شناسه خبر: 13203 منتشر شده در مورخ: 1392/3/11 ساعت: 19:26 گروه: مدیریت شهری  
تعامل مشترک پایگاههای اطلاع رسانی کلانشهرهای ایران
در نخستین کارگروه نشریات و سایت های کلانشهرهای کشور مطرح شد:

تعامل مشترک پایگاههای اطلاع رسانی کلانشهرهای ایران

   
خوشبختانه ایران در بحث نشریات و تولید علم پیشرفت‌های خوبی را داشته است و در سال 2012 رتبه 17 را در زمینه تولید علم در سطح جهانی کسب کرده است.

نخستین کارگروه نشریات و سایت‌های کلانشهرهای کشور با حضور متخصصان این حوزه از شهرداری‌های کشور در ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، به گزارش روابط عمومی شهرداری ارومیه ، در این کارگروه تخصصی نمایندگان شهرداری‌های قم، شیراز، مشهد، اهواز، همدان، قزوین، ارومیه، کرج، رشت حضور داشتند، همچنین  دبیرخانه کلانشهرها، سازمان اطلاعات و فناوری شهرداری تهران ، سامانه 1888 شهرداری تهران، اداره کل ارزیابی مدیران شهرداری تهران، معاونت حقوقی شهرداری تهران ، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران و مدیران و معاونان مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران حضور داشتند.

گفتنی است، اعلام نماینده رسمی برای طراحی ماژور کلانشهرها، تشکیل شورای سیاست‌گذاری سایت با کلان شهرها، تنظیم آیین نامه یا تفاهم نامه با شهرداری تهران در این کارگروه به تصویب رسید.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران، در این کارگروه گفت: کمتر از یک ماه پیش معاونان برنامه‌ریزی کلانشهرها تصمیم به تشکیل کارگروه مجلات و سایت‌های تخصصی مدیریت شهری کلانشهرها گرفت و اکنون نیز نخستین نشست این کارگروه برگزار شده است.

داریانی اظهار کرد:  از ایام گذشته تعامل و همدلی خوبی میان شهرداری‌های کلانشهرهای کشور بوجود آمده است. مصداق این امر نیز برگزاری جلسات متفاوت از سوی کلانشهرها برای بحث و تبادل نظر پیرامون چالش‌ها، فرصت‌ها و مشکلاتی که شهرها  برای بر طرف کردن مشکلات به وجود آمده و تبدیل آنها به فرصت می باشد.

به گفته وی، از زمان تشکیل نظام شورایی در کشور، هر کدام از شهرداری‌ها به صورت مستقل فعالیت می‌کنند، متاسفانه ما امروزه شاهد تزلزل انسجام شهرداری ها جهت پیگیری سیاست ها، برنامه ها و اهداف آنها، هستیم. خوشبختانه کلانشهرها توانسته‌اند با ابتکار خود دبیرخانه‌ای تشکیل دهند و مشکلات و بحث‌های شهرها را دنبال  نمایند.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران، افزود: اجلاس معاونین کلانشهرها دارای 5 کارگروه می باشد که از سال های گذشته  مشکلات را در قالب بحث‌های تخصصی با تعامل و همفکری یکدیگر دنبال می‌کنند، اما در این میان به دلیل رشد نشریات و سایتهای تخصصی در جامعه و شهرداری‌های کشور نیاز به تشکیل کارگروهی با عنوان نشریات و سایت‌های کلانشهرهای کشور احساس می‌شد. بر این اساس پیشنهاد تشکیل آن توسط مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در اجلاس کلانشهرهای شیراز مطرح شد و تمام معاونان برنامه‌ریزی و توسعه کلانشهرها آنرا به تصویب رساندند.

داریانی نشریات و رسانه‌ها را بستر نشر علم و یافته های علمی و تحقیقاتی بیان کرد و گفت: با استفاده از نشریات و رسانه‌ها می‌توان علم، تحقیقات و یافته‌ها را گسترش داد.  همچنین ممکن است در مجموعه‌های خاصی به دلیل وجود و تعدد نشریات و رسانه‌های مکتوب و دیجیتالی در منابع و امکانات با برخی موازی کاری‌ها مواجه شویم.  بر این اساس سعی خواهیم کرد تا از منابع موجود شهرداری ها به نحو احسن استفاده کرده و با برنامه‌ریزی واحد؛ مجموعه امکانات و منابع موجود را سازمان دهی و در یک راستا حرکت نماییم.

وی اظهار کرد: خوشبختانه ایران در بحث نشریات و تولید علم پیشرفت‌های خوبی را داشته است و در سال 2012 رتبه 17 را در زمینه تولید علم در سطح جهانی کسب کرده است.

