهم ترین علت‌های پدیده ریزگردها را  خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها می دانند  که گفته می‌شود در صورت استمرار و عدم چاره سازی شاهد سونامی بارش باران نمک حتی در تهران خواهیم بود و به این ترتیب است که بیابانزایی تهدید جدی برای هوای پایتخت است.

بنا بر روایت آمار، درحال حاضر 80 هزار هکتار مناطق بحرانی بیابانی به‌عنوان کانون و منشأ ریزگرد داخلی در اطراف شهر تهران در مناطق بیابانی ورامین و قرچک در غرب و جنوب تهران وجود دارد که موجب آلودگی هوای تهران و انتشار ریزگرد‌ها شده است  که به غیر از ریز گردهایی است که از همسایه های غربی به ایران می رسد و اگر برای مقابله با این پدیده یک طرح بیابانزدایی در قالب عملیات جنگلکاری، بذرکاری، مالچ‌پاشی، مدیریت منابع آب، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز، عملیات آبخیزداری، جایگزینی فعالیت‌های نوین کشاورزی و افزایش بهره‌وری آبیاری اجرا نشود به زودی پایتخت غرق در دود  و آلودگی با ریزگردهای غیر قابل کنترل هم محاصره می شود تا دیگر جای نفس کشیدن برای تهرانی ها نماند.

باید منتظر ماند و دید شهرداری تهران با تعامل با سازمان محیط زیست می تواند راهکار اساسی برای این مشکل نه چندان تازه پایتخت اتخاذ کند یا باز هم دردی بر درهای تهران بزرگ اضاقفه خواهد شد؟

بدهکاران به شهرداری تهران

در این هفته همچنین علیرضا دبیر، عضو شورای شهر از وجود 15 بدهکار بزرگ به شهرداری خبرداد. وی این طور عنوان کرد که پیش از آنکه دیگران بخواهند مچ ما را بگیرند، خودمان این افراد را شناسایی کرده‌ایم.

در همین رابطه معاون مالی شهردار تهران از میزان بدهی این افراد و ممنوع‌الخروجی برخی از آنان خبرداد.  البته ابتدا این رئیس شورا  بود که عنوان کرد   هنوز هیچ اسمی از سوی کمیسیون برنامه و بودجه شورا تحت عنوان بدهکاران بزرگ به شهرداری به هیأت رئیسه نرسیده است.

احمد مسجدجامعی، گفت: چنانچه این اسامی در اختیار ما قرار گیرد روال قانونی آن را طی خواهیم کرد.

از سوی دیگر، معاون مالی و اداری شهرداری تهران گفت:   در مجموع شرکت‌ها و افراد مبلغ ۲۷ میلیارد تومان به شهرداری بدهکارند که اقدامات قانونی برای برگرداندن این رقم صورت گرفته است، ضمن اینکه بعضاً برخی از این گروه‌ها ممنوع‌الخروج نیز شده‌اند.

محمدحسین پورزرندی اظهار کرد: در مجموع 45 هزار و 150 فقره چک داریم که از این تعداد 44 هزار و 970 فقره زیر 100 میلیون تومان با نرخ تورم و دیرکرد است.

وی تصریح کرد: از این تعداد فقره چک 9 فقره چک هم بالاتر از یک میلیارد تومان است که در مجموع 23 میلیارد تومان متعلق به شرکت‌های تعاونی مسکن و شرکت‌های افراد حقیقی هستند که البته برخی از این افراد ممنوع‌الخروج نیز شده‌اند.

درگیریهای بودجه ای در شورای شهر

در این هفته همچنین ماجرای بودجه شهرداری تهران در شورا حاشیه ساز شد.

ماجرا هم از این قرار بود که سخنان رحمت‌ا... حافظی،  رئیس کمیسیون سلامت شورا باعث آغاز توفانی پنجاه و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران شد. آنچه وی در نطق خود گفت، با اعتراض و پاسخ علیرضادبیر مواجه شد.

وی در سخنان خود با اشاره به اینکه در برخی مصوبات شورای شهر تهران درباره بودجه سال 93 شهرداری به برنامه پنج ساله دوم استناد شده است، گفت: با توجه به اینکه این برنامه هنوز ابلاغ نشده است، تبصره‌هایی که در آن‌ها به برنامه پنج ساله دوم استناد شده، وجاهت قانونی ندارد.

حافظی افزود: زمانی که شهرداری لایحه بودجه را به شورا داد، دو هفته تاخیر در تحویل لایحه بودجه به کمیسیون‌ها و اعضا داشتیم و بعد از آن تحت فشار قرار گرفتیم که هر چه سریع‌تر بودجه را بررسی و نتیجه را اعلام کنیم، با این روند دو هفته از زمان بررسی بودجه را از دست دادیم و در نتیجه فرصت بررسی دقیق از ما گرفته شد. در این باره تذکراتی در جلسه داده شد که در بودجه سال 93 شهرداری اعمال نشد. وی با اشاره به قیمت تعیین شده برای خرید دوربین‌های ثبت تخلف پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: هر دوربین مبلغ 450 میلیون تومان برای سال 93 در نظر گرفته شده که رقم بالایی است، مگر این دوربین‌ها چه قیمتی دارند، در این باره سوال کردیم، اما جوابی دریافت نکردیم.

