شناسه خبر: 11430 منتشر شده در مورخ: 1392/1/20 ساعت: 22:37 گروه: شهرنشینی  
زلزله 6.1 ریشتری بوشهر را لرزاند/ 31 تن از هموطنان کشته شدند/ 3 روز عزای عمومی در بوشهر
بوشهر به کمک فوری نیاز دارد:

زلزله 6.1 ریشتری بوشهر را لرزاند/ 31 تن از هموطنان کشته شدند/ 3 روز عزای عمومی در بوشهر

   
تا این لحظه خبر می رسد که آمار جان باختگان به 31 تن رسیده و تعداد مجروحان 800 تن گزارش شده است.

شدت زلزله به حدی گزارش شده که در کیلومترها آن‌سوتر از کانون لرزه نیز موجب وحشت مردم و به خیابان ریختن آنها شده است. تا این لحظه خبر می رسد که آمار جان باختگان به 31 تن رسیده و آمار مجروحان به 800 تن رسیده است.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از تخریب 80 درصدی دو روستا خبر داد.

در بوشهر سه روز عزای عمومی اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، ساعت 16 و 22 دقیقه عصر امروز زلزله ای به بزرگی 6.1 ریشتر شهر کاکی در شهرستان دشتی (89 کیلومتری استان بوشهر) را لرزاند.

به گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به دانشگاه تهران، این زلزله در عمق دوازده کیلومتری زمین رخ داده و در ادامه پس لرزه های بزرگی به وقوع پیوسته که با بزرگی 4.8 و 5.3 ریشتر در این مرکز به ثبت رسیده است.

دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی کانون زلزله را در نزدیکی گنبد نمک جاشک و در نزدیکی روند گسل برازجان گزارش کرد.

گزارش ها حاکی است که شدت زلزله به اندازه ای بود که لرزش زمین در مناطق بسیاری از استان احساس شده و موجب وحشت مردم شد تا جایی که بسیاری به خیابان ها ریختند.

اطلاعات دریافتی نشان می دهد که به رغم لرزش شدید بسیاری از مناطق استان بوشهر و فاصله حدود هفتاد کیلومتری کانون زلزله با نیروگاه اتمی بوشهر، این نیروگاه هیچ خسارتی ندیده است. حسن وند، استاندار بوشهر نیز در این باره گفت: منطقه زلزله با نیروگاه اتمی بوشهر 150 کیلومتر فاصله داشته و هیچ خسارتی به نیروگاه بوشهر وارد نشده است.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در بانک داده بر خط مرکز لرزه نگاری کشوری، حدود 25 دقیقه بعد از وقوع زمین لرزه نخست، زمین لرزه ای به بزرگی 4.2 ریشتر شهرستان خورموج را لرزاند.

به گزارش فارس، تا کنون پیکر بی جان سه تن از هموطنانمان از زیر آوار خارج شده است.

سید علی هاشمی، فرماندار دشتی گفت: زلزله عصر امروز خسارت تخریبی زیادی در شهر شنبه داشته است. در همین ارتباط  ستاد بحران شهرستان دشتی تشکیل شده است و درخواست نیروهای کمکی از شهرستان‌های دیر، جم و تنگستان صورت گرفته است.

فرماندار دشتی در ادامه خواستار اختصاص بالگرد برای ارزیابی مناطق و کمک به زلزله زدگان شد.

اعزام نیروهای ارزیاب به منطقه

محمود مظفر، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از اعزام تیم‌های ارزیاب در پی زلزله شش ریشتری بوشهر خبر داد.

وی به ایسنا گفت: در پی وقوع این زمین‌لرزه، چهار تیم ارزیاب شامل 20 امدادگر برای ارزیابی میزان خسارات احتمالی به منطقه اعزام شدند.

سازمان لرزه نگاری آمریکا شدت لرزه را 6.3 ریشتر و کانون آن را در عمق 10 کیلومتری زمین اعلام کرده است.

شنیده می‌شود که بر اثر شدت لرزش، قسمتهایی از کوه دیرمی و کوه مند در اطراف کاکی ریزش کرده و گرد و غبار زیادی پدید آورده که از دور دست قابل مشاهده است.

