شناسه خبر: 1525 منتشر شده در مورخ: 1391/11/16 ساعت: 13:31 گروه: سیاست  
وزیر کار بیکار شد
گزارشی از یک برکناری؛

وزیر کار بیکار شد

   
مرتضوی هم یک فرد است. چرا این همه حساسیت وجود دارد؟ من می خواستم یک نواری را بذارم ببینید. ولی نمایندگان ، آقای ابوترابی و دیگران آمدند و گفتند که این نوار را نذارید.

جلسه استیضاح وزیر کار در جلسه علنی امروز مجلس برگزار شد و سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان وزیر کار برکنار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، به نقل از شهر، نتیجه استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این شرح است.

کل آرا : 272 رای

موافق استیضاح و برکناری: 192 رای

مخالف استیضاح و برکناری: 56 رای

ممتنع: 24 رای

پیش از آغاز رای‌گیری رییس جمهور و رییس مجلس ایراد سخنرانی داشتند. مهم‌ترین بخش سخنان رییس دو قو به شرح زیر است:

 سخنان احمدی نژاد

مهمترین بخش های سخنان امروز احمدی نژاد به این شرح است:

- استیضاح حق مجلس است. پاسخ استیضاح توضیح دادن است و نه دفاع.

- قانون مهمترین امر است. تنظیم کننده تعاملات است. قانون باید از استحکام حداکثری برخوردار باشد. قانون در کشور ما مبناست.

- حرف های من فارغ از اسیتضاح و رابطه دولت و مجلس است. همه باهم کار می کنیم . همه در یک جبهه هستیم. آقای شیخ الاسلامی جزو بهترین های کابینه است. هم بی حاشیه است هم موفق است.

- ما هر دو یک خواسته داریم. ما و مردم یک خواسته داریم. همه خواسته ها از طریق دولت باید عملی شود. امور معمولی کشور به وسیله دولت انجام می شود. اگر هم در یک راستا قرار بگیریم حرکت دولت سریع تر انجام می شود. امروز کشور تحت سنگین ترین فشارهاست.

- بعضی عوامل باعث شده برخی فشارها در داخل با فشارهای خارجی برابر شوند.

- همکاران پاک من تحت شدیدترین فشارها هستند. من سکوت کردم . همکاران را متهم می کنند. بولتن چاپ می کنند سرتا پا تهمت و افترا هست. همه اینها را تحمل می کنیم. سکوت می کنیم. در روند اداره کشور فردا ممکن است به بن بست می رسیم. - نکته اول : سازمان تامین اجتماعی نهاد عمومی غیردولتی است که متعلق به بازنشسته هاست. نه من نه شما نباید برای این صندوق هزینه یا بدهی ایجاد کنیم. این صندوق مال افراد معلوم است. از حقوق خود زده اند و این صندوق را تشکیل داده اند. امروز روزی است که باید به صندوق تامین اجتماعی کمک کنیم. باید پشتیبانی کنیم . حمایت کنیم.

- نکته دوم : حکم دیوان عدالت اداری مطرح می شود. دیوان عدالت اداری باید نقطه ثبات و آرامش باشد. عین همین شکایت در سال 78 اظهارنظر کرده است. در پاسخ به شکایتی دیوان اعلام کرد که تامین اجتماعی چون غیردولتی است این دیوان حق صدور حکم ندارد. چگونه الان دیوان حق صدور حکم دارد. دیوان در بررسی شکایت قبلی در سال 78 شش ماه طول می کشد اما الان به سرعت این کار انجام می شود. حکم دیوان درباره این مسئله اخیر مشکل دارد. - اگر اجازه بدهیم دیوان عدالت خارج از قانون اساسی عمل کند فردا چطور می توانیم کشور را اداره کنیم؟ اصل 55 قانون اساسی اختیارات دیوان محاسبات را توضیح داده است. دیوان نمی تواند به وزیر نامه بدهد که این فرد را اگر عزل نکنید مجازات می شوید. 

- دیوان محاسبات برخلاف قانون، حکم انفصال رئیس بانک مرکزی را صادر کرد. این اقدام برنامه ریزی ها را با مشکل مواجه کرد. من دارم درد کشور را مطرح می کنم. کجای قانون گفته است که رئیس مجلس می تواند مصوبات دولت را لغو کند. من از مردم حقوقدانان کشور می خواهم برای من توضیح بدهند که چگونه می توان از قانون این موضوع را استنباط کرد که رئیس مجلس مصوبات دولت را لغو کند. 

