شناسه خبر: 13541 منتشر شده در مورخ: 1392/4/21 ساعت: 17:34 گروه: مدیریت شهری  
بذل و بخشش تامل برانگیز
هبه غیرقانونی نمایشگاه بین‌المللی به صدا و سیما

بذل و بخشش تامل برانگیز

   
هبه غیرقانونی نمایشگاه بین‌المللی به صدا و سیما توسط معاون اول رئیس‌جمهور تا آنجا پیش رفته است که اکبر ترکان نماینده ویژه رئیس‌جمهور منتخب در امور انتقال دولت اعلام کرده است بذل و بخشش‌های دولت در روزهای پایانی قابل تأمل است.

واگذاری اراضی و همچنین مستغلات و املاک دولت برای رد دیون در برخی موارد و یا تخصیص ردیف درآمدی در بودجه سالیانه از جمله مواردی بود که در دولت نهم و دهم بسیار بر سر زبان‌ها افتاد و حاشیه‌های فراوانی را هم ساخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدیریت شهری "پامنیوز"، شاید بتوان گفت یکی از پر حاشیه‌ترین و جنجالی‌ترین واگذاری در بین مواردی که گفته شد مربوط به واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران باشد. محلی که زمین آن اوقاف و متعلق به آستان قدس رضوی است و از طرف دیگر برای واگذاری آن در ابتدای دولت دهم اتفاقات مختلفی افتاده است.

واگذاری نمایشگاه بین‌المللی تهران در گروه یک لیست واگذاری‌ها قرار داشت و براساس اقداماتی که سازمان خصوصی‌سازی انجام داده بود در ابتدای دولت دهم نمایشگاه بین‌المللی تهران به ساتا یعنی سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار شد به نحوی که مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ساتا در آن زمان در دفتر مدیریت نمایشگاه بین المللی مستقر شد و از نظر همگان کار تمام شده به نظر می‌رسید چرا که اقدامی قانونی و با رعایت مواردی که سازمان خصوصی‌سازی تعیین کرده بود انجام شد.

اما با توجه به اینکه در این زمین ارزشمند دو شرکت زیر مجموعه وزارت صنعت یعنی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و سازمان توسعه تجارت قرار دارد، به عقیده مدیران هر دو شرکت امور جداسازی ساختمان‌ها به طور کامل انجام نشده است و نمی‌توان گفت که چه بخشی از این اراضی مربوط به سازمان توسعه تجارت و چه بخشی مربوط به نمایشگاه بین‌المللی تهران است.

در آن زمان که واگذاری صورت گرفت اختلاف نظر زیادی بین بابک افقهی رئیس وقت سازمان توسعه تجارت و همچنین عباس قلی‌زاده رئیس وقت شرکت سهامی نمایشگاه بین‌المللی تهران وجود داشت و از طرف دیگر طرف سوم یعنی سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح  نیز وارد کار شده بود اما در اقدامی غیرمنتظره واگذاری نمایشگاه بین‌المللی به دستور محمود احمدی‌نژاد لغو و در همان روز مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز از سمت خود برکنار و کاظم اکبرپور که پیش‌تر معاون این شرکت بود مدیرعامل نمایشگاه شد، شاید یکی از افتخارات اکبرپور این باشد که در زمان مدیریت او هیچ بخشی از نمایشگاه بین‌المللی جدا نشده چرا که پیش‌تر و در دوره مدیریت مدیران پیشین بخش‌هایی از نمایشگاه به بهانه‌های مختلف به سالن اجلاس سران و یا صدا و سیما داده شده بود.

البته در این میان نباید از نقش پررنگ بخش خصوصی در ایجاد جنجال و قیمت‌گذاری برای نمایشگاه بین‌المللی تهران نیز غافل شد چرا که در ان زمان روسای دو اتاق ایران و تهران نیز به میان میدان آمدند اعلام کردند که نمایشگاه باید به بخش خصوصی واگذار شود، کلیه امور مربوط به آن نیز باید با مدیریت بخش خصوصی باشد و حتی نهاوندیان با ابتکاری اعلام کرده بود که مدیریت نمایشگاه باید به صورت پیمانی و با همکاری بخش خصوصی باشد و کار تا آنجا رسیده بود که کهنه‌ تاجر خشکبار جهان یعنی اسدالله عسگراولادی نیز اعلام کرده بود که می‌تواند چک خرید نمایشگاه بین‌المللی را امضا کرده و نمایشگاه را تحویل بگیرد.