با گذشت حدود صد دقیقه از وقوع زلزله (تا ساعت 18) پس لرزه ها همچنان ادامه دارد و شدت این پس لرزه ها تا 5 ریشتر نیز ثبت شده است اما هنوز آماری از تلفات و خسارات احتمالی گزارش نشده است.

محمدتقی طالبیان، رئیس اورژانس کشور نیز از اعزام گروههای ارزیاب اورژانس به منطقه زلزله زده خبر داد و به فارس گفت: هنوز مأموران اورژانس به محل حادثه زلزله در استان بوشهر نرسیده‌اند اما گروههای ارزیاب اعزام شده‌اند و به زودی برآورد خود را از تعداد مجروحان و حادثه دیدگان را اعلام می‌کنند. همزمان دو دستگاه اتوبوس آ‌مبولانس از شیراز و اهواز به سمت منطقه زلزله زده در استان بوشهر اعزام شده‌اند تا در کنار امکانات خود استان بوشهر به زلزله زدگان رسیدگی کنند و امکانات کافی در این استان برای پوشش همه نیازها برقرار بماند.

شهر شنبه از حالت عادی خارج شده / چهار استان به کمک بوشهر شتافته اند

ابراهیم درویشی، بخشدار شنبه با اشاره به وضعیت تخریبی زیاد شهر شنبه گفت: به دلیل زلزله 6.1 ریشتری شهر از شرایط عادی خارج شده است و مردم به خیابان‌ها ریخته‌اند. سیستم آبرسانی و برق منطقه‌ای شنبه نیز بر اثر زلزله قطع شده، تخریب‌های منازل زیاد است و تاکنون بیش از 100 نفر به بیمارستان انتقال یافته‌اند.

شاپور رستمی، معاون عمرانی استاندار بوشهر نیز گفت: ستاد بحران استان بوشهر تشکیل شده است و بسیج امکانات نیز صورت گرفته است و همچنین با هماهنگی معاون اول رئیس جمهور و سازمان جمعیت هلال احمر چهار استان فارس، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و چهارمحال بختیاری که در مجاورت بوشهر بوده‌اند نیروهای امدادی خود را به سمت مناطق زلزله‌زده اعزام کرده‌اند.

مجروح شدن 500 تن و تخریب دو روستا

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مجروح شدن 500 نفر در زمین لرزه بوشهر خبر داد و به مهر گفت: بر اساس آمار اولیه در زلزله منطقه دشتی 500 نفر مجروح شده اند که 450 نفر به صورت سرپایی درمان و مابقی به بیمارستان منقل شده اند. با هماهنگیهای صورت گرفته آمبولانسهایی از اصفهان و کرمان به منطقه دشتی اعزام شده اند.

مظفر افزود: بر این اساس با ارزیابیهای صورت گرفته دو روستای منطقه بالای 80 درصد تخریب شده اند علاوه بر این روستاهای دیگر نیز دچار شکاف عمیق شده اند.

وی یکی از دلایل عمده کاهش خسارت در این زلزله را نزدیکی منطقه به دریا عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از دلایل اینکه خسارت کمتری به منطقه زلزله زده دشتی وارد شده مربوط به این است که این منطقه در نزدیکی کوهستان است.

آمار کشته شدگان به 31 تن رسید

غلام رضا حیدری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کشته شدن 31 نفر در زلزله عصر امروز در شهرستان دشتی تاکنون خبر داد.

اعلام سه روز عزای عمومی در بوشهر

از سوی آیت‌الله صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر از فردا به مدت سه روز در استان بوشهر عزای عمومی اعلام شد.

همچنین به دستور استاندار بوشهر مدیران ،فرمانداران، بخشداران و شهرداران برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان با مسئولان ذی‌ربط در تماس بوده و آماده امدادرسانی می‌باشند.

همچنین مدیر روابط عمومی فرمانده سپاه امام صادق(ع) به فارس گفت: در پی زلزله شهرستان دشتی گردان‌های عاشورا، الزهرا(س)،امام حسین(ع) و امام علی(ع) شهرستان‌های دشتی، دیر، کنگان، تنگستان،بوشهر و دشتستان به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند و در حال آواربرداری هستند.

