شناسه خبر: 16826 منتشر شده در مورخ: 1392/12/11 ساعت: 17:35 گروه: فرهنگستان  
پکن برای تهران خواهری می‌کند؟
نگاهی به ماجرای خواهرخوانده‌های تهران

پکن برای تهران خواهری می‌کند؟

   
خواهرخواندگی قراردادی است بین سران مملکتی یا سران دو شهر که برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی بسته می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدیریت شهری"پامنیوز" به نقل از شهرخبر خواهرخواندگی اصطلاحی است که از ادبیات اروپا وارد دیگر کشور‌ها شده و برای نخستین بار در سال ۱۹۲۰ بعد از جنگ جهانی اول این قرارداد بین یک شهر انگلیس و یک شهر در فرانسه منعقد شد و تا سال ۱۹۸۶ ادامه داشت هدف از این قرارداد پیوند و اتحاد بین شهروندان دو شهری است که دارای منافع مشترک هستند.
مفاد این قرارداد‌ها موضوعات فرهنگی اقتصادی و بازرگانی و اخیرا ورزشی را شامل می‌شود در ادبیات اروپایی خواهرخواندگی به شهرهای دوقلو یا همسان هم گفته می‌شوند، اما در کشورهای آسیایی و امریکایی اصطلاح خواهر خواندگی رواج بیشتر دارد.
علت بکارگیری واژه خواهرخواندگی به این اعتبار است که در بیشتر زبانهای دنیا واژه شهر مونث است معمولا دو شهر برای خواهر خواندگی باید دارای تشابهاتی باشند مثلا دو شهر تاریخی، دو شهر علمی یا دانشگاهی و یا دو بندر و یا حتی دو سمبل مشترک باشند که این انگیزه را ایجاد کند.
رونق و رواج گردشگری بین دو شهر خواهرخوانده و نامگذاری متقابل نام خیابانهایی به نام شهر خواهر خوانده از جمله نتایج اعلام خواهرخواندگی شهر‌ها است.
درایران نیز شهر‌های مختلف با دیگر شهرهای دنیا به عقد قرارداد خواهر خواندگی اقدام کرده‌اند. تهران به عنوان پایتخت کشور قبل از انقلاب با دو شهر سئول و لس آنجلس قرارداد خواهرخواندگی بست و بعداز انقلاب در سال ۱۳۷۳ برای نخستین بار با بیشکک پایتخت قرقیزستان خواهر خوانده اعلام شد.
هم اکنون خواهر خوانده‌های تهران به بیش از ۱۷ شهر در جهان رسیده است که در زیر بدان اشاره شده است: سئول کره جنوبی در سال۱۹۶۳، لس‌آنجلس آمریکا در سال ۱۹۷۲ به عنوان دو خواهر خوانده در قبل از انقلاب با تهران بوده و پس از انقلاب شهر‌های بیشکک قرقیزستان در سال ۱۹۹۴، هاوانا کوبا در سال ۲۰۰۱، پرتوریا آفریقای جنوبی در سال ۲۰۰۲، مسکو روسیه در سال ۲۰۰۴، صنعا، یمن در سال ۲۰۰۴، پکن چین درسال ۲۰۰۶، کاراکاس ونزوئلا در سال ۲۰۰۶، می‌نسک بلاروس در سال ۲۰۰۶، استانبول ترکیه در سال ۲۰۰۶، بغداد، عراق در سال ۲۰۰۸، کویت کویت، خارطوم سودان، برازیلیا برزیل، دوشنبه تاجیکستان، مانیل فیلیپین، قدس فلسطین، آنکارا ترکیه در سال ۲۰۱۳ و آخرین قرارداد که چند روز پیش بین تهران و پکن چین در سال ۲۰۱۴ منعقد شد.
شهرداران تهران و پکن چند روز پیش موافقتنامه خواهرخواندگی این دو کلان شهر را امضا کردند و تهران چهل و پنجمین خواهر خوانده پایتخت چین شد. این موافقت نامه پنچ سال اعتبار دارد و پس از اتمام مهلت اعتبار، در صورت عدم اعلام پایان آن از سوی هر یک از طرفین، اعتبار آن تمدیدشده تلقی و به قوت خود باقی خواهد ماند.
پیش از این نیز آنکارا ترکیه در سال ۱۹۹۰، دوحه قطر در سال ۲۰۰۸، آستانه قزاقستان در سال ۲۰۰۶، اسلام آباد پاکستان در سال ۱۹۹۲، بانکوک تایلند در سال ۱۹۹۳، هانوی ویتنام در سال ۱۹۹۴، جاکارتا اندونزی در سال ۱۹۹۲، مانیل فیلیپین در سال ۲۰۰۵، سئول کره جنوبی در سال ۱۹۹۳ و توکیو ژاپن در سال ۱۹۷۹ با پکن قرارداد خواهرخواندگی امضا کرده‌اند.
پس از بستن قراردادهای خواهر خواندگی بین تهران و دیگر شهر‌ها با توجه به ویژگی این نوع قرارداد انتظار می‌رود آورده‌هایی برای تهران به وجود آید. از جمله می‌توان گفت رونق اقتصاد شهر با امضای پیمان خواهر خواندگی، تاثیر هنر دیپلماسی شهردار تهران بر افکار عمومی جهانی، دیپلماسی شهری و افزایش مناسبات با کشورهای اسلامی وتوسعه روابط اجتماعی با امضای پیمان خواهر خواندگی.
حال این سول مطرح است که از سال ۱۳۷۳ که اولین قرارداد خواهر خواندگی بعد از انقلاب بسته شد تهران تا چه میزان و دیپلماسی شهری و روابط اجتماعی با این شهر‌ها رونق یافته است؟
این روز‌ها که شهروندان تهرانی با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند محمد باقر قالیباف در انعقاد قرارداد خواهرخواندگی‌اش با پکن گفت: «وقتی وارد پکن شدم، در‌‌ همان ابتدا آلودگی هوا نظرم را جلب کرد. البته تهران به این اندازه آلودگی هوا ندارد.»
در شهر پکن نیز همانند تهران چالش‌هایی چون گسترش بی‌رویه جمعیت، آلودگی هوا، بافت‌های فرسوده و مشکلات زیست محیطی وجود دارد. همچنین شهر پکن در صدر آلوده‌ترین شهر‌های دنیا قرار دارد. در پکن در هر متر مکعب از هوا بیش از ۵۰۰ میکرو گرم ذرات خاک موجود است. این در حالی است که سالانه میزان متوسط ذرات خاک ۱۲۱ میکروگرم در هر متر مکعب است. در این شهر کسی دیگر بدون ماسک بیرون نمی‌رود.