با جنجال‌های بوجود آمده در نهایت کار به آنجا رسید که با لغو واگذاری با دستور محمود احمدی‌نژادق قضیه فیصله پیدا کرد و سر و صدای واگذاری نمایشگاه فروکش کرد، تا اینکه هفته گذشته کاظم اکبرپور مدیرعامل شرکت نمایشگاه بین‌المللی تهران در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد نمایشگاه بین‌المللی تهران امسال واگذار می‌شود. او تأکید کرده بود که در حال حاضر نمایشگاه بین‌المللی در گروه دوم لیست واگذاری‌ها قرار دارد یعنی 20 درصد آن در اختیار دولت و 80 درصد آن واگذار می‌شود،

اما پس از آن محمدرضا رحیمی روز چهارشنبه گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت در اقدامی عجیب اعلام کرد نمایشگاه بین‌المللی را به صدا و سیما واگذار می‌کند و در این میان بسیاری از کارشناسان این موضوع را به برنامه‌های اخیر صدا و سیما در تقدیر از رئیس جمهور ربط دادند.

به عقیده برخی کارشناسان نیز این اقدام محمدرضا رحیمی اقدامی غیرقانونی و برخلاف اصل 44 است، چرا که واگذاری باید با شرایط سازمان خصوصی‌سازی صورت گیرد و اینگونه نیست که معاون اول رئیس جمهور به یکباره درخصوص واگذاری یک شرکت و اراضی آن بتواند تصمیم‌گیری کند.

گمانه‌زنی‌ها در همین حد ادامه داشت که اکبر ترکان نماینده رئیس جمهور منتخب در امور انتقال دولت نسبت به آنچه واگذاری شبهه‌دار امکانات دولتی در روزهای پایانی دولت دهم از جمله واگذاری اراضی نمایشگاه بین‌المللی تهران به صدا و سیما بود انتقاد کرد.

او گفت: ممکن است اینگونه تصور شود که چون صدا و سیما در مراسمی از رئیس جمهور تقدیر کرده است او هم متقابلا با واگذاری اراضی ارزشمند نمایشگاه بین‌المللی قصد جبران داشته است و اگر دولت واقعا چنین قصدی داشت می‌توانست در 8 سال گذشته با طی مراحل قانونی چنین کاری را انجام دهد.

نماینده ویژه رئیس جمهور منتخب در امور انتقالی دولت همچنین به فارس گفته است:زمین نمایشگاه بین‌المللی با ارزش است و از وقتی که بحث واگذاری‌اش مطرح شده خیلی‌ها برایش نقشه کشیده‌اند و همچنین اعلام کرده است براساس قانون خصوصی‌سازی باید نمایشگاه واگذار شده اما کاربری آن نباید تغییر کند و حتی سکوت وزیر صنعت نیز در قبال این اقدام عجیب است.

ترکان همچنین گفت: بذل و بخشش‌های دولت در روزهای پایانی قابل تأمل است.

در این میان مدیرعامل نمایشگاه بین المللی در این رابطه حاضر به اظهار نظر نشده و تلاش برای گفت و گو با وی بی نتیجه بوده است، احمدوند رئیس سازمان خصوصی سازی نیز در پاسخ به این سوال که از چند و چون واگذاری نمایشگاه بین‌المللی پرسیده شد، پاسخ به این سوال را به فردا موکول کرد!

به نظر می‌رسد براساس قانون اصل 44 و همچنین مقررات و شرایط سازمان خصوصی‌سازی هر گونه واگذاری و انتقال املاک باید بر اساس قوانین این سازمان باشد، لذا هبه یک شرکت با اراضی ارزشمند در اقدامی ارزشمند از سوی معاون اول رئیس جمهور نه تنها غیرقانونی است بلکه بسیاری از توجهات را در روزهای پایانی دولت دهم به این موضوع جلب کرده است.

//فارس//

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه : منطقه 3
محله : ونک
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0742 sec