شناسه خبر: 12228 منتشر شده در مورخ: 1392/2/13 ساعت: 00:27 گروه: فرهنگستان  
استقبال بی نظیر شهروندان تهرانی از مشکات 91
جشنواره مشکات 17محوری شد:

استقبال بی نظیر شهروندان تهرانی از مشکات 91

   
تهران 8میلیون جمعیت دارد که این آمار اقتضا می کند فعالیت های فرهنگی را در سطح شهر بیشتر و گسترده تر کنیم.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با بیان اینکه حدود 180هزار اثر به جشنواره مشکات ارسال شده است گفت: جشنواره مشکات در سال 91 در 6 محور برگزار شد اما در سال جدید این جشنواره در 17 محور برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، سیدمحمد هادی ایازی در مراسم اختتامیه جشنواره مشکات حمل و نقل و ترافیک شهری با بیان این مطلب اظهار کرد: حمل و نقل و ترافیک یکی از محورهای 6 گانه جشنواره مشکات در سال 91 بود و این جشنواره فرصت و بستری را در شهر ایجاد کرد که تمامی شهروندان خلاقیت های خود را نشان دهند و در مسایل مدیریت شهری ورود کرده و مشارکت داشته باشند.

وی افزود: ارایه حدود 180هزار اثر در محورهای 6 گانه جشنواره مشکات و ارایه 22 هزار اثر در حوزه حمل و نقل عمومی نشان می دهد، 180 هزار خانواده در سطح محلات پایتخت در موضوعات روز مدیریت شهر مشارکت کرده و با خلاقیت هایی متفاوت خود به این موضوعات نگاه کرده اند.

ایازی با تاکید براینکه باید بستر لازم برای استفاده از خلاقیت های شهروندان ایجاد شود گفت: اقدامات متعدد فرهنگی در سطح شهر طی سال های اخیر صورت گرفته است که پیاده راه سازی یکی از این اقدامات بوده، چنانچه پیاده راه سازی خیابان های ولیعصر(عج)، انقلاب، آزادی، شریعتی و... در گوشه و کنار شهر محقق شده و همچنین پیاده راه 17 شهریور نیز سمبلی از پیاده راهی فرهنگی است که مشابه باغ فین کاشان می تواند باشد.

وی تصریح کرد: تهران 8میلیون جمعیت دارد که این آمار اقتضا می کند فعالیت های فرهنگی را در سطح شهر بیشتر و گسترده تر کنیم.

معاون شهردار تهران به برگزاری جشنواره های متعدد در سطح شهر تهران اشاره کرد و گفت: جشنواره مشکات، جشنواره شکوفا، جشنواره پویا و.. از جمله جشنواره هایی است که در پایتخت برگزار می شود تا بیش از پیش بتوانیم از مشارکت و حضور شهروندان بهره مند شده و در راستای توسعه اقدامات فرهنگی گام برداریم.

ابتکار : جشنواره مشکات در تغییر سبک زندگی و ارتقاء فرهنگ جامعه تاثیر گذار بوده / پایبندی به قوانین در کشور جدی گرفته نمی شود

براساس این گزارش رئیس کمیسیون محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران نیز در اختتامیه جشنواره مشکات با محوریت موضوع حمل و نقل و ترافیک اظهار کرد:این جشنواره رویکر اجتماعی و فرهنگی خوبی داشته که باید برای برگزاری آن از دست اندرکاران برگزاری این جشنوراه در شهرداری تهران تشکر کرد.

معصومه ابتکار افزود: جشنواره مشکات در 6 محور ازجمله حمل و نقل، محیط زیست، پسماند و خدمات شهری، زیباسازی و مبلمان شهری، ایمنی و... برگزار شده که 4 محور آن به نحوی با محیط زیست ارتباط مستقیم دارد. این نشان می دهد با فرهنگ سازی در این بخش می توانیم در جهت نهادینه کردن فرهنگ زیست محیطی گام های موثری برداریم.