داریانی با بیان اینکه در دنیا حدود 150 نشریه علمی وجود دارد، افزود: اکنون بیش از هزار نشریه مکتوب در کشور وجود دارد که این میزان در برنامه‌ریزی‌های بلند مدت کشور به یک‌ هزار و 400 نشریه خواهد رسید. بر این اساس می توان گفت که نشریات بستر بسیار مهمی در ترویج، نقش و توسعه علم پژوهی فراهم می‌کنند. این امکان تا حد زیادی در شهرداری تهران و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، با زیر ساخت هایی که سازمان فاوای شهرداری تهران انجام داده، محیا می‌باشد.

نوآوری و هنر به محورهای ششمین جشنواره پژوهش و نوآوری افزوده خواهد شد

معاون علم و فناوری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود، که در مورد سایت مرکز مطالعات و چگونگی تعامل با کلانشهرها صحبت کرد و پیشنهاد ایجاد شورای سیاست گذاری به منظور ایجاد یک سایت مرجع را مطرح کرد.

سید محمد مجابی، با بیان اینکه هدف از ایجاد سایت مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران پرداختن به حوزه مطالعاتی و پژوهش می‌باشد، اظهار کرد: مطالب این سایت اکنون به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی بارگذاری می‌شود. این سایت به عنوان یکی از 60 پروژه برتر و تجربه برتر جهان از سال 2010 تا 2012 از سوی برنامه جامعه جهانی اسکان بشر انتخاب شد و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران لوح ویژه این جایزه را نیز دریافت کرد.

به گفته وی، افقی که برای سایت مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در نظر گرفته شده است‌، دستیابی به اطلاعات و نیازمندی‌های لازم در حوزه مدیریت شهری می باشد.

معاون علم و فناوری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در ادامه به ششمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: این جشنواره در راستای افق چشم انداز 20 ساله که باید رتبه نخست را در منطقه کسب نماییم، برگزار می‌شود. بر این اساس فعالیت های جدی از سوی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران انجام شده تا بتواند در این مسیر حرکت نماید، برای دستیابی به این هدف نیز در سطح منطقه ورود پیدا کرده ایم و سعی بر این داریم تا مرکز پژوهشی منطقه را در مدت کوتاهی راه اندازی نماییم.

مجابی اظهار کرد: شهردار تهران علم محوری فعالیت‌های شهری را در دستور کار خود قرار داده و به همین منظور منشور علمی توسط ایشان ابلاغ شده است. در این منشور سیاست‌های چگونگی حرکت در جهت علم محوری ذکر شده و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نیز این منشور را سرلوحه کار خود در برگزاری جشنواره پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری قرار داده است.

وی در ادامه به نخستین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری که در سال 86 برگزار شد، اشاره کرد و گفت: 610 اثر در این جشنواره ارائه شد و در این میان 37 اثر در فهرست انتخاب برتر قرار گرفت.  همچنین در این جشنواره 47 نشست تخصصی  به مدت 5 روز برگزار شد.

معاون علم و فناوری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به دومین جشنواره در سال 87  اشاره کرد و افزود: آثار رسیده 6 هزار و 132 اثر بود و محور آثار هنری نیز در این دوره از جشنواره در نظر گرفته شد که چهار هزار اثر را نیز به خود اختصاص داده بود. 59 اثر برتر انتخاب و 84 نشست تخصصی به مدت یک هفته برگزار شد. همچنین بیش از 17 هزار نفر از نمایشگاه جانبی این دوره از جشنواره بازدید کردند.

وی اظهار کرد: مدت برگزاری سومین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری از یک هفته به دور روز رسید. تعداد آثار ارائه شده یک هزار و 926 اثر بود و آثار هنری نیز در این دوره حذف و 30   نشست تخصصی نیز برگزار شد.

مجابی افزود: به دلیل حذف نشست های تخصصی و برگزاری آن در طول سال توسط مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در جشنواره چهارم پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری ، مدت زمان برگزاری آن یک روزه شد. میزان آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره دو هزار و 422 اثر بود و در این میان 35 اثر نیز عنوان برگزیده انتخاب شدند.

به گفته وی، جشنواره پنجم چهارم دیماه  91 با پیام قائم مقام دبیر کل سازمان ملل متحد برگزار شد. میزان آثار رسیده چهار هزار و 970 اثر بود و 270 اثر نیز از حدود 50 کشور در سطح منطقه و بین المللی به دبیر خانه جشنواره ارسال شد.

معاون علم و فناوری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران اظهار کرد: نمایشگاه فیزیکی از جشنوراه سوم حذف شد و تمامی آثار را در فضای مجازی(سایت مرکز مطالعات) قرار گرفت.

مجابی به محورهای پیشنهادی جشنواره ششم که امسال برگزار می شود، اشاره کرد و گفت: علاوه بر 36 محوری که برای جشنواره های گذشته در نظر گرفته شده است، کاربست پژوهش برتر، ابتکار و ایده های نوآورانه برتری (نوآوری) و هنر نیز افزوده خواهد شد. 