- همه محترم هستند. بحث من حقوقی است. رئیس مجلس نباید حاکم باشد. قانون اساسی را نمی شود تغییر داد مگر اینکه از طریق قانونی که خود قانون اساسی بیان کرده، قانون اساسی تغییر کند. اگر دولت حتی نتواند انتصاب خود را انجام بدهد چه چیزی از دولت باقی می ماند. من از موضع نماینده ملت صحبت می کنم. دارم از حقوق اساسی ملت دفاع می کند. به مردم بگوییم رئیس جمور تحت حاکمیت رئیس مجلس است. اگر قرار باشد دیوان عدالت در انتصابات دولت دخالت کند این موضوع در تاریخ می ماند. اشکالی ندارد ولی قانون اساسی را ابتدا تغییر دهید. یک نفر بنویسد بالاخره قوه مجریه چه کاره است. وقتی انتصاباتش را لغو می کند. این به ضرر کشور است. من درباره اشخاص حرف نمی زنم. صحبت های من درباره شخص آقای مرتضوی نیست. 

- مرتضوی هم یک فرد است. چرا این همه حساسیت وجود دارد؟ من می خواستم یک نواری را بذارم ببینید. ولی نمایندگان ، آقای ابوترابی و دیگران آمدند و گفتند که این نوار را نذارید. 

نمایندگان مجلس: بگید بگید . اگر نگید ندارید .

لاریجانی: اگر نوارهایی هست بذارید. 

- من فکر می کنم مسائلی پشت صحنه می گذرد که نه نمایندگان و نه ما اطلاعی نداریم. ما چه اختلافی باهم داریم. ما دعوایی باهم نداریم. بالاخره پشت همین قضیه که امروز مطرح هست مسائلی دارد می گذارد. جلسات سه تا چهار ساعتی برگزار شده که می خواستیم یک بخشی از آن را پخش کنیم.  

= نوار در حال پخش شدن است. 

- احمدی نژاد: جلسه ای بین فاضل لاریجانی (برادر کوچکتر برادران لاریجانی) و مرتضوی است. 

= نوار پخش شد ولی محتویات آن نامفهوم است. 

- دوستان اول گفتند که این نوار پخش نشه بعدا نمایندگان و رئیس مجلس گفتند که نوار پخش بشه. 

=  لاریجانی: من نگفتم این نوار پخش شود گفتم اگر چیزی دارید پخش کنید. 

- احمدی نژاد: من گفتم یک بخش که نرم تره پخش شود. دولت تحت فشار است. حالا سیستم صوتی جواب نداد. یک شخصی به نام فاضل لاریجانی با آقای مرتضوی جلسه دارد. تامین اجتماعی شرکت های خود را می فروشد. معاون اجتماعی

شما ارتباط دارید. من می خوام

شما هر چی می خواهی به آقای لاریجانی بگو. آقای " ز" باید از قبل من به شما وصل بشود. آقای فاضل لاریجانی می گوید: اون کسی که می خواد قرارداد ببدندد نباید تبلیغات کند. حالا یک جایی همدیگر رو می بینیم. مرتضوی

اخیرا علی آقا را دیده اید. این آقا نظرش نسبت به شما را تلطیف کند. به نظرم الان نظرش کاملا مثبت باشد. منزل مادر باشد. بهرحال من قلق علی آقا و آقا صادق دست من نیست.

ابتدا روی صداقت و پوست کنده می گم. ما می خواهیم کار اقتصادی کنیم با شرکت ز . پروژه هایی که جذابیت داشته باشند. به هر حال می توانیم مفید واقع شویم.

یک زمینه آشنایی ایجاد بشوید.

آمادگی داریم ع. ب که از افراد زحمتکش است که یک سری مشکلاتی داشت. او در بانک ها مشکلاتی داشت. در دستگاه قضایی مشکل داشت. رفتم پیش اخوی دستورش را گرفتیم. حتی در یکی از جلسات ایشان را دیدند. خیلی از موارد دیگر هم هستند. در بانک تجارت و بانک صنعت و معدن هم وام داشتند معوقه بانکی داشتند که حل شد. بله بهتره یک واحد آپارتمان بخرند برای ابتدای همکاری. اینطوری تو چش نمی آد. از فامیل هستند. یک واحد 600 - 700 متری برای ایشان خریداری کنید.