توزیع 500 چادر و 2000 تخته پتو در میان زلزله‌زدگان

سید اسماعیل جعفری، رئیس هلال احمر دشتی گفت: 500 چادر ، 2000 تخته پتو ، 200 طاقه موکت و 2 تن مواد غذایی در بین زلزله‌زدگان دشتی توزیع خواهد شد.

حیدر عباس‌زاده، فرمانده نیروی انتظامی استان بوشهر نیز گفت: بعد از وقوع زلزله فرماندهی انتظامی با بسیج امکانات و نیروهای موجود با کمک فرماندهی انتظامی دیر و تنکستان به محل حادثه اعزام شدند. هم‌اکنون مشکل انتظامی نداریم و پلیس راه در منطقه حضور دارد و شاهد ترافیک شدید به سمت شنبه هستیم.

تعداد مصدومان زلزله بوشهر به ۸۰۰ نفر رسید

محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: تعداد مصدومان زلزله بوشهر به حدود ۸۰۰ نفر رسیده و بیش از ۲۰۰ خانوار در شهر شنبه و روستاهای آن بی‌خانمان شده و خانه آنها بین ۲۰ تا ۸۰ درصد تخریب شده است. تاکنون حدود ۸۰۰ نفر مصدوم شده‌اند که حدود ۸۰ نفر آ‌نها به بیمارستان خورموج منتقل شدند و بقیه سرپایی درمان شدند.

وی افزود:‌۱۰۰ تیم امدادگر و ۸ تیم سگ زنده یاب نیز در محل زلزله هستند و کار تجسس زنده‌ها و اجساد ادامه دارد. کار اسکان اضطراری و تغذیه زلزله زدگان نیز با کمک لجستیکی استانهای لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و فارس آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به مناطق زلزله‌زده

سرهنگ رضا سلبی، رئیس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا به فارس گفت: بر اساس گزارش‌های رسیده از مناطق زلزله‌زده استان بوشهر بار ترافیکی در جاده‌های بوشهر به کنگان، هرمز به کنگان پرحجم و نیمه‌ سنگین است و همچنین محورهای فرعی کاکی به شنبه و همچنین تمام جاده‌های فرعی منتهی به مناطق زلزله‌زده برای بار ترافیکی سنگین‌ است.

وی افزود: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده توسط پلیس‌راه استان بوشهر 12 تیم ویژه پلیس راهور به این جاده‌ها به منظور روان‌سازی بار ترافیک منطقه و تسهیل آمد و شد نیروهای امدادی و مردم به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند.

31 پس لرزه بالای دو ریشتر در بوشهر

به گزارش پایگاه داده برخط مرکز لرزه نگاری کشوری، پس از وقوع زلزله 6.1 ریشتری کاکی، تا این لحظه (ساعت 21 و 25 دقیقه) 31 لرزه و پس لرزه با بزرگی بیش از دو ریشتر در استان بوشهر به ثبت رسیده است.

پزشکی قانونی ۲۴ کشته زلزله بوشهر را تأیید کرد

محمود خدادوست، مسئول کشیک سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: مسئولان سازمان پزشکی قانونی در استان بوشهر تا این لحظه ۲۴ جسد از کشته شدگان حادثه زلزله بوشهر را تحویل گرفته‌اند. البته گزارشهای دریافتی نشان می دهد که تعداد کشته شدگان این زلزله بیش از این تعداد است و تعدادی از اجساد متوفیان در بیمارستان خورموج مانده که هنوز تحویل پزشکی قانونی نشده است.

وی افزود: آمار دقیق کشته‌ها احتمالاً فردا مشخص می‌شود.

نجات ۲۰ نفر از زیر آوارهای زلزله

حسین درخشان، سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: 8 قلاده سگ و 10 دستگاه زنده‌یاب توسط امدادگران هلال احمر برای جست‌وجو و نجات افراد از زیر آوار به کار گرفته شدند و تا این لحظه 20 نفر زنده از زیر آوار بیرون کشیده شدند و به نظر می‌رسد کار جست‌و‌جو تا یک ساعت دیگر به پایان برسد.

به گفته درخشان اسکان اضطراری زلزله‌زدگان آغاز شده و ظرفیت اسکان 3 هزار نفر وجود دارد.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان : بوشهر
شهر : دشتی
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0466 sec