جای خالی دیپلماسی شهری

گفتنی است در این کارگروه نمایندگان شهرداری‌های کلانشهرها نیز دیدگاه های خود را مطرح کردند.

 مجید شاکری ، مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری همدان، مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران را به عنوان یک مرجع مناسب برای مطالعات در حوزه شهری از جمله شهرسازی و ترافیک بیان کرد.

به گفته وی، شهر به دلیل وسعتی که دارد با موضوعات گسترده ای مواجه می باشد. به طور طبع مرکز مطالعات با دید وسیعی که نسبت به مسائل داشته، می‌تواند به عنوان پایگاه علمی در بحث های شهری مطرح شود.

مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری همدان، بر این اعتقاد است که باید از بحث‌های دانشگاهی فاصله گرفت و بیشتر به سمت موضوعات موردی حرکت کرد و در آن برنامه‌ریزی ‌ شهری را مد نظر قرار داد.

وی افزود: اگر بتوانیم این مساله را  بیشتر در طرح ها و مطالعات خود مورد استفاده قرار دهیم، شهرهای دیگر نیز می توانند از این مساله استفاده نمایند. 

شاکری خاطر نشان کرد: امکانی که شهرداری تهران برای به اشتراک گذاشتن پژوهش ها در اختیار شهرهای دیگر قرار داده ، کار بسیار پسندیده‌ای است. تمام شهرها نیز از این مساله باید استقبال کنند و بعد از اینکه پویایی لازم را بدست آوردند،  سایت کلانشهرها را داشته باشند . 

حسین کشیری، کارشناس مسوول گروه همکاری‌های بین‌المللی در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد نیز به دیپلماسی شهری اشاره کرد و گفت: بحث دیپلماسی شهری یکی از مسائل مطرح در دنیا می‌باشد. این بدان معناست که وقتی شهرها وارد مذاکرات و تبادل تجارب می‌شوند، دولت‌ها نیز یک گام عقب تر قرار می‌گیرند و دیپلماسی شهری یک گام جلوتر از دولت‌ها عمل می‌کند، بر این اساس با ایجاد یک دبیرخانه مستمر می‌توان ارتباط مطلوبی با مراکز آموزش بین المللی مانند  UCLG، مترو پلیس، UN-HABITAT برقرار کرد و از تجارب کشورهای نیز دیگر بهره‌مند شد.

 به گفته وی‌، ایران قابلیت انتقال ارائه تجارب خود را به دنیا دارد، اما باید ساز و کاری برای انتقال آن در نظر گرفته شود. بر این اساس روابط عمومی امور بین الملل شهرداری‌های کشور می‌توانند با شهرهای خواهر خوانده در این زمینه مذاکره نمایند.

کشیری با بیان اینکه در حوزه برنامه‌ریزی و توسعه ، جدا از بحث تجارب شهرهای پیشرفته دنیا نیستیم، افزود: تجاربی که در عرصه برنامه‌ریزی و توسعه وجود دارد، باید محملی برای پیگیری آن در شهرداری ها تعریف شود. با توجه به اینکه ساختار شهرداری ها در حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه پیگری ارتباطات در توسعه های شهری است، لازم می‌باشد تا دبیرخانه کلانشهرها و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران برروی این موضوع به صورت جدی کار کنند تا بتوانیم در یک مکان خاص آخرین دستاوردهای بین المللی در حوزه شهری را برای  سایر کلانشهرها تجمیع نماییم. 

همچنین محمد رحیم رهنما، دانشیار برنامه‌ریزی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در کارگروه نشریات و سایت‌های کلانشهرهای کشور گفت: با توجه به اینکه مجمع کلانشهرها شکل گرفته و ساختار آن نیز تثبیت شده است و شهرداری تهران نقش آفرینی زیادی برای سامان دهی آن داشته است. تشکیل این کارگروه نیازمند هوشمند شدن شهرها است و باید دولت الکترونیک در جامعه مجازی در نظر گرفته شود .

به گفته وی، حرکت شهرها به سمت دنیای مجازی کند است و زمانیکه یک شهر هوشمند می خواهد شکل گیرد، باید ارتباط افقی بین دستگاهی و ترکیبی نیز ایجاد شود، لذا با برنامه‌ریزی می‌توان به این مرحله دست پیدا کرد. 

وی بر این اعتقاد است که کارگروه نشریات و سایت های کلانشهرهای کشور می‌تواند در جهت تحقق شهر هوشمند، دنیای مجازی و فضای مجازی سرعت ایجاد کند. اکنون در میان ابزارها و زیر ساخت ها فاصله وجود دارد،  همچنین باید شهروندان را طی یک دوره آموزشی با فضای مجازی آشنا کرد.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0945 sec