شناسه خبر: 13594 منتشر شده در مورخ: 1392/6/11 ساعت: 22:51 گروه: دادوستد  
درآمد 397 میلیارد تومانی شهرداری اهواز
معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز خبر داد:

درآمد 397 میلیارد تومانی شهرداری اهواز

   
مالیات بر املاک دارایی ها عوارض نوسازی در سال 90 تنها 5 درصد بودجه شهرداری اهواز بوده است؛ این در حالی است که کشورهای در حال توسعه 18 درصد بودجه و کشورهای توسعه یافته 32 درصد بودجه از عوارض نوسازی می باشد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز اعلام کرد: 110 درصد از بودجه عمرانی شهرداری اهواز در سال 91 تحقق یافت.

ابراهیم نوشادی معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز در نشست خبری با رسانه ها با بیان اینکه سال گذشته 110 درصد بودجه شهرداری اهواز نسبت به کل بودجه عمرانی تحقق یافته بود افزود: تحقق چند برابری بودجه عمرانی شهرداری اهواز به دلیل ثبات مدیریتی و اعمال مشوق های عوارض نوسازی و ... بود.

وی گفت: در حالی که بودجه شهرداری در سال گذشته 360 میلیارد تومان تعیین شده بود توانستیم 397 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم.

نوشادی در ادامه با بیان اینکه شهرداری از چند ردیف منابع درآمدی داشت گفت: مالیات بر املاک دارایی ها عوارض نوسازی در سال 90 تنها 5 درصد بودجه شهرداری بوده این در حالی است که کشورهای در حال توسعه 18 درصد بودجه و کشورهای توسعه یافته 32 درصد بودجه از عوارض نوسازی می باشد.

وی منبع درآمد دیگر شهرداری را از مالیات ساخت و ساز عنوان کرد وافزود: سال گذشته 37 درصد بودجه شهرداری از این ردیف بود، که هرچند وضعیت خوبی داشته اما اکثر شهرداری های کشور بالای 50 درصد بودجه آنها از مالیات ساخت و ساز می باشد.

به گفته نوشادی در کشورمان هزینه ساخت و ساز بسیار بالاست که عملا جلوی پیشرفت وتوسعه را می گیرد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز در ادامه منبع دیگر درآمد شهرداری مالیات های محلی (پروانه کسب، عوارض خودرو و ..) عنوان کرد و افزود: در شهر اهواز این بند تنها 2 درصد از بودجه شهرداری را شامل می شود این در حالی است که در کلانشهر تهران 6 درصد بودجه شهرداری است.

وی مالیات انتقالی را دیگر منبع درآمدی شهرداری اهواز عنوان کرد و گفت: این منبع درآمدی در سال 90 تنها 14 درصد بودجه عمرانی شهرداری اهواز بود.

نوشادی در ادامه به کمک های دولت به شهرداری اهواز طی سال 90 اشاره کرد و افزود: در حالی که کمک دولت در سال 90 به شهرداری اهواز 25 میلیارد تومان بوده اما این رقم در سال گذشته به 8 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های عمرانی کاهش یافته است.

وی در خصوص بهای خدمات شهرداری اهواز نیز گفت: در حالی که بهای خدمات در اهواز تنها 12 درصد بودجه شهرداری است در کشورهای در حال توسعه 4 درصد بودجه می باشد. به گفته نوشادی، در شهر اهواز بهای خدمات به نحوه مطلوب از شهروندان وصول نمی شود.

وی در ادامه در خصوص مشارکت بخش خصوصی برای پروژه های عمرانی شهرداری اهواز گفت: در سال 90 هیچگونه جذب مشارکت بخش خصوصی برای پروژه های عمرانی شهر اهواز نداشتیم.

وی در بخش  دیگر مصاحبه خود گفت: در حالی که شهرداری اهواز بیش از 300 وظیفه دارد و خدمات ارائه می کند اما منابع مالی مناسبی در قوانین برای آنها تعریف نشده است. به گونه ای که به سرانه نگهداری خدمات برای هر شهروند اهواز 70 هزار تومان است شهروندان تنها 24 هزار تومان آن را پرداخت نموده اند. همچنین سرانه هر شهروند بابت عوارض نوسازی در سال 90، 28 هزار و 500 تومان بوده است.

نوشادی گفت: در حالی که سال 85، 117 میلیارد تومان، سال 86 به 133 میلیارد تومان و سال 87 به 123 میلیارد تومان کاهش و در سال 88 به 160 میلیارد تومان افزایش، سال 89 به 177 میلیارد تومان افزایش درآمدی داشتیم سال 90 درآمد شهرداری 257 میلیارد تومان بوده که سال گذشته 397 میلیارد تومان درآمد شهرداری حاصل شده است که توانستیم بیش از 110 درصد از درآمد را محقق سازیم.

وی در خصوص بافت فرسوده شهر اهواز نیز گفت: از کل مساحت اهواز 1417 هکتار یعنی 6 درصد بافت فرسوده شهری است.

نوشادی در ادامه با بیان اینکه اهواز یکی از شهرداریهای کشور است، که به دنبال شفاف سازی است گفت: در حال حاضر 342 پروژه به اعتبار 130 میلیارد تومان در شهر اهواز در دست اجرا است و این در حالی است که تا تاریخ 30/2/92، 1059 پروژه به اعتبار 250 میلیارد تومن تکمیل شده اند.

وی در ادامه با بیان اینکه بودجه سال 92 برای پروژه های عمرانی اهواز 480 میلیارد تومان پیش بینی شده است افزود: در 5 ماهه نخست امسال توانستیم 172 میلیارد تومان از بودجه شهرداری را محقق سازیم.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : خوزستان
شهر : اهواز
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/2426 sec