این عضو شورا درباره استناد به مواردی از برنامه پنج ساله دوم شهرداری در تبصره‌های بودجه سال 93 اشاره کرد و گفت: با توجه به ابلاغ نشدن برنامه پنج ساله، استناد به بندهای آن وجاهت قانونی ندارد و در تبصره‌های 3، 4، 10، 36، 37 و 49 این اتفاق افتاده است. وی ادامه داد: تبصره‌های 33، 41، 44، 46، 47 و 48 در زمانی که بررسی می‌شدند تعداد اعضا از حد نصاب خارج شد و رای‌گیری آن‌ها استمزاجی بوده، ولی به عنوان مصوبه ابلاغ شده است. تمام فیلم مذاکرات را بررسی کردم و جزء به جزء دقایقی که جلسه از حد نصاب خارج شده بود را درآورده‌ام.

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد بودجه سال 93 شهرداری تهران غیرنقدی است، گفت: غیرنقدی بودن بودجه یعنی اینکه نمی‌دانیم این بودجه چه می‌شود. رئیس یکی از سازمان‌ها اعلام می‌کند که حاضر بودم غیرنقدم را به قیمت 30 درصد کارشناسی رد کنم، اما نتوانستم و کمتر از یک هفته بعد از سمت خود برکنار می‌شود. غیرنقد بودن بودجه یعنی حاکمیت غیرقانونی و مطلق بر کسی که مطالبه دارد،کدام شهرداری در کدام کشور اینطور عمل می‌کند که ما آن را الگو قرار داده‌ایم.

حافظی افزود: در ادامه بودجه اعضای هیات مدیره و مجمع هشت شرکت ذکر شده بودند و 11 شرکت موجود نبود. شاید هم به شورا ارائه شده، ولی به اعضا منعکس نشده است. البته دو شرکت ارتباطات شهر و عمران نیز در بودجه رد شده و اثری در گزارش ندارند و از آن‌ها حتی ذکر نام هم نشده است. در یکی از این شرکت‌ها هر پنج عضو هیات مدیره عضو مجمع هستند و در سایر شرکت‌ها نیز به طور معمول بین دو تا سه نفر از هیات مدیره عضو مجمع هستند.

علیرضا دبیر در مقام رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا، به اظهارات حافظی پاسخ گفت. وی در این پاسخ خود، هم از بودجه شورا دفاع کرد، هم از عملکرد و ریخت‌وپاش‌های شهرداری.

دبیر گفت: دوران بگم بگم‌ها تمام شده و لطفا همه حرف‌هایتان را بزنید. وی درباره این بخش از حرف‌های حافظی مبنی بر اینکه به اعلام 18 مورد از اصلاحات اعمال نشده در بودجه تهدید می‌کرد، افزود: من از آقای حافظی می‌خواهم این 18 مورد را بخوانند، دوران بگم بگم‌ها تمام شده و حالا باید همه حرف‌هایشان را بزنند.

دبیر افزود: شما که در دولت نهم و دهم کار اجرایی کرده‌اید، نمی‌دانید همیشه معاون شهردار می‌تواند در سازمان‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه‌اش باشد یا نه؟ این عضو شورا در پاسخ به ایراد حافظی درباره کاهش تعداد دوربین‌های نظارتی - تصویری در برنامه سال 93 گفت: شما رئیس کمیسیون خدمات شهری هستید، اعضای شورا در کمیسیون حمل و نقل و عمران اعداد و ارقام مربوط به تعداد دوربین‌ها را تایید کرده‌اند.

وی پس از بررسی تک تک تبصره‌هایی که حافظی به نحوه رای‌گیری برای آن ایراد گرفته بود، تاکید کرد: تبصره 33 به درآمد مازاد شهرداری مربوط می‌شود. تبصره 41 مربوط به اختصاص سه درصد بودجه شرکت‌ها به موضوعات فرهنگی و هنری است. تبصره 44 دقیقا مانند تبصره سال گذشته است. تبصره 46 پیشنهاد آقای دنیامالی است و برای شفاف‌سازی عملکرد شهرداری در بودجه گنجانده شده است.

تبصره 48 هم به شهرداری راهکارهایی برای بهسازی بافت‌های فرسوده شهر با اولویت بازگشایی معابر ارائه داده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه همچنین به ایرادی که حافظی به بودجه غیرنقدی شهرداری گرفت اشاره کرد و گفت: مشکل دولت با بانک مرکزی نبود شفافیت و نبود  بودجه غیرنقد است. مگر می‌توانید زمینی که تهاتر می‌شود را در بودجه نبینید. می‌توانید خزانه غیرنقد را راه بیندازید که انجام شده تا بودجه غیرنقد هم شفاف باشد، اما اینکه بودجه شهرداری تماما نقد باشد، هرگز امکان‌پذیر نیست. اگر خودمان اطلاعاتی درباره بودجه غیرنقد نداریم، موضوع چیز دیگری است.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0402 sec