شناسه خبر: 11936 منتشر شده در مورخ: 1392/2/4 ساعت: 01:27 گروه: سیاست  
مشایی: جایگاه احمدی‌نژاد بالاتر از رییس جمهوری است! هیچ جایگاهی شایستگی ندارد که احمدی‌نژاد را در خود جای دهد
در آستانه انتخابات؛ حضور مشایی روشن تر می شود

مشایی: جایگاه احمدی‌نژاد بالاتر از رییس جمهوری است! هیچ جایگاهی شایستگی ندارد که احمدی‌نژاد را در خود جای دهد

   
بخشی از گفت‌وگوی با اسفندیار رحیم مشائی در مورد مسائل مربوط به انتخابات و حضوراو در عرصه انتخابات، رابطه او با ولایت فقیه، اتهام ارتباط او با رمال‌ها و جن‌گیرها و تاثیرگذاری او در تصمیمات دولت و نظرش در مورد جریان انحرافی و قلمداد کردن او به عنوان لیدر این جریان است که بزودی منتشر می شود.

مشائی می‌گوید اکنون احمدی‌نژاد در جایگاه ریاست‌جمهوری نیست بلکه بالاتر از ریاست‌جمهوری است و از طرف دیگر معتقد است در خارج از ایران احمدی نژاد را به عنوان یک شخصیت بی بدیل می شناسند.

اسفندیار رحیم‌مشایی که برخی گمانه زنی‌ها برای حضور او در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، چندی پیش به بهانه سفر رییس‌جمهور به غرب آفریقا و سفر آینده‌اش به شرق آفریقا در گفت‌وگویی مفصل با ایسنا به تشریح اهمیت ارتباط با آفریقا پرداخت و در خلال این بحث مباحث مهمی را در ارتباط با نوع تعامل جمهوری اسلامی ایران با جامعه بین‌الملل مطرح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، البته بحث به اینجا خلاصه نشد و بخشی از گفت‌وگوی ایسنا با وی در مورد مسائل مربوط به انتخابات و حضور مشایی در عرصه انتخابات، رابطه او با ولایت فقیه، اتهام ارتباط او با رمال‌ها و جن‌گیرها و تاثیرگذاری او در تصمیمات دولت و نظرش در مورد جریان انحرافی و قلمداد کردن او به عنوان لیدر این جریان است که ایسنا قول داده است آن را بزودی منتشر نماید.

این مصاحبه که در نوع خود بی نظیر است و اولین حضور روشن مشایی در عرصه سیاسی نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری است ظاهرا در هواپیما صوئرت گرفته و تصاویر حاکی از این امر دارد که این نوع مصاحبه نیز در نوع خود قابل توجه است.

نباید فرصت‌ها را برای ارتباط از دست بدهیم

رییس دبیرخانه جنبش غیر متعهدها ادامه داد:من معتقدم که باید متوازن عمل کنیم و نباید فرصت‌ها را برای ارتباط از دست بدهیم. ما مسئولیت داریم که از ظرفیت‌ها در راستای منافع ملی‌مان در صحنه بین‌المللی در هر کجا که باشد استفاده کنیم، مثلا این‌که امنیت خود را تقویت کنیم،‌ ظرفیت‌های اقتصادی بیشتری برای خود پدید آوریم و یا جای پای خود را در صحنه بین‌المللی محکم کنیم و از برخی از شیطنت‌ها که ممکن است در صدد باشند، ما را در صحنه بین‌المللی تضعیف و یا منزوی کند مراقبت کنیم و نباید اجازه بدهیم که چنین شرایطی ایجاد شود.

رابطه با آفریقا «اخ» نیست

عده‌ای می‌گویند رابطه با آفریقا مهم نیست و "اخ" است، ولی همان آنها باید بدانند که برخی از کشورهایی که این افراد معتقدند که ما در رابطه با آنها موفق نبودیم، رابطه‌شان با آفریقا به مراتب عمیق‌تر و وسیع‌تر از ماست و خیلی زودتر از کشورهایی مثل ما به آفریقا آمدند و منافع می‌برند.

رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها افزود: البته منظورم این نیست که ما هم مثل آنها در قاره آفریقا عمل کنیم، ولی منظورم این است که آفریقا کم‌اهمیت نیست و بسیار هم مهم است. این قاره دارای آینده و رو به توسعه است. دارای جمعیت وسیع و منابع غنی‌ای است و با باز شدن و روشن شدن فضا این اجبار ایجاد می‌شود که به حقوق مردم آفریقا توجه شود و در این باز شدن فضا آینده خوبی پیش‌روی آفریقاست و کسانی که زودتر به این قاره بروند و روابط عمیق‌تری برقرار کنند، دارای آینده‌ای بهتر خواهند بود و می‌توانند 100 سال و 200 سال آینده آفریقا را تحت تاثیر قرار دهند.

اسفندیار رحیم مشائی/مشایی/ احمدی نژاد بالاتر از رئیس جمهور است

باید رو به بیرون نگاه کنیم

رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها گفت: اگر در ایران نقطه‌نظرات، دیدگاه‌ها و نگاه‌ها فقط معطوف به درون شود، ما شاهد یک کشوری ضعیف و بدون تاثیرگذار خواهیم بود و نتیجه‌اش تاثیرپذیری عمیق و گسترده در داخل خواهد بود.

تکلیف خود را باید در عرصه بین‌المللی مشخص کنیم/غرب نقطه ضعف ما را یافته است

رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها افزود: ما در مناسبات بین‌المللی باید تکلیف خود را مشخص کرده باشیم که بین خودمان و قدرت‌هایی که امروز حرف اول را در دنیا می‌زنند، چه تفاوت‌هایی وجود دارد. اگر مثل آنها هستیم پس چرا ما این همه ادبیات تند و مقابله‌ای را مطرح می‌کنیم و آنها را مهاجم معرفی می‌کنیم و یا خودمان به آنها هجوم می‌آوریم. اگر مثل آنها هستیم و تفاوتی نداریم پس این بحث‌ها چیست. اگر تفاوت داریم که من معتقد هستم که داریم، آفریقا صحنه خیلی مهمی است که می‌توانیم به درستی این تفاوت‌ها را نشان دهیم.

مشایی افزود: امروز غرب ما را به چالش می‌کشد و به اعتقاد من نقطه‌ی ضعف در ما پیدا کرده است.

وی در توضیح اظهاراتش گفت: به صورت مرتب از ما مطالبه می‌کند، به ما می‌گوید شما همش می‌گویید نه، بله شما چه چیزی است. رییس‌جمهور آمریکا یکی دو بار از ما خواسته است و گفته که شما مرتب می‌گویید نه، بگویید چی بله.

مشایی ادامه داد:ما در همین چند سال به مسئولیت آقای رییس‌جمهور نشان دادیم که اتفاقا با نه نمی‌شود، جهانی شد و توسعه فکری داد، بلکه با رویکرد ایجابی، اعلامی و اثباتی است که می‌توان جهانی و منطقه‌ای شد، قدرت پیدا کرد و توسعه را عملیاتی کرد و با نفی و نه نمی‌شود.

جایگاه احمدی‌نژاد بالاتر از ریاست‌جمهوری است

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بیان دیدگاه خود در ارتباط با احمدی‌نژاد و آینده احمدی‌نژاد پرداخت و گفت: امروز برای ایران شخص احمدی‌نژاد یک فرصت طلایی است. دکتر احمدی‌نژاد اکنون در سطح بین‌المللی یک شخصیت بی‌بدیل و بی‌نظیر است به ویژه در جهانی که از نبود عدالت و آزادی رنج می‌برند. امروز ایشان یک شخصیت آرمانی و شهیری است که جسارت او در برابر قدرت‌های زورگو زبانزد مردم جهان است.

رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها با اعتقاد بر این‌که شخصیت حقیقی احمدی‌نژاد در حال حاضر برای ایران یک فرصت جهانی است، گفت: وقتی شخصیت حقیقی احمدی‌نژاد با مسئولیتش در ایران همراه می‌شود، این باعث افزایش کمی و کیفی از حیث وسعت و تعمیق تاثیرگذاری می‌شود و به نظرم در پایان دولت آقای احمدی‌نژاد شخصیت ایشان در مقیاس ملی همچنان تاثیرگذار در لایه‌های مختلف اجتماعی با توجه به نوع نگاهی که ایشان در داخل منتشر کردند، خواهد بود؛ چرا که این نوع نگاه امروز فراگیر است و تبدیل به یک خودباوری در مقیاس ملی در بین مردم شده است. از طرف دیگر آقای احمدی‌نژاد دارای اثرگذاری وسیع جهانی هستند و قطعا ایشان نباید موقعیت خود را نادیده بگیرند و از حساسیت خود نسبت به مسائل جهانی فاصله بگیرند.