وی در ادامه خطاب به مسئولان گفت: همواره یک سوال مطرح است که چرا با توجه به تلاش گسترده برای اجرای صحیح قانون باز هم می بینیم که پایبندی به قانون جدی گرفته نمی شود و رفتارهای درست در جامعه نهادینه نمی شود ؟

وی با تاکید براینکه رفتارهای ما باید به گونه ای باشد که رعایت قانون در بطن وجودی و شخصیتی ما نهادینه شود چرا که یکی از مهمترین زوایای ارتقاء فرهنگ رعایت قانون است گفت: در این میان اقدامات فرهنگی و هنری می تواند در تغییر رفتار و نهادینه کردن فرهنگ عمومی نقش داشته باشد که جشنواره مشکات خوشبختانه فرهنگ عمومی و سبک زندگی را مورد توجه قرار داده و توانسته در تغییر سبک زندگی و ارتقاء فرهنگ جامعه نقش داشته باشد.

برخورد جدی با 7 تخلف اصلی موتورسیکلت سواران / بالغ بر 3 میلیون موتورسیکلت در تهران تردد دارد

شایان ذکر است در این مراسم، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با تاکید براینکه حمل و نقل و ترافیک جزء اساسی ترین ارکان زندگی شهری است و باید توجه بیشتری به این مهم شود گفت:  باید با نگاه عمیق تر و جدی تر به موضوع حمل و نقل و فرهنگ ترافیک بپردازیم.

سردار رحیمی با تاکید براینکه تردد موتورسیکلت ها ، امروز از معضلات اصلی شهرها محسوب می شود گفت: بالغ بر 3 میلیون موتورسیکلت در پایتخت تردد دارد و موتورسواران پس از عابران پیاده، بیشترین سهم تصادفات و تلفات را در سوانح رانندگی دارند.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با تاکید بر اینکه در طول یک سال بالغ بر 5هزار راکب موتورسیکلت جان خود را از دست می دهند، گفت: برای حل این معضل بیش از هر چیز نیاز به فرهنگ سازی داریم و اولویت پلیس راهور نیز توجه به بحث فرهنگ سازی و آموزش است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 3 میلیون موتورسیکلت در شهرتهران تردد می کنند که راکبان آنها حتی ابتدایی ترین قوانین ایمنی و رانندگی را نمی دانند و اینجاست که باید در حوزه ترافیک فرهنگ سازی شود.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ تاکید کرد: عابران پیاده 40 درصد کشته شدگان را در شهر تهران به خود اختصاص داده اند و پس از آن بالاترین آمار از آن موتورسیکلت سوران است.

رحیمی افزود: در سال 90 بالغ بر 56 هزار نفر و در سال 91 بالغ بر 80 هزار موتور سیکلت سوار تحت آموزش های اولیه پلیس قرار گرفته اند. ضمن اینکه از ابتدای سال 92 با 7 تخلف ویژه موتورسیکلت به صورت جدی برخورد خواهد شد که از جمله این تخلفات می توان به تک چرخ زدن، عبور از چراغ قرمز، تردد بر خلاف جهت معبر و.. اشاره  کرد.

وی در ادامه خطاب به خبرنگاران و اصحاب هنر در جشنواره مشکات گفت: تقاضا دارم در بخش فرهنگ سازی گام های بلندتر و جهت گیری گسترده تری داشته باشید. باید به سمت و سویی برویم که شهروند مسئول تربیت کنیم. هدف و نشانه باید تربیت شهروندان فرهنگ پذیر و مسئول باشد.

همچنین در این مراسم مدیر کل آموزش های شهروندی شهرداری پایتخت نیز گفت: جشنواره مشکات حمل و نقل در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی برگزار شد که در بخش دانش آموزی با همکاری تمامی مناطق از ظرفیت های مدارس شهر استفاده شده و در بخش دانشجویی نیز در سطح دانشکده های هنر از آثار دانشجویان هنر بهره مند شدیم.

وی با بیان این که تمامی آثار ارائه شده به جشنواره یک ویژگی مشترک داشتند، تصریح کرد: یکی از مواردی که باید در تمامی آثار رعایت می شد، این بود که حاوی یک پیام آموزشی باشند تا هم برای خودشان و هم برای افرادی که آثار را می بینند یا می خوانند، تاثیرگذار باشد تا همگی در یک فرآیند آموزشی قرار بگیرند.

براساس این گزارش در مراسم اختتامیه این جشنواره از برگزیدگان در رتبه های دوم و سوم در سه بخش حرفه ای، نیمه حرفه ای و کودک و نوجوان در قالب های هفت گانه این مسابقه تقدیر شد.

شایان ذکر است در این مراسم احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران و معاون حمل و نقل وترافیک شهردار تهران نیز حضور داشتند.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : تهران
شهر : تهران
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0386 sec