 


تصاویر آلودگی هوای شهر «پکن»


حال چگونه شهری که خود با همه پیشرفت‌ها در بازارهای داخلی و خارجی هنوز نتوانسته چاره‌ای برای آلودگی هوایش یابد می‌تواند برای تهرانی‌ها که بیش از دو دهه است آلودگی هوا را تجربه می‌کنند، خواهری کند.
چینی‌ها که با انعقاد قرار داد خواهر خواندگی قرار است میزان گردشگران چینی در تهران را افزایش دهند؛ این در حالی است که چندی پیش شکایت ازگردشگران چینی در برخی از کشور‌ها به دلیل اقداماتی چون تف کردن درمعابر، ادار کودکان در استخر و دررستوران‌ها، پرتاب زباله در معابر، با صدای بلند صحبت کردن، بی‎توجهی به لباس هنگام حضور در معابد بودایی، آوازخوانی در حال مستی و ازهمه مهم‌تر؛ رعایت نکردن مقررات راهنماییی و رانندگی در خیابان‎‌ها مطرح شده است.
یکی دیگر از ویژگی‌های خواهر خواندگی بین شهرهای دنیا قرار دادن نام خیابان‌ها به اسم شهرهای خواهر خوانده است. اما نکته‌ای که شایان ذکر است اینکه از بین این همه خواهر خوانده‌های تهران بیشترین اسم شهر‌ها ی ایران و به خصوص اسم «تهران» در کشور امریکا است. خیابان‌های چون تهران در الجزایر، اصفهان در آلمان، تبریز در ایالات متحده آمریکا، تهران، نیوهمپشایر، چارلستون ایالات متحده آمریکا، دریاچه نراقی در آمریکا، خیابان ایران در آمریکا، خیابان تهران در کره‌جنوبی، خیابان خلیج فارس در الجزایر، تهران در پاریس و خیابان سعدی در آمریکا نام گرفته‌اند.
در مجموع با اینکه انتظار می‌رفت شهرهای به عنوان خواهر خوانده‌های تهران انتخاب شوند که خود کمتر مشکلات شهری داشته باشند اما امید است تدابیری که شهردار تهران در انتخاب خواهرخوانده‌های تهران اندیشیده بتواند درمانی برای مشکلات تهران در پی داشته باشد تا به قول آقای شهردار مجبور نباشیم برای درمان آلودگی هوا روزهای پیاپی مدارس و ادارات را تعطیل کنیم.

کلید واژه ها :
پکن ، تهران ، خواهری
طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0761 sec