مشایی با اعتقاد بر این‌که احمدی‌نژاد یک رییس‌جمهور تنها نیست، گفت: آقای احمدی‌نژاد وقتی در یک کشور با رییس‌جمهور آن کشور قرار می‌گیرد، نفودش از رییس‌جمهور آن کشور بیشتر است و این به خاطر توانایی و ظرفیتی است که در ایشان وجود دارد، به خاطر مواضع بین‌المللی و جهانی ایشان است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر وی بخواهد در مورد آینده احمدی‌نژاد تصمیم بگیرد و یک جایگاه حقوقی به او بدهد چه جایگاهی را برای او متصور خواهد بود؟ تصریح کرد: هیچ جایگاهی بعد از دولت دهم شایستگی ندارد که احمدی‌نژاد را در خود جای دهد. شما هر جایگاهی که برای آن تعریف کنید، احمدی‌نژاد در آن جا نمی شود و در واقع جایگاهی نداریم که او در آن جای بگیرد. احمدی‌نژاد اکنون نیز در جایگاه ریاست‌جمهوری نیست، بالاتر از ریاست‌جمهوری است، البته من اثر جهانی آن را عرض می‌کنم. بیشتر از یک رییس‌جمهور است.

مشایی ادامه داد:همان‌طور که گفتم وقتی در یک کشوری حضور پیدا می‌کند، از رییس‌جمهور آن کشور جایگاه بالاتری دارد، این جایگاه ربطی به ریاست‌جمهوری ندارد، البته ریاست‌جمهوری در ایران دارای جایگاه بسیار مهمی است؛ چرا که ایران خود کشور بسیار بزرگ و مهمی است، ولی من معتقدم آقای احمدی‌نژاد فراتر از این مقوله‌ها جایگاه دارد، لذا ایشان نباید به هیچ وجه موقعیت بین‌المللی خود را نادیده بگیرد و مثلا به امری بپردازد که بدون آن جایگاه بین‌المللی نیز آن کار شدنی است. به نظر من این ظلم است و اگر چنین کاری بکند یک ظالم بزرگ خواهد بود؛ چراکه یک ظرفیت بزرگ را معطل کرده است. آقای احمدی‌نژاد باید همچنان به عنوان یک نقش‌گذار و تاثیرگذار عمده بین‌المللی عمل کند.

مشایی در مورد چگونگی این تاثیرگذاری بعد از پایان دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، گفت: مگر اکنون آقای احمدی‌نژاد چکار می کند، اکنون از فرصت ریاست‌جمهوری برای حضور استفاده می‌کند، بعدا باید از فرصت شخصیت حقیقی که دارا می‌باشد برای حضور استفاده کند. اکنون آقای احمدی‌نژاد در سازمان ملل می‌رود و در نطقی مسائل را مطرح می‌کند، نظام سلطه موجود را به چالش می‌کشند و از فرصت ریاست‌جمهوری که دارند از آن تریبون استفاده می‌کنند. آقای احمدی‌نژاد شخصی است که تریبون‌های فراوانی دارد و تریبون آقای احمدی‌نژاد بدون ریاست‌جمهوری ایران خیلی خیلی بیشتر از تریبون‌هایی است که روسای خیلی از کشورها دارند.

وی اضافه کرد: آقای احمدی‌نژاد وقتی در سازمان ملل حضور پیدا می‌کنند رییس‌جمهور یک کشوری است از 200 کشوری که در آنجا حضور دارند، ولی رسانه‌ها در آنجا می‌گویند رییس‌جمهور ایران و آمریکا و این دو را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهند، نه این‌که دیگران مورد توجه قرار نگیرند، ولی سطح توجه متفاوت است.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/6481 sec