شناسه خبر: 16912 منتشر شده در مورخ: 1392/12/21 ساعت: 12:55 گروه: شهرنشینی  
کاخ گلستان از فهرست یونسکو خارج می شود؟
وقتی تخریب بناهای تاریخی برای مسئولین عادی می شود

کاخ گلستان از فهرست یونسکو خارج می شود؟

   
بناهای تاریخی ایران یک به یک تخریب می شوند یا در معرض تخریب و خروج از یونسکو قرار می گیرند اما نه سامان میراث فرهنگی به فکر تاریخ ایران است و نه شهرداری تهران به فکر بناهای تاریخی پایتخت.

به گزارش پام نیوز   به نقل از شهر خبر همین چند وقت پیش بود که خبر تخریب خانه تاریخی استاد آواز ایران، غلامحسین بنان تیتر خبر بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها شد تا در میان هیاهوهای رسانه ای خانه زیبای بنان به برجی سر به فلک کشیده تبدیل شود!

البته این تنها مورد تخریب خانه های تاریخی نیست بلکه بناهای ثبت شده نیز در معرض خطر هستند. به این ترتیب است که  بسیاری از آثاری که ثبت ملی شدند و هنوز با ارزش وتاریخی هستند به دلیل اینکه از آن‌ها به درستی حفاظت نمی‌شود در حال تخریب و نابودی هستند و کسی به فکر نیست که نیست.

به عنوان مثال  خانه فخرالدوله در منطقه ۱۲ که در حال حاضر اداره برق است، از  قسمت جنوبی در حال تیکه شدن به دو قسمت است و حالا ماجرای کاخ گلستان هم جدی تر شده است اما نه شهرداری اقدام مناسبی در این خصوص انجام می دهد و نه سازمان میراث فرهنگی.

کاخ گلستان را اما همه پایتخت نشین ها و ایرانی ها به خوبی می شناسند. این کاخ  مجموعه‌ای از بناها است که در میدان ارگ تهران واقع است. بناهایی که  در زمان‌های مختلف ساخته شده‌اند و ارزش تاریخی بسیار دارند.

بر اساس روایت‌های تاریخی شروع ساخت کاخ گلستان به ارگ تاریخی تهران و زمان شاه طهماسب اول در دوران صفویه در بخش قدیمی شهر تهران باز می‌گردد، و بخش‌های اصلی آن در درون حصار قدیمی تهران احداث شده است اما تاریخ می گوید در دوره قاجار این کاخ گسترش فراوانی یافت و محل سکونت شاهان قاجار بود.

کاخ گلستان در تیرماه 1392در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج، در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.

این اثر شانزدهمین اثر ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای می‌گیرداما نکته اینجا بود که طی شش سال گذشته و تا قبل از ثبت جهانی این اثر باستانی مسائلی از جمله مرتفع بودن ساختمان واقع در کنار کاخ گلستان موجب شده بود تا ثبت جهانی آن به تعویق بیفتد.

با این حال پس از بررسی مسائل، کارشناسان یونسکو این کاخ را به عنوان شانزدهمین اثر تاریخی ایران در جهان ثبت کردند. این ثبت اما اکنون و با گذشت فقط چند ماه از ثبت جهانی این اثر بار دیگر هشدارها درباره خطر خروج کاخ گلستان از این فهرست به گوش می‌رسد.

ماجرا هم از این قرار است که دوباره برج ها در کنار کاخ گلستان قد علم کرده اند! در واقع اسکلت برج بلند مرتبه دلگشا در مجاورت کاخ گلستان همچنان آهن و سیمان می‌بلعد و قد می‌کشد و انگار قرار نیست کسی برای نجات حریم این کاخ تاریخی دوره قاجار کاری بکند و این روزها هیچکس به هشدارهای یونسکو و خطر خروج این کاخ از فهرست آثار ثبت شده جهانی توجهی نمی‌کند تا جایی که رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر هم روز گذشته درباره ساخته‌شدن این برج 27 طبقه در مقابل کاخ گلستان تذکرداد و گفت که ساخته‌شدن این برج حریم و سرنوشت کاخ گلستان را به خطر انداخته است.

به گفته احمد حکیمی پور، «کاخ گلستان در معرض تهدید است و باید هرچه سریع‌تر فکری برای آن بشود» اما کجاست نهادی که برای این کاخ چاره اندیشی کند.

گفتنی است، مهرماه امسال کمیته پیگیری خانه‌های تاریخی شهر تهران برای اولین بار با انتشار اسنادی کوتاهی سازمان میراث فرهنگی دولت قبل را موجب شکسته شدن حریم کاخ گلستان تهران و خروج این اثر از فهرست آثار جهانی یونسکو اعلام کرد.

هر چند احمد مسجد جامعی، رئیس شورای شهر تهران قول داده است که این موضوع را از طریق کمیسیون‌های شهرسازی و معماری پیگیری کند  چراکه به گفته او شورای چهارم توجه ویژه‌ای به حفظ اماکن تاریخی و فرهنگی شهر تهران دارد، اما اگر شورا هم دیر بجنبد کاخ تاریخی ایرانی از یونسکو خارج خواهد شد و آن روز دور نیست.

کلید واژه ها :
کاخ گلستان ، فهرست ، یونسکو
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0498 sec