شناسه خبر: 11388 منتشر شده در مورخ: 1392/1/21 ساعت: 20:01 گروه: شهرنشینی  
سالانه 5 هزار نفر ایرانی جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند
نائب رئیس دوم فراکسیون محیط زیست مجلس:

سالانه 5 هزار نفر ایرانی جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند

   
با توجه به اینکه فوریت طرح جامع کاهش آلودگی هوا در سال گذشته در خانه ملت رد شد امید می‌رود تحقق این موضوع برای نمایندگان کمیسیون مربوطه حائز اهیمت باشد و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به عنوان طرح دوفوریتی مطرح و تصویب شود.

نائب رئیس دوم فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه سالانه حدود 5هزار نفر در کلان‌شهرهای کشور جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند، گفت: باید تلاش کنیم که طرح دوفوریتی کاهش آلودگی هوا هرچه سریعتر به صحن علنی مجلس راه یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محلات شهر تهران"پامنیوز"، مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با فارس، اظهار ‌داشت: سال گذشته طرح دوفوریتی برای کاهش آلودگی هوا به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که متأسفانه فوریت آن حذف شد.

نائب رئیس دوم فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اهمیت موضوع کاهش آلودگی هوا،  کاهش مدت اعتبار معاینه فنی وسایل نقلیه از 5 سال به 2 سال ضرورت می‌یابد.

وی بیان داشت: بر اساس طرح دوفوریتی کاهش آلودگی هوا مقرر شده بود که سوخت مورد نیاز خودروها تا پایان سال 92 بر اساس استاندارد یورو 4 تامین شود.

وی همچنین بیان داشت: نیروی انتظامی مکلف شده بود که از ابتدای سال 92 خودروهای فاقد استاندارد یورو 4 که توسط شرکت‌های خودروساز داخلی تولید می‌شوند را شماره‌گذاری نکند.

بائوج لاهوتی توسعه و گسترش سیستم حمل و نقل عمومی را از دیگر راهکارهای کاهش آلودگی هوا به خصوص در  کلان‌شهرهای کشور عنوان کرد و بیان داشت:‌ بر همین اساس مقرر شده بود تا 75 درصد از جا به جایی‌ها در 8 کلان شهر کشور توسط سیستم حمل و نقل عمومی انجام شود.

به گفته وی سهم سیستم حمل و نقل عمومی در شهرهای مختلف متفاوت است اما در کلان‌شهر تهران برابر 35درصد است.

نماینده منتخب مردم در دوره نهم مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: بدون شک بهره‌گیری از سیستم حمل‌ونقل عمومی می‌تواند تاثیر بسزایی را در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

نائب رئیس دوم فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: توسعه سیستم قطار شهری نیز از جمله برنامه‌هایی بود که در این طرح دیده شده بود.

بائوج لاهوتی گفت:‌ لازم است که 30درصد از سیستم حمل‌ونقل عمومی در پایتخت به قطارهای شهری اختصاص یابد این در حالی است که هم‌اکنون این رقم برابر 6درصد است.

وی متذکر شد:‌ با توجه به اینکه فوریت طرح جامع کاهش آلودگی هوا در سال گذشته در خانه ملت رد شد و از آنجایی که سالیانه حدود 5 هزار نفر در  کلان‌شهرهای کشور بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، امید می‌رود تحقق این موضوع برای نمایندگان کمیسیون مربوطه حائز اهیمت باشد و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به عنوان طرح دوفوریتی مطرح و تصویب شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع باید تلاش کنیم که طرح جامع کاهش آلودگی هوا هرچه سریعتر به صحن علنی مجلس برود.

طبقه بندی محلی خبر :
کشور : ایران
استان :
شهر :
منطقه :
محله :
نظرات :
نظر شما :
نام
ایمیل
نظر شما
یادداشت و گفتگو
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0198 sec