شناسه خبر: 1538 منتشر شده در مورخ: 1391/11/16 ساعت: 14:47 گروه: شهرنشینی  
مشارکت مردم در تولید مسکن محلی
سازمان نوسازی شهر تهران خواستار شد:

مشارکت مردم در تولید مسکن محلی

   
نمی توان بافت های فرسوده را بدون در نظر گرفتن کم توانی های اقتصادی، درآمد پائین، فقر، بیکاری، پایین بودن سطح امید به زندگی، گسترش فرهنگ و پدیده های اجتماعی نامناسب، کمبود امنیت و بهداشت و دیگر مسائل موجود در این بافت ها نوسازی کرد.

از آنجایی که 30 درصد از تولید ملی کشور به بخش مسکن مربوط می شود، مرتفع کردن نارسایی های موجود در این بخش به عنوان گامی مهم در توسعه و رشد اقتصاد ملی مورد توجه مسئولین قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، علیرضا جعفری بحث مسکن را دارای ابعاد قوی اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: در صورتیکه بخش مسکن با تمرکز بر احیای بافتهای فرسوده و در میان توده های انبوه جمعیتی مردم سازماندهی شود، پتانسیل تبدیل شدن به یک حرکت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اظهار کرد: تقاضا، فرسودگی و ساختار تولید و عرضه، اهم موضوعات اساسی مربوط به حوزه مسکن در ایران را منعکس می کند.

وی در این باره توضیح داد: در صورتی که در بخش مسکن طرح هایی با اولویت احیای بافت فرسوده برنامه ریزی شوند، علاوه بر اینکه دو مسأله دیگر در حوزه مسکن (تقاضا و ساختار تولید و عرضه) به طور ضمنی مورد توجه قرار می گیرد، توانایی اصلاح و احیای پتانسیل های فرهنگی و اجتماعی بسیار زیادی را نیز به همراه خواهد داشت.

این مقام مسئول با تأکید بر این که فرسودگی در حوزه مسکن صرفاً کالبدی یا عمرانی نبوده و پدیده ای مرکب از چند مؤلفه است، خاطرنشان کرد: نمی توان بافت های فرسوده را بدون در نظر گرفتن کم توانی های اقتصادی، درآمد پائین، فقر، بیکاری، پایین بودن سطح امید به زندگی، گسترش فرهنگ و پدیده های اجتماعی نامناسب، کمبود امنیت و بهداشت و دیگر مسائل موجود در این بافت ها نوسازی کرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تأکید بر این که سازماندهی یا تولید مسکن در بافت های فرسوده اساساً بدون مشارکت و همراهی مردم امکان پذیر نیست، عنوان کرد: این الزام خود فرصتی است برای تنظیم یک حرکت توسعه ای که آثار بسیار بیشتری از یک فعالیت تولیدی صرف را داراست.

جعفری شتاب بخشیدن به رشد اقتصاد ملی، گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به منظور تأمین عدالت اجتماعی، ارتقاء  کارایی بنگاهها اقتصادی، بهره وری منابع مادی و انسانی و فن آوری، افزایش سطح عمومی اشتغال و تشویق اقشار مردم به پس انداز سرمایه گذاری و بهبود درآمد خانوار و ... به عنوان ساز و کارهای  نهادی خاص در حوزه اقتصاد در سند بالادستی اصل 44 مورد توجه قرار گرفته است.

وی طرح تولید انبوه مسکن محلی را فاز اساسی برای گام های بعدی توسعه در کشور دانست و تأکید کرد: با اجرای برنامه ای مدون طبق یک مدل توسعه تعالی بخش، ظرف مدتی معلوم بستر مناسب برای سایر طرح های توسعه ای در کشور فراهم خواهد شد.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0685 sec