شناسه خبر: 12385 منتشر شده در مورخ: 1392/2/18 ساعت: 11:55 گروه: مدیریت شهری  
سیستم جامع فیلترینگ اینترنت ایران شروع می‌شود
مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات خبر داد:

سیستم جامع فیلترینگ اینترنت ایران شروع می‌شود

   
در صورت تغییر در محتوای سایت‌های غیر مجاز، نرم‌افزار به‌طور اتوماتیک اسامی‌ سایت‌های مورد نظر را در لیست خاکستری قرار می‌دهد.

رضا رشیدی -مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات با تاکید بر این‌که مرحله آزمایشی این طرح در دو هفته آینده به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت‌: این مرکز تنها برای فیلترینگ سایت‌های غیرمجاز به کارگرفته می‌شود و هدف اصلی ما از راه‌اندازی پایگاه، بومی‌سازی این تکنولوژی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، طبق اعلام این مرکز به‌منظور یکسان‌سازی فیلترینگ سایت‌های غیرمجاز در سراسر کشور و بومی‌سازی نرم‌افزار آن، که سالانه نزدیک به 500 هزار دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور دارد، راه‌اندازی می‌شود. مرحله آزمایشی بانک اطلاعاتی فیلترینگ پس از نصب کامل تجهیزات در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اهواز و دو مرکز ICP پرظرفیت و هشت مرکز کم‌ظرفیت تا دو هفته آ‌ینده آغاز می‌شود و حداکثر تا دو ماه آینده فیلترینگ سایت‌های غیرمجاز در سراسر کشور تنها توسط این مرکز صورت خواهد گرفت.
تجهیزات این مرکز از چهار بخش کنترل ترافیک کل شبکه، ربات جست‌وجوگر، سیستم مدیریت و پشتیبانی از مشتری تشکیل شده و سیستم بانک اطلاعاتی آن از دو هزار کلمه کلیدی پشتیبانی می‌کند.
در این باره بیشتر بدانید:
- یک فیلترینگ برای همه
نرم‌افزار این پایگاه علاوه بر سرویس‌دهی در بیش از 300 نقطه، توانایی پشتیبانی زبان‌های فارسی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، روسی، اسپانیایی، ایتالیایی‌ و ترکی با الگوریتم‌های مختلف را دارد.
همچنین ربات جست‌وجوگر پایگاه، برخلاف نرم‌افزارهای خارجی فعلی، توانایی وارد کردن کلمات و URLهای جدید را در CATEGORYهای مربوط (طبقات مخصوص) مطابق با فرهنگ بومی ‌مناطق مختلف دارد و همچنین به‌طور نامحدود CATEGORY جدید به دیتابیس این مرکز می‌توان اضافه کرد‌.
یکی از ویژگی‌های پایگاه مرکزی فیلترینگ این است که کلمات سیاه، خاکستری‌ و سفید را تفکیک می‌کند،‌ که کلمات لیست سیاه به طور اتوماتیک توسط نرم‌افزار شناسایی و سایت مورد نظر فیلتر می‌شود و فیلتر شدن سایت‌هایی که کلمات لیست خاکستری در آن‌ها قرار دارد، به نظر اپراتورهای متخصص که در زمینه پزشکی، علمی و اجتماعی تشکیل شده‌اند، بستگی دارد.
در صورت تغییر در محتوای سایت‌های غیر مجاز، نرم‌افزار به‌طور اتوماتیک اسامی‌ سایت‌های مورد نظر را در لیست خاکستری قرار می‌دهد.
نرم‌افزار بانک اطلاعاتی فیلترینگ قابلیت حذف و اضافه کردن IP سایت‌های غیرمجاز، کلمات و URLهای آنها را به دتیابیس به‌صورت دستی و اتوماتیک را دارد.
یکی از مهم‌ترین ویژگی پایگاه مرکزی فیلترینگ این است که کاربران اینترنت را از روی IP آدرس شناسایی و تمام مراجعات آن‌ها را به سایت غیرمجاز و معمولی در دیتابیس خود ذخیره ‌کرده و ازسوی مدیریت شبکه و اپراتورهای آن قابل استخراج است.
سایر سیستم‌های فیلترینگ داخلی نیز تحت پروتکل مشخصی می‌توانند از طریق این پایگاه به‌روز شوند. ربات جست‌وجوگر این سیستم نیز بین دو تا پنج روز تمام فیلترشکن‌ها را شناسایی و مسدود می‌کند.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0671 sec