سخنان لاریجانی

- اولا درباره اینکه تنظیم قوا به هم خورده است. آقای رئیس جمهور تنظیم قوا را با سلیقه خود به هم زده اید. یک بار نظر شورای نگهبان را رعایت نکرده اید. قانون تصویب می شود شمار اجرا نمی کنید.

- یاران نزدیک شما پرونده هایی دارند که مانع از رسیدگی می شوید. - رهبری بارها مشکلات مطرح شده از سوی دولت را به هیات حل اختلاف قوا ارجاع داد که این شورا همه مصوبات قانونی را تایید کردند. - چرا از قانون تمکین نمی کنید. رهبری بارها قانون را ابلاغ کردند ولی شما تمکین نمی کنید. شما تخلف کردید. یا نمی دانید بپرسید. فرموید دیوان محاسبات چرا دادگاه دارد. دیوان محاسبات دادگاه ندارد بلکه قوه قضائیه آنچا شعبه دارد. شما به چیزی ایراد دارید. - شما فرموید رئیس مجلس باید حاکم بر رئیس جمهور باشد. اینطور نیست. رئیس مجلس وظایفی دارد. ما با استقلال قوه مجریه کاری نداریم. از ابتدای مسئله استیضاح ، من بارها وساطت کردم که برای جلوگیری از تشنج فعالیت کردم. من از آقای مظفر خواستم که استیضاح کنندگان جلسه ای با وزیر داشتند و به توافق رسیدند.

- عوض کردن قانون درباره سپردن مسولیت تامین اجتماعی به معاون اول، مسخره کردن قانون است. من آقای مرتضوی را می شناسم. آقای شیخ الاسلام با من تماس گرفتند که این موضوع از عهده من خارج است.

- امروز ساعت 7 صبح آقای فروزنده معاون احمدی نژاد زنگ زدند و گفتند که پیغام مهمی از سوی رئیس جمهور دارند. آقای فروزنده گفتند

به نفع کشور نیست. من را تهدید کردند من نواری از بستگان شما دارم که آن را پخش می کنم. من لازم نمی دانم مسائل زیادی که درباره اطرافیان رئیس جمهور هست را بیان کنم. - توطئه ای در کار است. برادر من را صدا کردند و فیلم گرفتند. نفس این کار، مافیایی نیست. توطئه آمیز نیست. این اخلاق است؟ این کار در سطح رئیس جمهور است؟ رئیس قوه مقننه را تهدید می کنند.

- آقای رئیس جمهور، آیا بهتر بود من هم مثل شما، جلسه با برادر شما داوود احمدی نژاد درباره ارتباط با منافقین، فساد مالی، و ارتباط با خارج از کشور

- با این همه مشکلی که اطرافیان شما دارند. ما می گوییم اگر یکی از اطرافیان ما مشکلی داشت رسیدگی شود اما شما مانع از رسیدگی به اطرافیان خود می شوید. مشکل ما این است که رئیس جمهور ما اولیات اخلاقیات را رعایت نمی کند. اگر یکی از اطرافیان من مشکلی دارد به من چه ارتباطی دارد. با جلسه استیضاح چه ارتباطی دارد. ما در مجلس از دیدارها ، فیلمی ضبط نمی کنیم. ضبط فیلم اقدام مافیایی است.

 یکی از نمایندگان به نقل از فاضل لاریجانی گفت: من به تقاضای مرتضوی با او دیدار کردم. او خواهان وساطت برای دیدار با لاریجانی شد. من چنین مطالبی را بیان نکردم.

امروز این نوار را پخش کردید که مردم شخصیت شما را بشناسند. حدیثی است که اگر مسلمان اقدامی کند برای اینکه مسلمانی را خوار کند باید خود را برای جنگ با خدا آماده کند.

شما در یک جلسه علنی شؤونات جمهوری اسلامی را رعایت نکردید.

گفتنی است احمدی نژاد خواستار پاسخگویی به رئیس مجلس شد اما لاریجانی مخالفت کرد. احمدی نژاد گفت که در این صورت، جلسه را ترک خواهد کرد که لاریجانی به وی گفت: به سلامت.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/2522 sec